Stavební firmy žalují ŘSD o 1,26 miliardy kvůli dálnici D3

ČTK ČTK
27. 8. 2014 7:18
Stát nároky společností odmítá. Nechce jim proplatit faktury, protože na stavbě mezi Veselím nad Lužnicí a Táborem kontroloři našli vady.
Dálnice směrem k Olbramovicím
Dálnice směrem k Olbramovicím | Foto: ŘSD

Praha - Stavební společnosti Strabag, Metrostav, Eurovia a Inžinierske stavby Košice podaly žalobu na Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) kvůli neproplaceným fakturám za dálnici D3. Domáhají se 1,26 miliardy korun.

S odvoláním na mluvčího ŘSD Jana Rýdla to napsal deník E15. Ministr dopravy Antonín Prachař z hnutí ANO na konci července řekl, že ŘSD na novém úseku D3 mezi Veselím nad Lužnicí a Táborem našlo vady.

Státní investor podle Rýdla považuje nároky stavbařů z převážné části za nedůvodné, nyní k žalobě připravuje vyjádření.

"Vždy se v prvé řadě snažíme o mimosoudní jednání a na soud se obracíme až tehdy, když tato jednání nevedou k řešení," sdělila deníku mluvčí Strabagu Edita Novotná. Strabag je vedoucím sdružení zhotovitelů D3. Není jasné, jaké částky si jednotlivé firmy sdružení nárokují, píše E15.

Podle ŘSD se na části nového úseku D3 mezi Veselím nad Lužnicí a Táborem sesouvají svahy a do mostu přes Koberný rybník prosakuje voda, která pak vzlíná k vozovce. Kvůli zjištěným vadám stát tuto část dálnice odmítl od stavebních firem přijmout do své správy.

Pětadvacet kilometrů dlouhý úsek z Tábora do Veselí nad Lužnicí stál zhruba 14 miliard korun. Pro řidiče se otevřel vloni v létě. Se stavebními firmami stát vede spory také o zvlněnou dálnici D47 u Ostravy.

 

Právě se děje

před 6 hodinami

Prezidentem lékařské komory se stal její dosavadní šéf Kubek

Českou lékařskou komoru (ČLK) povede dalších pět let její dosavadní šéf Milan Kubek. Na sobotním sjezdu v Praze získal post prezidenta již počtvrté. Kubek ve volbě porazil současného viceprezidenta stavovské organizace lékařů Zdeňka Mrozka.

Kubek získal 176 hlasů, Mrozek 108. Nikdo další nekandidoval. Volba trvala téměř tři hodiny, delegáti si nového šéfa odhlasovali až ve třetím kole.

Staronový prezident ČLK stojí v čele komory 15 let, organizaci vede od roku 2006, Předtím byl Kubek, který má angiologickou ambulanci na poliklinice v Praze 9, předsedou Lékařského odborového klubu. Podle Kubka by ČLK měla poskytovat svým členům co nejlepší servis.

Zdroj: ČTK
Další zprávy