Ústí nad Labem - Advokát Rostislav Víšek si od téměř 80 lidí napůjčoval přes 15 milionů korun. Peníze známým, klientům, ale i královéhradeckým soudcům nevracel.
Nyní čelí žalobě z podvodu a zpronevěry a jeho kauzu v úterý otevřel ústecký krajský soud. Jednání se neúčastnil, podle soudkyně Kamily Krejcarové se se svou matkou zřejmě skrývá v zahraničí. Kde nyní je, nevědí prý ani jeho známí. Před rodinou mluvil také o tom, že kvůli dluhům chce spáchat sebevraždu.
Státní zástupce Jan Svoboda během hodiny, kdy četl obžalobu, uvedl, že Víšek si od lidí půjčoval pod záminkou, že je vydírán ruskou mafií nebo klientem, že si chce koupit zvláštní sbírku mašinek či že se musí vypořádat s bývalou partnerkou. "Zamlčoval svou nepříznivou finanční situaci a peníze nevrátil," opakoval Svoboda při čtení žaloby.
Advokát zpronevěřil přes 10 milionů
Víšek celkově zpronevěřil 10,6 milionu korun. Část dluhu umořil prodejem svého domu a dalších pozemků. Mezi věřiteli jsou i tři soudci Krajského soudu a Okresního soudu v Hradci Králové Petr Mráka, Ladislava Šulecová a Karel Peřina. Což již v minulosti kritizovala odborná veřejnost.
Advokát si půjčil také od tety Hany Kolářové. Víšek za ní přišel se svou matkou nečekaně pozdě večer. "Řekl mi, že převážel nějaký milion a někdo mu ho na benzinové stanici ukradl," popsala Kolářová.
Pár dní poté šla s Víškem do banky, kde vybrala 250 tisíc korun, které měla na účtu. Poté mu dala ještě 100 tisíc korun. "Když je to váš příbuzný, tak se mu snažíte pomoct," zdůvodnila, proč mu dala další peníze. Zpět dostala od Víškovy matky jen 50 tisíc korun.
Bratranec půjčil přes 800 tisíc
Víškův bratranec Radek Kolář mu napůjčoval ještě více. Celkem 800 tisíc korun. Dodnes od příbuzného neviděl ani korunu. Smlouvu o půjčce s ním ale nepodepsal. "Myslel jsem, že když je advokát, že peníze má. Přestal jsem mu věřit, když jsem se dozvěděl, že si půjčuje od dalších lidí," uvedl Kolář.
Loni prý dostal informace, že Rostislav Víšek nakupuje v jednom z místních obchodů. Volal policii a jel do hypermarketu. Víška tam ale nenašel. Naposledy prý advokáta viděl před zhruba třemi roky.
Svědci před soudem mluvili o tom, že v té době hrál ruletu a automaty. "Myslím si, že už jeho matka nežije," prohlásil před soudem Kolář. O jejím úmrtí slyšeli podle svých výpovědí i další svědci.
Josef Novák se s Víškem zná od roku 1991. "Za ty roky musím říct, že to byl slušný chlap. Pomáhal mi v právních i soukromých věcech. Nějaké peníze jsem mu půjčil, ty mi vrátil," uvedl u soudu Novák.
V té době byl prý Víšek úspěšný, měl i automobil BMW. Po roce 2010 se ale podle Nováka změnil. "Nedbal o sebe, jezdil autem své matky, neplnil termíny, vymlouval se. Věděl jsem, že se něco děje," prohlásil Novák. Víškovi v té době půjčil celkem 645 tisíc korun. A tyto peníze mu už nevrátil.
Byl to lichotník, řekla svědkyně
Libuše Chmelařová půjčila Víškovi 200 tisíc korun. Advokáta u soudu popsala jako lichotivého muže, který všechny zlomil. Když peníze po pár měsících nedostala zpět, opakovaně chtěla Víška navštívit u něj doma. Nikdy ale doma nebyl.
"Sousedé říkali, že si žili na vysoké noze. Jezdili do Rakouska. Naposledy jsem pana Víška viděla, když jsem mu půjčila ty peníze," prohlásila Chmelařová před soudem. Na Víška jako jedna z prvních podala trestní oznámení. Zpátky od něj nedostala ani korunu. "Já jsem mu důvěřovala, protože jsme Víškovi řadu let znali," dodala Chmelařová.
Královéhradecká advokátka Markéta Pakandlová zná Rostislava Víška již z doby, kdy pracoval jako koncipient. V 90. letech byl prý velmi úspěšný. A i když se poté řadu let neviděli, setkali se na kávě, kde ji požádal o 30 tisíc korun. "Hrál na city. Mluvil o sebevraždě. Nepřišlo mi to tolik, šli jsme do banky a tam jsem mu převedla peníze," uvedla Pakandlová.
Za týden jí ale volal Víšek znovu. A chtěl dalších 70 tisíc korun. "To jsem ale odmítla," řekla u soudu Pakandlová. Podle ní si Víšek půjčil i od dalších advokátů, kteří se o své peníze ani nepřihlásili.