úmrtí

U Benešova se srazilo auto s traktorem, jeden z řidičů zemřel

U Benešova v sobotu ráno narazilo osobní auto do stojícího traktoru. Řidič auta nehodu nepřežil, spolujezdkyně vyvázla bez zranění. Příčinu nehody policisté vyšetřují, byla nařízena soudní pitva, řekla mluvčí středočeské policie Vlasta Suchánková.

Nehoda se stala po 08:00 na silnici 112 mezi Benešovem a Vlašimí. Policisté, kteří byli na místě jako první, se snažili staršího řidiče oživit, ale marně. Příčinu nehody policie vyšetřuje. Podle Suchánkové byla nařízena soudní pitva, aby se zjistilo, zda za nehodou nebyly například zdravotní komplikace.

Silnice mezi Benešovem a Vlašimí byla uzavřena, objížďka vede přes Skalici a Pecínov.

Zdroj: ČTK

Při požáru nemocnice v Severní Makedonii zemřelo nejméně 14 lidí

Nejméně 14 lidských životů si vyžádal požár, který v noci na čtvrtek vypukl v nemocnici pro pacienty s covidem-19 v převážně albánském městě Tetovo v Severní Makedonii.

"Dosud je potvrzeno 14 obětí, jsou ale i neoficiální informace, že tento počet může ještě vzrůst na více než 30 mrtvých vzhledem k tomu, že se terén ještě prohledává," napsal server Vesnik. Mezi oběťmi jsou podle něj pacienti, jejich příbuzní i zdravotnický personál. Obdobně informuje o neštěstí televize Sitel.

Předchozí bilance neštěstí podle ministra zdravotnictví činila deset obětí, ale ministr Venko Filipče dodal, že tento počet ještě může stoupnout. Podle předběžných odhadů bylo v době propuknutí požáru v budově přes 100 lidí.

Neštěstí předcházel výbuch, první plameny se objevily ve 21 hodin. Hasičům se podařilo dostat oheň pod kontrolu přibližně za hodinu. Během hašení z budovy vynášeli pacienty, které zdravotníci převáželi do nemocnic v 50 kilometrů vzdáleném Skopje.

Zdroj: ČTK

O prázdninách zemřelo na silnicích 105 lidí, o sedm více než loni

O letních prázdninách zemřelo na českých silnicích 105 lidí. Je to o sedm obětí více než loni, kdy byl počet obětí dopravních nehod nejnižší od roku 1990. Letošní červenec a srpen se zařadily na třetí místo za rok 2017, kdy si havárie vyžádaly 101 životů. Počet kolizí oproti loňským prázdninovým měsícům mírně poklesl, policisté jich zaznamenali 17 516.

"Oproti loňsku výrazně narostla intenzita provozu na všech komunikacích," prohlásil ředitel dopravní policie Jiří Zlý. Lidé podle něj jezdili více nejen po dálnicích a hlavních tazích, ale i po menších silnicích druhých a třetích tříd. Intenzita se pak odrazila na snížení počtu těžce i lehce zraněných. Hustší provoz totiž vede k mírnějším následkům nehod, doplnil. Počet usmrcených pak Zlého stoupl například kvůli stále se zvyšujícímu počtu motocyklistů.

Nejčastější příčinou dopravních kolizí bylo podle policejních statistik nesprávný způsob jízdy, který zavinil přes 67 procent kolizí. Podle Zlého se řidiči zejména plně nevěnovali řízení. Nejvíce smrtelných havárií pak způsobila vozidla jedoucí nepřiměřenou rychlostí. Mohla za 40 procent nejtragičtějších nehod.

Kvůli alkoholu se stalo podle policejního ředitele o letošních prázdninách zhruba stejně havárií jako loni. "Opět dominuje alkohol nad jeden a půl promile," uvedl Zlý. Výrazně ale poklesly tragické následky. Loni o prázdninách zemřelo z této příčiny 14 lidí, letos čtyři. Podle Zlého se však u některých nehod stále čeká na soudní pitvy.

Zdroj: ČTK

Při atentátu na čínský konvoj v Pákistánu zemřely dvě děti, tři lidé byli zraněni

Při pátečním sebevražedném atentátu na konvoj s Číňany přišly v jižním Pákistánu o život dvě děti a tři lidé byli zraněni. Oznámila to s odvoláním na pákistánskou policii agentura AP. Bomba vybuchla na jihozápadě země, na silnici v přístavu Gvádar.

Nálož byla odpálena v 19:00 místního času (16:00 SELČ). Gvádar leží v provincii Balúčistán, kde působí separatističtí povstalci. Útok i počet obětí potvrdil mluvčí balúčistánské vlády.

Přihlásila se k němu organizace Balúčistánská osvobozenecká armáda (BLA). "BLA provedla 'sebeobětující se' útok na konvoj s čínskými inženýry," uvedla skupina v prohlášení.

Reuters napsal, že je Čína zapojená do rozvojových projektů v gvádarském přístavu na pobřeží Arabského moře. Jde o projekt, který je součástí čínsko-pákistánského ekonomického koridoru náležejícího k čínskému infrastrukturnímu projektu nové Hedvábné stezky.

Pákistánské ministerstvo vnitra k dnešnímu útoku oznámilo, že mladý chlapec vyběhl z rybářské osady a odpálil na sobě nálože ve vzdálenosti zhruba 15 metrů od konvoje. Čtyři čínská vozidla doprovázeli vojáci a policisté. Mezi zraněnými jsou dvě děti a jeden čínský občan, který byl hospitalizován.

Zdroj: ČTK

Počet obětí požárů v Alžírsku vzrostl. Zemřelo i 28 vojáků, kteří se snažili pomoci vesničanům

Počet obětí lesních požárů, které zasáhly sever Alžírska, vystoupil na 65. Mezi zemřelými je 28 vojáků. S odvoláním na státní televizi to uvedla agentura AFP.

Alžírský prezident Abdal Madžíd Tabbúní v úterý na Twitteru napsal, že zahynulo 25 vojáků, kteří se snažili ochránit vesničany v hornatém regionu Kabylsko. Počet armádních příslušníků, kteří nepřežili řádění živlu, do středy vzrostl o tři na nynějších 28. Dalších 12 vojáků je hospitalizovaných, všichni jsou v kritickém stavu.

V hornatém regionu Kabylsko, hustě obydlené zalesněné oblasti zhruba 100 kilometrů východně od Alžíru, vzniklo od pondělní noci několik desítek ohnisek požárů, které zachvátily lesy, keře a olivové háje. Úřady některé z nich přičítají žhářům.

Zdroj: ČTK

Při úniku chloru v Norsku uhynulo téměř 100 tisíc lososů

Únik chloru na norské lososové farmě usmrtil na 96 000 ryb. Kontaminovaná voda odtekla do moře, informovala dnes agentura AP, která se odvolává na norská média.

Podle mluvčího firmy Grieg Seafood, která se zabývá chovem lososů, se nehoda stala ve fjordu poblíž severonorského města Alta. Do kádě s lososy určenými na porážku se dostalo 15 000 litrů chloru, který měl vodu po rybách vydezinfikovat.

Policie uvedla, že uhynulo "značné množství lososů" a že uniklá tekutina vytekla do Atlantského oceánu. Nebezpečí pro obyvatelstvo podle ní nehrozilo. Příčina havárie je předmětem vyšetřování.

Grieg Seafood se popisuje jako přední světová firma na chov lososů. Své farmy má kromě Norska také v Kanadě a na britských Shetlandských ostrovech. Akcie firmy na burze v Oslu v reakci na neštěstí klesly o více než tři procenta.

Zdroj: ČTK

Při dopravní nehodě na Chomutovsku zemřela žena, silnice do Německa byla uzavřená

Při dopravní nehodě osobního a nákladního vozidla u obce Křimov na Chomutovsku zemřela odpoledne žena. Těžce zraněného řidiče osobního vozu vrtulník přepravil do nemocnice, řekla mluvčí policie Veronika Hyšplerová. Silnice I/7 mezi Chomutovem a obcí Hora Svatého Šebestiána ve směru na Německo byla po havárii na 88. kilometru zhruba hodinu uzavřená, kolem 19:20 byl provoz obnoven, uvedlo Národní dopravní informační centrum.

Nehoda se stala krátce před 17:00 na hlavní silnici mezi hraničním přechodem Hora Svatého Šebestiána a Chomutovem, kde se střetl kamion s osobním vozem s obytným přívěsem. "Při nehodě spolujezdkyně v osobním voze na místě podlehla svým zraněním. Řidič byl transportován do nemocnice. Řidiči kamionu se nic nestalo," řekl mluvčí záchranné služby Prokop Voleník. Na místě zasahovali také hasiči.

Zdroj: ČTK

Zemřel bývalý ukrajinský premiér a vyjednávač se separatisty Marčuk

Bývalý ukrajinský premiér Jevhen Marčuk ve čtvrtek zemřel. Bylo mu 80 let, uvedla agentura Unian s odvoláním na politikovu manželku. "Černý den, zemřel Jevhen Marčuk. Srdce se zastavilo," napsala na sociálních sítích.

Marčuk kromě toho, že byl čtvrtým předsedou vlády nezávislé Ukrajiny, se svého času stal prvním šéfem její tajné služby SBU. Ještě jako studenta jej do svých řad podle dostupných informací zverbovala sovětská tajná policie KGB, v jejíchž řadách prošel celou škálou důstojnických hodností. Za prvního ukrajinského prezidenta Leonida Kravčuka na počátku 90. let minulého století byl také povýšen na armádního generála.

Za následujícího prezidenta Leonida Kučmy se stal vicepremiérem, vládu vedl v letech 1995 a 1996. Neúspěšně kandidoval na prezidenta. Později býval tajemníkem rady národní bezpečnosti a ministrem obrany. Dvakrát byl také zvolen poslancem.

V letech 2018 až 2019 byl hlavním ukrajinským vyjednávačem domlouvajícím příměří a výměny zajatců s proruskými separatisty, kteří od jara 2014 vedou ozbrojený boj proti ukrajinské armádě v Donbasu na východě země.

Zdroj: ČTK

Čtyřiadvacetiletý muž zemřel po potyčce se strážníky, případ vyšetřují kriminalisté

Kriminalisté vyšetřují úmrtí čtyřiadvacetiletého muže po potyčce a následném zásahu strážníků v Březnici na Příbramsku. Mladík upadl do bezvědomí a později v nemocnici zemřel. Policisté zahájili úkony trestního řízení pro podezření z usmrcení z nedbalosti, řekla mluvčí středočeské policie Vlasta Suchánková.

Událost se stala v noci na neděli kolem 2:00. Po potyčce mezi čtyřmi lidmi a následném zákroku strážníků upadl jeden z účastníků konfliktu do bezvědomí. Záchranáři ho odvezli do nemocnice v Praze, kde muž v pondělí zemřel.

"Zjišťujeme podíl jednotlivých osob na incidentu, na okolnostech i na následku," uvedla Suchánková. Zkoumat by se měla i role strážníků, kteří při zásahu použili slzotvorný prostředek. "Vzhledem k tomu, že tam byli přítomni, tak musíme zjistit i okolnosti, které se týkají následného zásahu," dodala mluvčí.

Kriminalisté se případem nejdříve zabývali pro podezření z těžkého ublížení na zdraví z nedbalosti. Vzhledem k tomu, že mladík zemřel, věc překvalifikovali na podezření z usmrcení z nedbalosti.

Zdroj: ČTK

Dálnici D1 uzavřela na Přerovsku nehoda dodávky a kamionu, jeden z řidičů zemřel

Na nájezdu na dálnici D1 u Lipníku nad Bečvou na Přerovsku se v úterý odpoledne ve směru na Ostravu srazila dodávka s nákladním autem. Jeden z řidičů zemřel, komunikace byla bezmála tři hodiny uzavřena. Nájezd na dálnici už je v obou směrech průjezdný. Okolnosti nehody se vyšetřují, sdělila před 16:30 mluvčí policie Miluše Zajícová.

Nehoda se stala kolem 13:30 na nájezdu na D1 pod dálničním mostem ve směru na Ostravu. "Při nehodě došlo k úmrtí řidiče jednoho z vozidel," uvedla Zajícová. Nájezd z D1 směrem na Lipník nad Bečvou je již zprůjezdněn, nájezd na D1 ve směru na Olomouc i Ostravu je průjezdný v jednom jízdním pruhu. "Žádáme projíždějící řidiče, aby byli při jízdě daným úsekem opatrní a obezřetní," uvedla Zajícová.

Zdroj: ČTK

Počet obětí belgických záplav stoupl na 37, šest lidí se stále pohřešuje

Počet obětí záplav v Belgii stoupl na 37, vyplývá podle tiskové agentury Reuters z dat zveřejněných belgickým krizovým centrem. Ve středu centrum ještě hlásilo 32 mrtvých po záplavách, které zemi zasáhly minulý týden.

Krizové centrum, které koordinuje záchranné operace, upřesnilo, že o šesti lidech z 473 pohřešovaných nejsou žádné zprávy. U ostatních existují náznaky, že jsou naživu.

V úterý uctili Belgičané oběti minutou ticha. Král Philippe po ní pronesl projev a poděkoval záchranářům a také početným dobrovolníkům za nasazení. Povodně postihly především jih a východ země.

Záplavy, které minulý týden překvapily západ Evropy, mají nejtragičtější bilanci v Německu. Rozbouřený vodní živel si tam vyžádal nejméně 174 životů.

Zdroj: ČTK
Pokračovat