Rumburk (Děčínsko) - Policie obvinila zdravotní sestru z Rumburka z vraždy. Padesátiletá žena údajně z lítosti poskytovala vážně nemocným pacientům nezákonně eutanazii, aby jim zkrátila utrpení. Podle lékaře, který měl ten den službu, šlo o velkou dávku draslíku.
Soud vyhověl návrhu kriminalistů a vzal ženu do vazby, eskorta ji odvezla do vazební věznice v Litoměřicích, dodala policejní mluvčí. Ženě hrozí deset až 18 let vězení, řekla mluvčí policie Ústeckého kraje Veronika Hyšplerová.
Nemocnice už dala ženě výpověď. Policie uvedla, že nemocnice s ní při vyšetřování případu "plně spolupracuje".
"Na základě šetření jsme zjistili, že pracovnice podala lék v rozporu s ordinací lékaře, což vedlo k úmrtí pacientky," uvedl ředitel nemocnice Darek Šváb.
Pacientka v nemocnici zemřela za podezřelých okolností v noci z 5. na 6. června. Vedení nemocnice podalo v této souvislosti trestní oznámení kvůli podezření ze spáchání trestného činu.
"Podle dosavadních výsledků vyšetřování to vypadá, že žena údajně ze soucitu dávala velmi vážně nemocným pacientům na pokraji sil více léku, aby jim zkrátila trápení," uvedl pro server důvěryhodný policejní zdroj.
Pacientce bylo 70 let a byla hospitalizována dva týdny s onkologickým onemocněním. Podle ošetřujícího lékaře Petra Vondráčka jí selhávaly orgány a měla infekci, přesto zemřela na srdeční arytmii, kterou nikdy neměla.
Sestra ženě pravděpodobně do žíly podala látku zastavující srdce, uvedl na tiskové konferenci lékař.
Pacientce sice podle něj zbývaly jen dny života, ale pro dané onemocnění byla srdeční arytmie netypickou příčinou smrti. "Odebral jsem hned od pacientky krev a (nyní obviněné) sestry jsem se zeptal, zda je draslík v infuzi, kterou právě podala. Sestra odpověděla, že ano, ale nevěřil jsem," řekl lékař.
Infuzi proto poté bez vědomí podezřelé sestry poslal na testy, které potvrdily jeho podezření, že v infuzi draslík nebyl.
Lékař: Předávkování draslíkem se těžko dokazuje
"Zajišťovali jsme důkazy, protože předávkování draslíkem se s odstupem nedá zjistit. Po smrti se totiž zvyšuje," doplnil Vondráček.
Nemocnice údajně přišla na dalších osm až jedenáct podezřelých úmrtí za tři roky, kdy sestra na oddělení pracovala. Vedení to ale nepotvrdilo. Podle lékaře je prokázání dalších úmrtí na předávkování draslíkem takřka nemožné. K rozšíření trestního oznámení zatím nedošlo.
"V žádném případě mě nenapadlo, že by se mohlo jednat o vraždu nebo eutanázii. Uvažoval jsem spíše o mylném podání léku," řekl Vondráček.
Spor lékaře s kontroverzním ředitelem
Nemocnice uvedla, že sloužící lékař v případu zemřelé ženy nic nezanedbal. Vytkla Vondráčkovi jen, že prý o události včas neinformoval.
Když se ale Vondráček nyní ohradil a řekl, že případ ještě v pátek krátce po úmrtí oznámil zástupci primáře, svému přímému nadřízenému, a poté primáři i hlavní sestře, ředitel lékaře podle serveru iDnes.cz obvinil, že si odnesl důkazy o podezřelém úmrtí domů, a Šváb dokonce naznačil, že chtěl Vondráček obviněnou sestru krýt, protože se zná s jejím bratrem.
Podle ředitele si lékař odnesl výsledky testů. "A podepsal úmrtní list s chybnou diagnózou, že pacientka zemřela na selhání jater. Bylo na ní zaškrtnuté, že zemřela přirozenou smrtí," řekl serveru. "Výsledky do zdravotní dokumentace dávají sestry. Já z ní nic nebral. Úmrtní list jsem předvyplnil a ráno jsme ho dokončili s primářem, kterého jsem o všem informoval," reagoval na slova Švába Vondráček.
Médiím také řekl, že infuze, které jako důkaz předal nadřízeným, skončily v odpadu. Podařilo se mu je ale získat zpět a v pondělí předat vrchní sestře. Vondráček podal nedávno v nemocnici výpověď, ředitel mu prý bezdůvodně snížil odměny. Navíc dnes lékař na svého šéfa Švába podal trestní oznámení pro pomluvu, píše iDnes.cz.
___________________________________________________
Máte rádi zpravodajský on-line deník Aktuálně.cz? Nominujte nás v anketě českého internetu Křišťálová Lupa. Hlasovat můžete zde. Za Váš hlas děkujeme!