úmrtí

Sesuv půdy v nelegálním dole na zlato v Indonésii si vyžádal tři mrtvé

Při sesuvu půdy v nelegálním dole na zlato přišli v Indonésii o život tři lidé a pět se pohřešuje. S odvoláním na místní představitele o tom ve čtvrtek informovala agentura AP. Podle přeživších bylo v dole, který se nachází na ostrově Sulawesi, ve středu v době sesuvu 23 lidí. Příčinou neštěstí bylo podle Andriase Hendrika Johannese, který vede záchranný tým, nestabilní podloží.

Zdroj: ČTK

Barmská policie rozehnala střelbou demonstraci proti převratu, nejméně dva lidé zemřeli

Policie v barmském městě Mandalaj v sobotu rozehnala střelbou demonstraci proti vojenskému převratu. Nejméně dva lidé přitom zemřeli a několik dalších bylo vážně zraněno, informovala s odvoláním na místní média a zdravotníky agentura Reuters. Policie střílela do stávkujících dělníků v loděnicích ve druhém největším městě Mandalaj, použila proti nim i slzný plyn.

Téměř tři týdny trvající protesty nejeví známky slábnutí. Armáda 1. února svrhla vládu vůdkyně Do Aun Schan Su Ťij a zabránila tomu, aby se sešel parlament zvolený loni v listopadových volbách. Do demonstrací se od té doby zapojují desítky tisíc lidí. Demonstranti nevěří slibům vojenských představitelů, že uspořádají nové volby a předají moc vítězi.

Zdroj: ČTK

Při útoku na svatební obřad v Mali zemřelo nejméně 20 lidí včetně dětí

Nejméně 20 lidí, včetně dětí, zemřelo při nedělním leteckém útoku na civilní svatební obřad ve vesnici v centrální části Mali, napsala dnes agentura Reuters s odvoláním na humanitárního pracovníka v místě. Malijská vláda ani francouzská armáda, která v regionu bojuje s rebely, se podle agentury AP k incidentu nevyjádřily. Představitel OSN v regionu útok bez dalších podrobností potvrdil.

Při útoku zraněný muž agentuře AP řekl, že ke skupině svatebčanů přišli ozbrojenci a žádali oddělení mužů a žen. "Prováděli jsme jejich příkazy, když jsem zaslechl zvuk letadla a okamžitě také útok ze vzduchu. Poté už jsem nic neviděl, protože jsem byl v bezvědomí," cituje AP muže ze zdravotního střediska ve městě Douentza.

"Zemřelo nejméně 20 lidí a dalších 27 se pohřešuje. Přišel jsem o dva přátele," uvedl Hamadoun Dicko, šéf mládežnické organizace Tabital Pulaaku, která v místě působí. Ta dnes dokonce na svém Facebooku zveřejnila seznam obětí útoku, podle Dicka se jedná o muže a děti, ženy byly údajně při útoku od mužů daleko a nebyly zasaženy.

Zdroj: ČTK

Ozbrojenci v Kongu zabili při silvestrovských oslavách nejméně 25 civilistů

Nejméně 25 civilistů zahynulo ve čtvrtek v nepokojném regionu Beni na východě Konga při útoku připisovaném příslušníkům islamistických milicí Sjednocené demokratické síly (ADF). Informovala o tom agentura AFP s odvoláním na místní zdroje.

"Včera (ve čtvrtek) jsme zaznamenali průchod nepřátelských ADF. Při jejich pronásledování armáda našla těla nejméně 25 zabitých civilistů, kteří byli překvapeni na svých polích na silvestra," řekl AFP Donat Kibuana, správce regionu Beni. Jiné místní zdroje hovoří o "nejméně třiceti mrtvých".

"Lidé šli na pole, aby se připravili na silvestra, ADF je vyzvedávaly jednoho po druhém. Bilance je nejméně třicet mrtvých," řekl Bravo Mohindo Vukulu, předseda sítě organizací občanské společnosti v obci Tingwe, která se stala dějištěm masakru. Místo leží asi osm kilometrů od centra města Eringeti.

Milice ADF utvořili muslimští rebelové původem z Ugandy, kteří se na východě Konga usídlili v polovině 90. let. Povstalci podle OSN v oblasti od začátku roku 2019 zabili přes 1000 lidí, a to i přes opakované pokusy konžské armády skupinu zneškodnit. Podle agentury AFP jde o nejvražednější z desítek skupin, které jsou aktivní v provinciích Severní a Jižní Kivu. Od dubna 2019 se k některým útokům ADF hlásí středoafrická odnož Islámského státu.

Zdroj: ČTK

Po střelbě v mosteckém bytě zemřel muž, policie případ vyšetřuje

V jednom z mosteckých bytů v pátek zemřel na střelné zranění muž. Policie případ vyšetřuje, nevyloučila zatím vraždu, sebevraždu ani nešťastnou náhodu, řekla bez dalších podrobností mluvčí policie Alena Bartošová.

"Vrtulník ráno letěl k vážnému úrazu, ke střelnému poranění. Muž utrpěl zranění neslučitelná se životem," řekl mluvčí záchranářů Prokop Voleníku s tím, že nemůže sdělovat bližší informace.

Zdroj: ČTK
Pokračovat