úmrtí

Otcovskou by mohli získat i muži, kterým dítě zemře při porodu či v šestinedělí

Nárok na otcovskou by brzy mohli mít muži i v případech, kdy se dítě narodí mrtvé či zemře v šestinedělí. Rodiče by mohli získat také pohřebné 5000 korun od státu. Počítá s tím novela, kterou schválila vláda a kterou by měla projednávat sněmovna. Novinářům změny zákona představili poslanci KDU-ČSL Marie Jílková a Šimon Heller.

Podle Jílkové, která vede sněmovní komisi pro rodinu, se téma může zdát jako okrajové. "Pro lidi, kteří to prožívají, je ale zásadní. Téma je to těžké a uzavřené, těžko se o tom mluví," uvedla poslankyně.

Podle návrhu novely by nárok na otcovskou měl být i v případech, kdy se dítě narodí mrtvé či zemře v šestinedělí. Zákon srovnává podmínky mužů a žen, které po úmrtí potomka mateřskou mají. Mateřská i otcovská se vyplácejí z nemocenského pojištění. Zaměstnavatel musí podle návrhu otce na otcovskou uvolňovat, jinak mu hrozí pokuta až 500 tisíc korun. Pohřebné by se mělo poskytovat také na mrtvě narozené dítě. Podle lidovců by měli mít na 5000 korun nárok rodiče, kteří přišli o potomka od 12. týdne těhotenství.

Podle podkladů k novele by na otcovskou po úmrtí dítěte ročně mohlo jít asi 430 otců, z nemocenského pojištění by se jim vyplatilo kolem šesti milionů korun. Na pohřebné by se pak mohlo vydat navíc několik desítek milionů korun.

Zdroj: ČTK

Při protestech, které v Íránu pokračují více než týden, zemřelo nejméně 76 lidí

Při protestech, které v Íránu pokračují již více než týden kvůli smrti mladé ženy v policejní vazbě, zemřelo nejméně 76 lidí, uvedla v pondělí nevládní organizace Iran Human Rights (IHR) se sídlem v Oslu. Mezi mrtvými je šest žen a čtyři děti. Íránská státní média naposledy o víkendu hovořila o 41 mrtvých.

"Podle informací, které organizace Iran Human Rights sesbírala, bylo při demonstracích zabito nejméně 76 lidí ve 14 íránských provinciích," stojí v prohlášení IHR, ze kterého citovala agentura AFP. Nevládní organizace podle svých slov získala "videozáznamy a úmrtní listy, které potvrzují, že bezpečnostní složky na demonstranty střílí ostrými náboji".

Protesty se v uplynulých dnech konaly ve více než 40 městech včetně Teheránu. Ženy na nich mimo jiné pálily hidžáby, kterými si mají podle pravidel islámské republiky pokrývat hlavy. Právě kvůli porušení pravidel pro nošení pokrývky hlavy teheránská morální policie před téměř dvěma týdny zatkla Mahsu Amíníovou, která ale ve vazbě upadla do kómatu a zemřela. Bylo jí 22 let a podle rodiny byla předtím zdravá. Policie tvrdí, že zemřela na infarkt. Podle zpráv kolujících na sociálních sítích ji policisté bili obuškem a zranili, když se udeřila hlavou o policejní auto. V kómatu byla tři dny.

Zdroj: ČTK

V Česku zemřel první pacient s opičími neštovicemi, podle nemocnice ale nebyly příčinou úmrtí

V Česku zemřel první pacient s opičími neštovicemi, vyplývá z dat, která země hlásí do Evropského centra pro prevenci a kontrolu nemocí. Upozornil na to server iDnes.cz. Příčinou úmrtí pacienta nakaženého opičími neštovicemi podle Fakultní nemocnice Bulovka nebyla tato infekce. Nakazil se před několika týdny, napsala nemocnice na Twitteru. Podle údajů centra bylo v Česku do 20. září nahlášeno 66 případů opičích neštovic. Další úmrtí nakažených opičími neštovice nahlásily do evropské databáze Belgie a Španělsko.

Mluvčí ministerstva zdravotnictví Ondřej Jakob informaci potvrdil. "Pacient zemřel na pneumonii, tedy zánět plic, a měl další choroby včetně HIV," uvedl. "Infekce opičími neštovicemi u tohoto pacienta proběhla již před několika týdny a nebyla příčinou úmrtí," doplnila Fakultní nemocnice Bulovka, kde byl hospitalizovaný. Odborníci od začátku epidemie mimo Afriku jako nejrizikovější skupinu pro šíření nákazy uvádějí skupinu mužů majících sex s muži.

Zdroj: ČTK

Krátce po svých 90. narozeninách zemřel archeolog Vladimír Podborský

Krátce po svých 90. narozeninách v pondělí zemřel archeolog Vladimír Podborský, držitel několika ocenění a autor rozsáhlého díla. Působil na Masarykově univerzitě, zabýval se archeologií střední Evropy, například problematikou neolitických rondelů a prehistorických náboženství. Dlouhodobě zkoumal neolitické sídliště Těšetice-Kyjovice na Znojemsku. Smuteční oznámení zveřejnil brněnský Ústav archeologie a muzeologie.

Poslední rozloučení se koná v pátek v 9:30 v obřadní síni brněnského krematoria, informují na webu Pohřební a hřbitovní služby města Brna. Rodák z Malhostovic na Brněnsku oslavil devadesátku 10. září. Zemřel po krátké nemoci.

Podborský napsal řadu odborných publikací, například Náboženství pravěkých Evropanů, byl také editorem a spoluautorem Pravěkých dějin Moravy. Podle jeho skript se učily generace historiků a archeologů.

Podborského žáci vzpomínají například na jeho odmítavý postoj k takzvané nahé archeologii, kdy firma pouze vykope nálezy a pak už se nesnaží o interpretaci, jen je nechá ležet v depozitáři. Podle Podborského je zapotřebí nálezy nejen vykopat, ale také interpretovat, a přispívat tak k poznání minulosti, jež může být klíčové i pro budoucnost.

"Nahá archeologie, to je cesta do pekel. Přistoupíme-li na ni, tak se z naší krásné vědy stane pouhé řemeslo," citovali nedávno Podborského na sociálních sítích jeho žáci a kolegové z archeologické lokality Těšetice-Kyjovice.

Podborský byl držitelem Ceny města Brna, čestným občanem Znojma, obdržel Zlatou medaili Masarykovy univerzity i další odborná ocenění. Donedávna se podílel na univerzitní výuce.

Zdroj: ČTK

Při požáru na pražském Zahradním Městě našli hasiči mrtvou ženu

Při požáru bytu na pražském sídlišti Zahradní Město nalezli ve čtvrtek hasiči mrtvou šestapadesátiletou ženu. Zda zemřela v důsledku požáru, není zatím jasné, uvedla mluvčí pražských záchranářů Jana Poštová.

Požár vypukl dopoledne v Jabloňové ulici. Kolem 11:00 hasiči na twitteru uvedli, že se jim podařilo oheň uhasit. "V bytě byla nalezena jedna osoba bez známek života," uvedli. Dodali, že na místo přijel hasičský vyšetřovatel.

Podle Poštové šlo o ženu ve věku 56 let. Zda zemřela v důsledku požáru, není podle ní jasné. "To prokáže až pitva," řekla mluvčí.

Zdroj: ČTK

O letošních prázninách zemřelo nejméně lidí v historii Česka, nehody měly 82 obětí

O prázdninách zemřelo v Česku při dopravních nehodách zatím 82 lidí, což je podle policejních statistik nejméně obětí v samostatné historii republiky. Loni si červencové a srpnové nehody vyžádaly sto obětí, o rok dříve to bylo 98, doposud nejméně. V srpnu při dopravních nehodách v Česku zemřelo zatím 47 lidí, o osm méně než za celý loňský srpen. Za červenec evidují policejní statistiky 35 obětí, sdělil řekl ředitel dopravní policie Jiří Zlý. Za letošní srpen je číslo předběžné, dodal.

Počet obětí za prvních osm měsíců roku je ale ve srovnání s loňským rokem stále vyšší. Za celý letošní rok si nehody vyžádaly zatím 306 obětí, loni zemřelo od začátku ledna do konce srpna o osm lidí méně. V srpnu bylo podle mluvčího mezi zemřelými 20 řidičů osobních vozidel, 11 motocyklistů, šest cyklistů, pět spolujezdců a tři chodci. Nejtragičtější nehody se staly 3. a 24. srpna, tehdy při každé zemřeli tři lidé.

Statistiky se ještě mohou změnit. Vyšetřování může ukázat například to, že skutečnou příčinou úmrtí nebyla dopravní nehoda, ale zdravotní potíže řidiče. Dodatečně se naopak do počtu obětí připočítávají ti, kteří zemřeli do 24 hodin po nehodě.

Zdroj: ČTK

Při nehodě autobusu u Machu Picchu zemřeli čtyři lidé, dalších 16 je zraněných

Při nehodě autobusu s turisty, kteří se vraceli ze známé historické památky Machu Picchu, zahynuli v Peru čtyři lidé. Uvedla to agentura AFP. Zranilo se 16 cestujících, z nichž mnozí pocházeli z Evropy. Některé zraněné musela armáda letecky přepravit do nemocnice v hlavním městě Limě.

Nehoda se stala v noci na pondělí místního času zhruba 100 kilometrů od známé památky. Podle prvních výsledků vyšetřování autobus spadl ze srázu. V oblasti podle úřadů byla mlha.

Při nehodě zemřeli tři muži a jedna žena. Jedná se o dva občany Kolumbie, dvě další oběti ještě čekají na identifikaci. Mezi zraněnými jsou čtyři Francouzi a také lidé z Řecka, Nizozemska, Kanady, Izraele, Argentiny, Peru a Izraele. U jedné osoby se nepodařilo zjistit občanství.

Nehody nejsou na silnicích v Peru nic výjimečného. Ročně při nich zemře na 3000 lidí a dalších 55 tisíc lidí se zraní, cituje agentura EFE oficiální údaje. Často za nehody může nevyhovující stav vozovky či špatný technický stav vozidla a také nedostatečná opatrnost řidičů.

Zdroj: ČTK

Muž ve Dvoře Králové napadl nožem ženu, pak zřejmě spáchal sebevraždu

Čtyřiatřicetiletý muž ve Dvoře Králové nad Labem na Trutnovsku v pondělí ráno napadl nožem ženu a zasadil jí několik bodných ran. V dalšímu útoku muži zabránil kolemjdoucí, který muže strhl na zem. Muž na místě napadení zemřel, policie pracuje s verzí, že nůž po činu obrátil proti sobě a sám se usmrtil. Uvedla to mluvčí policie Šárka Pižlová.

Událost se stala venku před bytovým domem na Benešově nábřeží nedaleko centra šestnáctitisícového města. Zraněnou ženu záchranáři letecky transportovali do hradecké fakultní nemocnice.

"Nyní na místě probíhá ohledání místa činu a děláme výslechy," řekla mluvčí. Právní kvalifikaci činu policie zatím nestanovila.

Zdroj: ČTK

Při nehodě autobusu v Chorvatsku zemřelo 12 polských poutníků

Dvanáct lidí zemřelo při nehodě polského autobusu, která se stala v sobotu ráno na dálnici A4 několik desítek kilometrů severně od Záhřebu. Dalších více než 30 cestujících se zranilo, informují chorvatská média.

Mluvčí polského ministerstva zahraničí Lukasz Jasina v televizi TVN24 potvrdil, že všechny oběti jsou polskými občany. Podle polského premiéra Mateusze Morawieckého šlo o poutníky, kteří cestovali do Medžugorje v Bosně a Hercegovině.

Autobus sjel z vozovky okolo 5:40 na dálnici ve směru na Záhřeb mezi městy Breznički Hum a Komin. Příčiny havárie zatím nejsou známé, neoficiální informace webu deníku Jutarnji list hovoří o tom, že řidič autobusu mohl usnout za volantem.

Portál večernji.hr připomíná, že sobotní nehoda polského autobusu je jednou z nejtěžších, jaká se v Chorvatsku stala za poslední roky. V září 2008 havaroval autobus se slovenskými turisty, 14 jich zemřelo. Loni v červenci sjel z dálnice u města Slavonski Brod autobus z Kosova, zemřelo deset lidí. Nejhorší nehoda českého autobusu se v Chorvatsku stala v červnu 2012 u tunelu Krpani na dálnici ze Záhřebu do Splitu, zemřelo osm lidí včetně řidiče. 

Zdroj: ČTK

Letošní turistická sezona přinesla už 50 úmrtí Čechů v zahraničí

Od začátku letošní turistické sezony 15. června eviduje ministerstvo zahraničí k pátku 50 úmrtí českých občanů v zahraničí. Za celou loňskou sezonu, která pro statistiky končí 15. září, se ze zahraničních cest nevrátilo živých 105 obyvatel Česka. Podle dat z uplynulých let turisté nejčastěji umírají v oblíbených turistických destinacích, tedy v Chorvatsku, Itálii, Turecku, Španělsku, Francii či Řecku. K nešťastným událostem dochází i při turistice v sousedních zemích, jako je třeba Rakousko či Slovensko, sdělila ČTK Mariana Wernerová z tiskového odboru ministerstva. 

"Je zřejmé, že s návratem k cestování po pandemii znovu stoupl i počet konzulárních případů - včetně úmrtí - na hodnoty zaznamenané v minulých letech," uvedla Wernerová.

V uplynulém týdnu informoval místní tisk o nálezu mrtvého českého turisty na lodi, která se nacházela u italského ostrova Elba. Příčiny jeho úmrtí úřady vyšetřují. V italských a rakouských Alpách ve středu zachraňovali dva české turisty, kteří skončili v nemocnici. Na konci července nalezla policie v italském letovisku Bibione mrtvého šestasedmdesátiletého Čecha. Muž bydlel v obytném voze a jeho pozůstatky byly v pokročilém stavu rozkladu. Výsledky prvních analýz podle vyšetřovatelů ukazují, že smrt nemá cizí zavinění.

Zdroj: ČTK

Zemřela Nichelle Nicholsová, proslavila se rolí Uhury ve Star Treku

Zemřela americká herečka Nichelle Nicholsová, která se proslavila rolí komunikační důstojnice Uhury v seriálu Star Trek. Herečce a zpěvačce bylo 89 let a zemřela přirozenou smrtí, oznámil na facebooku její syn Kyle Johnson.

"Včera v noci moje matka Nichelle Nicholsová zemřela z přirozených příčin. Její světlo však stejně jako prastaré galaxie, které nyní poprvé spatříme, zůstane pro nás i budoucí generace, abychom se z něj mohli těšit, učit se z něj a čerpat inspiraci. Její život byl dobře prožitý a jako takový je vzorem pro nás všechny," napsal Johnson ve svém příspěvku a požádal fanoušky o respektování soukromí rodiny.

Nicholsová byla první afroamerická herečka, která si zahrála ve sci-fi seriálu. Její postava Uhury také v jednom z dílů políbila kapitána Kirka, což bylo prvním polibkem bílého muže a afroamerické ženy na filmovém plátně. V době rasových předsudků, které v šedesátých letech ve Spojených státech panovaly, to vzbudilo četné kontroverze, píše server ČSFD.

Často vzpomínala, že faouškem seriálu byl reverend a černošský aktivista Martin Luther King, který chválil její roli a osobně ji povzbuzoval, aby u seriálu zůstala, píše agentura AP.

Zdroj: ČTK

Při záplavách v americkém státě Kentucky zemřelo nejméně 26 lidí včetně dětí

Počet obětí záplav, které na východě amerického státu Kentucky rozpoutaly přívalové deště, stoupl na 26. Mezi mrtvými je také šest dětí. Podle guvernéra Andyho Besheara bude bilance obětí pravděpodobně dál narůstat, uvedla agentura AP.

"Náš počet obětí se zvýšil na 26 a bude dál stoupat. Jsou tu rozsáhlé škody, mnoho rodin je vysídlených a během příštího dne se očekává další déšť," napsal guvernér na Twitteru. Podle Federální agentury pro řešení krizových situací (FEMA) se pohřešuje nejméně 37 lidí. Beshear v neděli uvedl, že jejich nalezení může trvat týdny.

"Do některých oblastí se stále nemůžeme dostat, abychom lidi zkontrolovali," řekl Beshear. "Zdvojnásobujeme počet příslušníků Národní gardy. Budeme pracovat na tom, abychom chodili od dveří ke dveřím, pracovat na tom, abychom našli co nejvíce lidí. Budeme pracovat i v dešti. Ale počasí nám to komplikuje," řekl guvernér.

Silné záplavy způsobené přívalovými dešti zasáhly východní část Kentucky ve čtvrtek, v některých částech tohoto jižanského státu napadlo za 48 hodin 20 až 27 centimetrů srážek. Toky se rozvodnily zejména v Apalačském pohoří.

Zdroj: ČTK

Při nehodách v červenci zemřelo v Česku dosud 32 lidí, meziročně o 12 méně

V červenci zemřelo při nehodách na českých silnicích dosud 32 lidí, meziročně o 12 méně. Počet obětí za prvních sedm měsíců roku je ale ve srovnání s loňským rokem stále vyšší. Do konce července zemřelo při nehodách 256 lidí, loni bylo touto dobou 242 obětí. Předběžné údaje o nehodovosti uvedl v neděli ředitel dopravní policie Jiří Zlý.

Mezi červencovými oběťmi převažovali řidiči osobních aut. Zemřelo jich 14. O život přišlo také pět spolujezdců z osobních vozů a čtyři motorkáři. To je výrazně méně než v červnu, kdy motorkářů při nehodách zemřelo 14. Mezi červencovými oběťmi jsou dále tři cyklisté a tři chodci, dva řidiči nákladních vozů a jeden traktorista.

Zatím poslední dvě smrtelné nehody se staly v sobotu. U Vlkova nedaleko Veselí nad Lužnicí srazilo zřejmě hodinu až dvě po půlnoci auto muže. Jeho tělo bylo nalezeno v příkopu u silnice I/24. Jindřichohradečtí kriminalisté hledají svědky nehody. V sobotu ráno se pak v Děčíně čelně srazila dvě auta, při nehodě jeden člověk zemřel a další tři lidé utrpěli zranění.

Zdroj: ČTK

Zemřel bývalý filipínský prezident Ramos, který přispěl ke konci diktatury

Zemřel bývalý filipínský prezident Fidel Valdez Ramos. Klíčovou roli sehrál v prodemokratickém povstání v roce 1986, které vedlo k pádu diktátora Ferdinanda Marcose. Ramosovi bylo 94 let a v posledních letech byl opakovaně hospitalizován, uvedla agentura AP.

Ramos vedl zemi v letech 1992 až 1998 a doba jeho vlády patří ke světlým okamžikům míru a hospodářského růstu, píše agentura AFP. Byl jedním z nejschopnějším vůdců země, která mu přezdívala Eddie. Ve většinově katolické zemi byl také prvním protestantem, který získal nejvyšší funkci, píše AFP.

Bývalý generál měl výcvik ze Spojených států a podílel se na bojích ve vietnamské a korejské válce, uvedla AP.

Ramosovi se podařilo rozbít kartely, které ovládaly telekomunikační, letecké a námořní firmy. Po letech nedostatečných investic, které předcházely jeho vládě, se mu podařilo vyřešit energetickou krizi. Bojoval také za plánované mateřství, aby zbrzdil překotný nárůst populace, připomíná AFP.

Zdroj: ČTK
Pokračovat