úmrtí

Po potopení lodi v Nigérii podle úřadů utonulo přes 150 lidí

Přes 150 lidí, kteří byli pohřešovaní po potopení lodi na řece Niger na severozápadě Nigérie, úřady považují za mrtvé, informovala agentura AFP. Plavidlo, které směřovalo k městu Wara ve státě Kebbi, bylo přetížené, cestovalo na něm až 180 lidí a vezlo těžký náklad, uvedly úřady.

"Kapacita lodi byla podstatně menší než 180 lidí, které vezla," uvedl pracovník správy místních vodních cest Yusuf Birma. "V tuto chvíli jsme našli 20 přeživších, čtyři mrtvé a 156 se nadále pohřešuje a považujeme je za utopené," dodal.

Zdroj: ČTK

Při dopravní nehodě mikrobusu zahynulo v Rusku nejméně pět dětí

Nejméně pět dětí v pátek zahynulo při vážné dopravní nehodě, která se stala na jihu evropské části Ruska. Dalších přinejmenším 16 účastníků srážky vozidel, včetně mikrobusu vezoucího děti, utrpělo zranění. Napsala to agentura TASS s odvoláním na sdělení oblastní dopravní inspekce ministerstva vnitra.

První informace uvádějí, že došlo ke kolizi mikrobusu Mercedes Sprinter, v němž jely děti a čtyřčlenný dospělý doprovod, s nákladním autem Kamaz. Mikrobus vezl děti z Volgogradu na sportovní utkání v Čerkesku. Příčiny neštěstí se zatím zjišťují, nicméně podle předběžné verze se nákladní vůz při manévru na silnici převrátil, přičemž přimáčkl mikrobus.

Původně úřady uvedly, že zemřelo šest dětí, později ale lékaři oznámili, že jedno se jim podařilo oživit. Mezi 16 zraněnými, kteří byli převezeni do nemocnice, je 13 dětí z mikrobusu. Šest hospitalizovaných je na jednotce intenzivní péče, přičemž stav dvou z nich je velmi vážný - všichni jsou mladší 15 let, napsal TASS s odvoláním na pracovníka nemocnice, v níž zraněné přijali.

Zdroj: ČTK

Zemřel módní návrhář Alber Elbaz, který 14 let šéfoval značce Lanvin

Zemřel izraelský módní návrhář Alber Elbaz, který v letech 2001 až 2015 jako umělecký šéf určoval směřování značky Lanvin. Bylo mu 59 let. Informoval o tom dnes šéf společnosti Richemont, pod níž spadala Elbazova značka AZfashion.

"Zpráva o Alberově náhlém úmrtí mě šokovala a přijal jsem ji s velkým zármutkem. Alber měl zaslouženou pověst jedné z nejnadanějších a nejmilovanějších osobností svého oboru," uvedl Johann Rupert z Richemontu. "Vždycky mě ohromovala jeho inteligence, citlivost, velkorysost a bezbřehá kreativita," dodal.

Se společností Richemont začal Elbaz spolupracovat v roce 2019, aby vytvořil vlastní značku. Chtěl tím završit kariéru, která ho dovedla mezi návrhářskou elitu.

Elbaz se narodil v roce 1961 v Maroku, vyrostl v Izraeli a v 80. letech se přesunul do New Yorku. V módní branži na sebe upoutal pozornost v roce 1996, kdy převzal vedení francouzské značky Guy Laroche, o dva roky později se stal uměleckým ředitelem módního domu Yves Saint Laurent.

Zdroj: ČTK

Při protestech v Barmě zemřelo nejméně dalších 15 lidí

Při protestech v Barmě ve středu zemřelo přinejmenším 15 lidí. Od začátku demonstrací proti únorovém vojenskému puči tak o život přišlo už bezmála 600 lidí, uvedla agentura Reuters s odvoláním na barmskou Asociaci na pomoc politickým vězňům (AAPP). Zadrženo bylo během dvou měsíců téměř 3000 lidí.

Podle místních aktivistů a médií armáda v posledních dnech výrazně přitvrdila při zásazích ve venkovských oblastech a mimo hlavní střediska země. Současně barmští vojáci čelí útokům ozbrojených milicí etnických menšin, které bojují o větší autonomii na centrální vládě.

V Rangúnu ve středu vypukl požár v jedné továrně vlastněné čínskou firmou. Již dříve byly zaznamenány žhářské útoky na továrny s čínskými vlastníky. Část odpůrců státního převratu kritizuje Čínu za vstřícnost vůči vojenské juntě. V Rangúnu bylo dnes slyšet i několik menších výbuchů, uvedlo americké velvyslanectví.

Zdroj: ČTK

Zemřela lobbistka Jana Mrencová, měla vazby na ČSSD i komunisty

Ve věku 67 let zemřela známá lobbistka Jana Mrencová z Mariánských Lázní. Hlavně v 90. letech, ale i později, měla úzké vazby i na vysoké politiky, zejména z ČSSD. Policie ji vyšetřovala kvůli podezření z pokusu uplatit novináře nebo kvůli tomu, že se vydávala za mluvčí někdejšího hejtmana Jihomoravského kraje Michala Haška (ČSSD). Informaci o úmrtí Mrencové potvrdila pohřební služba.

Mrencová pracovala hned pro několik politických stran, kromě ČSSD měla vazby i na KSČM, Věci veřejné a další. Byla zakladatelkou soutěže Missis, na které se objevovaly i známé osobnosti kulturního a politického života.

Před chebský soud se dostala kvůli obžalobě z uplácení, když měla slíbit, že ovlivní novináře, aby nenapsal negativní článek o někdejším místostarostovi Mariánských Lázní Petru Horkém (ČSSD). Soud jí za to uložil podmínku, i když se nepodařilo prokázat, že vůbec existoval novinář, kterého chtěla ovlivnit.

V médiích se její jméno objevovalo i v souvislosti se službami pro Jihomoravský kraj a bývalého hejtmana Haška. Podezření z porušování povinností při správě cizího majetku prošetřovala policie, případ ale nakonec odložila. Producentské centrum Profil v Mariánských Lázních, pro které Mrencová pracovala, bylo od roku 2018 v insolvenci. V konkurzu byla od loňského roku i sama Mrencová.

Zdroj: ČTK
Pokračovat