Mělník - Neratovická Spolana se stále nedohodla s ekology na prodloužení používání rtuti pro výrobu chloru.
Spolana se obává, že pokud Středočeský kraj neprodlouží povolení pro používání této metody do roku 2020, hrozí firmě propuštění zhruba 800 zaměstnanců.
Povolení platí do roku 2014 a do té doby by chemička údajně nestihla nahradit stávající technologii za ekologičtější. Město Neratovice i Spolana se proto proti rozhodnutí kraje odvolaly.
Na tiskové konferenci to řekl předseda ekologického sdružení Arnika Jindřich Petrlík.
"Těch důvodů pro odvolání bylo více, jedním z nich je i otázka zaměstnanosti," řekla starostka Neratovic Lenka Mrzlíková.
Zástupci chemičky údajně označili za reálný čas pro změnu technologie rok 2016. Po konzultaci s vlastníky, společností Anwil, však nakonec odmítli i tento termín.
"Kdyby Anwil přistoupil na dohodnutý kompromis do konce roku 2016, nehrozilo by propuštění lidí v důsledku ukončení výroby chloru s pomocí rtuti. Proto jsme také my přistoupili na nejbližší termín, o kterém původně firma říkala, že je pro ni reálný, to je konec roku 2016," řekl Petrlík z Arniky.
"Odvolání Spolany považujeme za naprostý výsměch obyvatelů Česka i úřadům. Polský vlastník chemičky chce naše životní prostředí vesele dál ničit, zatímco ve svém mateřském závodě s toxickou rtutí při výrobě chloru skončil. Čeští manažeři však snahu dohodnout se projevili. Po ztroskotání jednání musíme poukázat na fakt, že je to management Anwilu, kdo sází na hazardní hru s pracovními místy ve Spolaně," dodal Petrlík.
Rtuť v rybách z Labe
Ekologové tvrdí, že v okolí Spolany, především v rybách z Labe, se opakovaně objevují vysoké koncentrace rtuti. Kontaminovaná je prý i kůra stromů.
Rtuť působí negativně na zdraví organismů, může způsobovat neurologické i psychické potíže nebo ohrozit vývoj plodu. V těle se hromadí a její vyloučení je velmi obtížné.
Spolana podle nich přitom do ekologizace zastaralé a neefektivní linky investovala přes 90 milionů korun.
Tyto peníze by podle Petrlíka lépe posloužily k přechodu na takzvanou membránovou technologii, která z dlouhodobého hlediska vychází hospodárněji, protože není tak energeticky náročná.
Spolana v minulosti uvedla, že emise rtuti a dalších látek pravidelně měří a zjištěné hodnoty splňují zákonné limity.
Spolana používá technologii amalgámové elektrolýzy k výrobě chloru a louhu sodného od roku 1948, v roce 1975 technologii inovovala a zvýšila kapacitu výroby.
Další chemička používající rtuť v České republice, Spolchemie v Ústí nad Labem, má zahájit výstavbu náhrady za amalgámovou elektrolýzu v dohledné době. Termín má do konce roku 2015.