Praha - Starostové některých severočeských obcí jako například Horního Jiřetína či Hory Svaté Kateřiny apelují na vládu, aby zachovala současné limity těžby hnědého uhlí.
Po kabinetu premiéra Bohuslava Sobotky (ČSSD) požadují jednoznačný signál k tomu, aby se mohlo ve zdevastovaném území postupně zlepšovat životní prostředí a Ústecko se začalo rozvíjet.
"Mládek nadržuje těžebním společnostem"
V dopise adresovaném Sobotkovi, který poslali před dvěma týdny, si stěžují mimo jiné i na postoj ministerstva průmyslu (MPO) a ministra Jana Mládka (ČSSD).
"Ten nadržuje vlastníkům těžebních společností a zamlžuje fakta na úkor ostatních občanů ČR a nezjišťuje řádně a objektivně skutečnosti svědčící pro a proti prolomení limitů těžby," píše se v dopise.
MPO a Mládek prý porušují několik článků ústavy a Listiny práv a svobod ČR.
Ministerstvo průmyslu zpracovalo celkem čtyři varianty, jak s limity stanovenými v roce 1991 dále nakládat. Vedle jejich úplného prolomení, úplného zachování, nebo uvolnění pouze v dole Bílina, kde těží Severočeské doly, je ve hře také varianta posunutí limitů v Bílině a částečně i v dole ČSA, kde těží Severní energetická.
Právě tuto variantu, která by znamenala zbourání asi 170 domů v Horním Jiřetíně podporuje sám Mládek. Vláda by měla o prolomení, či neprolomení limitů rozhodnout v létě. MPO si nechává zpracovávat nezávislou studii, která má určit zda se těžba za limity vyplatí.
Porušení principů demokracie, vzkazuje starosta
Pokud by podle starosty Horního Jiřetína Vladimíra Buřta politici připustili prolomení limitů, ať částečné nebo úplné, lidé v regionu ztratí důvěru v politiku.
"Považuji to za vážný signál. V severních Čechách by to bylo bráno jako porušení principů demokracie a nahrávání zájmovým skupinám podnikatelů," řekl.
Oblast potřebuje podle Buřta vybudovat zcela jinou ekonomickou základnu, limity jsou důležitým nástrojem územního plánování měst a vesnic.
Ministr životné prostředí v kraji
V pátek do Ústeckého kraje zavítá ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO), který jakékoli prolomení těžebních limitů odmítá. "Samozřejmě se starosty se budou probírat dotační možnosti ze Státního fondu životní prostředí a hlavně se bude mluvit o tom, co region 'pálí'," řekla Dominika Pospíšilová z ministerstva.
Ve dvanáctistránkovém materiálu pro vládu sdružení také upozorňuje, že doposud nebyla vybudována ochranná opatření proti hluku a prachu jako lesní pásy u obce Mariánské Radčice u nových hranic dobývacího prostoru Dolu Bílina.
Další posunutí limitů by znamenalo přímé ohrožení obce Mariánské Radčice, která má od roku 2012 uzavřenou smlouvu o budoucí spolupráci se Severočeskými doly.
Úplné prolomení podporují těžaři, proti jakýmkoliv úpravám jsou naopak například ekologické organizace. Hnutí Duha v zveřejněné studii tvrdí, že pouze sedm procent obyvatel České republiky si myslí, že by stát měl zajistit energetice dostatek uhlí.