Exsenátor Novák míří do vězení. Nástup odloží jen nemoc

Radek Nohl Radek Nohl
15. 11. 2012 13:03
Pokud by skončila kauza u soudu dříve, mohl dostat Novák podle rozsudku vyšší trest
Alexandr Novák.
Alexandr Novák. | Foto: Ludvík Hradilek

Chomutov - Vlivný severočeský podnikatel a bývalý senátor Alexandr Novák bude muset do třiceti dnů nastoupit do vězení.

Chomutovský okresní soud v těchto dnech obdržel po čtyřech měsících vyhotovení rozsudku krajského soudu, který ho poslal na čtyři roky za mříže.

"Spis se nachází u vyššího soudního úředníka, který pravděpodobně do konce tohoto týdne vyhotoví pro odsouzeného výzvu k nástupu do výkonu trestu," řekla Aktuálně.cz místopředsedkyně Okresního soudu v Chomutově Lenka Chalupová.

Lhůta přitom podle ní nebude delší nežli třicet dnů. Exsenátor by tak mohl nastoupit do vězení ještě před Vánoci.

Zdravotní problémy vlivného politika

Novák, který je dlouhodobě označován za politika, který nemá žádné funkce, ale dění v Ústeckém kraji ovlivňuje ze zákulisí, byl řadu let členem ODS. Své členství  se ale rozhodl po vynesení pravomocného rozsudku pozastavit.

Novákův advokát Jan Růžek již dříve řekl, že se budou dál proti verdiktu soudu bránit. Dovolání ani stížnosti ale nemohou nástup do vězení odložit.

To by ale bylo naopak možné, pokud by se prokázalo, že jsou Novákovy zdravotní problémy vážné. Již několikrát se objevily informace, že byl po vynesení rozsudku opakovaně v chomutovské nemocnici.

Severočeský podnikatel však svůj telefon nebral a Růžek prohlásil, že se jeho klient nástupu za mříže vyhýbat nechce.

Novák: Byl to nespravedlivý proces

Krajský soud v Ústí nad Labem psal rozsudek v Novákově kauze zhruba čtyři měsíce.

Aktuálně.cz ho má nyní k dispozici a Novák podle něj před soudem řekl, že se nejednalo o spravedlivý proces.

Jeho obhájce se podle něj nemohl účastnit výslechu svědků na Kypru či v Německu.

Novák tvrdí, že k pochybení došlo i proto, že se ztratily některé důležité smlouvy či naopak nebyl vyslechnut zástupce firmy Intercontractor, který podepsal s jeho manželkou smlouvu o půjčce.

"Je v rozporu se zásadami trestního řízení, aby soud zjišťoval skutkový stav způsobem, kdy na straně jedné na část důkazů rezignoval, popřípadě je neprovede, ačkoliv jsou k dispozici, na straně druhé pak provedené důkazy nehodnotí všechny, a ty, co hodnotí, nehodnotí v jejich vzájemné souvislosti," řekl Novák před soudem.

Dům Alexandra Nováka v Chomutově, podívejte se na fotky:

Trest mohl být vyšší

Soudkyně Věra Kloudová ale k jeho námitkám nepřihlédla a poslala ho na čtyři roky do vězení.

"Nelze přehlédnout vysoký stupeň nebezpečnosti jednání obžalovaného pro společnost, jakož i výši úplatku, který značnou měrou přesahuje hranici pro trestnou činnost obdobného charakteru obvyklou," uvedla Kloudová.

V rozsudku také mimo jiné napsala, že kdyby se případ dostal k soudu rychleji, mohl by být Novák odsouzen k mnohem vyššímu trestu.

Skončí exsenátor Alexandr Novák ve vězení? Staňte se fanouškem mé stránky na Facebooku a své názory pište zde.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Firma Coca-Cola HBC v Česku a na Slovensku loni snížila zisk o 89 procent

Firmě Coca-Cola HBC Česko a Slovensko loni meziročně klesl zisk o 89 procent na 40,3 milionu korun po předloňských 366 milionech Kč. Čistý obrat firmy se v roce 2020 proti předchozímu roku snížil o 15,3 procenta na 6,8 miliardy Kč, uvedla firma ve výroční zprávě umístěné do Sbírky listin. Loňský rok podle ní výrazně poznamenala pandemie covid-19, kdy byly zavřené restaurace a podobné provozy.

Nový ředitelem společnosti se loni stal Dan Timotin. Ve funkci vystřídal Mariu Anargyrou-Nikolić, která převzala vedení společnosti v Řecku a na Kypru. Navzdory pandemii firma loni spustila výstavbu nového plně automatizovaného skladu ve výrobním areálu v pražských Kyjích, nahradí distribuční centrum v Praze - Horních Počernicích. Sklad měl stát podle dřívějších informací půl miliardy Kč.

Coca-Cola půdobí na českém trhu od roku 1991, na Slovensku od roku 1993. Společná operační jednotka, která vznikla před 11 lety, patří do skupiny Coca-Cola Hellenic operující v 28 zemích Evropy, Asie a Afriky. V minulém režimu nešlo o soukromou společnost, vyráběl ji národní podnik Fruta Brno.

Zdroj: ČTK
Další zprávy