Připravili bezdomovce o milionovou výhru, odsedí si pět let

ČTK ČTK
2. 4. 2014 16:30
Důvěřivý a lehce mentálně retardovaný muž si vsadil v roce 2010. Vyhrál třicet milionů.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Aktuálně.cz

Praha - Pražský městský soud potrestal pěti lety vězení Janu Černou a Miroslava Šošku za to, že podvodem připravili bezdomovce o 30 milionů korun vyhraných v loterii.

Nařídil jim také nahradit muži škodu ve výši 25 milionů. Zbylých peněz se bezdomovec František Václavek musí domáhat v občanskoprávním řízení. Rozsudek zatím není pravomocný, Černá se Šoškou se mohou odvolat.

"Tím, kdo vsadil tiket a kdo na něj vyhrál, je František Václavek. Není pochyb o tom, kdo je výhercem a kdo jej o tuto výhru připravil," konstatoval předseda soudního senátu Jan Kadlec. Ten Černou se Šoškou uznal vinnými z podvodu, a nikoliv ze zpronevěry, jak navrhovala obžaloba.

Za oba trestné činy nicméně páru shodně hrozilo pět až deset let vězení. Trest na samé spodní hranici sazby dvojice dostala s ohledem na to, že v minulosti neměla problémy se zákonem.

"Mám výborný pocit. Koupím si byt a budu žít konečně jako člověk," řekl novinářům pětapadesátiletý Václavek. I po čtyřech letech si vzpomněl na čísla vítězného tiketu, která prý vybral náhodně: 6-17-19-34-37-49. Dodal, že sázet bude dál, protože kartářka mu kdysi předpověděla dvě velké výhry.

Pár koupil luxusní vilu

Podle verdiktu podal důvěřivý a lehce mentálně retardovaný Václavek vítěznou sázenku v červnu 2010. Když se dověděl, že vyhrál miliony, pochlubil se řadě lidí. Mimo jiné i Černé se Šoškou, kterým příležitostně vypomáhal v cukrárně.

Černá mu nabídla, že vše ověří u sázkové kanceláře, a poté mu sdělila, že k vyzvednutí peněz bude potřebovat dva doklady totožnosti a vlastní účet.

Václavek účet neměl a z dokladů vlastnil pouze občanský průkaz, takže souhlasil s tím, že vyzvednutí výhry zařídí Černá. Ta se před zaměstnanci loterijní společnosti prohlásila za výherkyni, vyzvedla zálohu a zbytek peněz si nechala poslat na své konto.

Se Šoškou si následně koupili luxusní vilu v Klánovicích a auta, přičemž Václavka s sebou brali ke všem obchodním jednáním. Bezdomovce pak v domě nechali devět měsíců bydlet a tvrdili mu prý, že je jeho majitelem. V květnu 2011 se s ním ale pár pohádal a Václavek nakonec opět skončil na ulici.

Třetina výhry pro advokáta

Loni pražský městský soud Černou s Šoškou osvobodil s tím, že tvrzení obžaloby se nepodařilo jednoznačně prokázat. Odvolací vrchní soud však poté kauzu vrátil k novému projednání.

To, zda se bezdomovec Václavek k penězům z loterie skutečně dostane, zatím není jisté. Čtyřiatřicetiletá Černá a o čtyři roky mladší Šoška si - ostatně stejně jako státní zástupkyně Margita Kralická - ponechali lhůtu na rozmyšlenou, zda se proti verdiktu odvolají.

Václavek navíc v minulosti slíbil advokátovi, s kterým ho seznámil spřátelený policista, že mu v případě svého úspěchu u soudu přenechá třetinu z výhry.

"Pan advokát asi tuto dohodu považuje za platnou, ale mi proti tomu budeme bojovat," řekla Václavkova zmocněnkyně Veronika Beerová. Stejně tak potvrdila, že po právní moci rozsudku se s klientem bude zbytku peněz - tedy téměř pěti milionů - domáhat v civilním řízení.

 

Právě se děje

Další zprávy