zákaz

Běloruský soud zakázal další nezávislé médium, označil ho za extremistické

Běloruský soud v pátek na žádost ministerstva vnitra kvůli údajně extremistickému obsahu zakázal informační produkci serverů Tut.by a Zerkalo.io a jejich účtů na sociálních sítích. "Máme právo toto rozhodnutí soudně napadnout. A samozřejmě, že to uděláme," uvedl portál Zerkalo, který působí ze zahraničí jako nástupce již dříve zablokovaného serveru Tut.by.

Šíření zpráv Tut.by a Zerkala jako "extremistických materiálů" se bude v Bělorusku pokládat za správní přestupek. Portál nicméně míní působit jako dosud.

"Jsme přesvědčeni, že neporušujeme zákon a že výhrady ministerstva jsou neopodstatněné. Novináři Zerkalo.io dodržují zásady žurnalistiky a běloruské zákony," napsal portál. Upozornil své čtenáře, že pokuta či vězení hrozí jen za uschovávání, šíření či výrobu extremistických materiálů, ale čtením či prohlížením příspěvků na serveru nijak zákon neporušují.

Materiály by měly být nadále dostupné na webu i na sociálních sítích a server pracuje na tom, aby se mohl o obsah bezpečně podělit. Zákon nepočítá ani s postihem pro hrdiny článků. Redakce serveru se nachází mimo Bělorusko, a tak se úřady nemohou dostat k informacím redakce a jejím zdrojům. Redakce zaručuje anonymitu čtenářům, kteří se s ní o informace podělí.

Zdroj: ČTK

Evropská komise navrhla první regulaci umělé inteligence, omezí rozpoznávání obličejů

Evropská komise ve středu navrhla vůbec první pravidla využívání umělé inteligence, s jejichž pomocí by chtěla omezit škodlivé dopady například sledovacích či manipulativních technologií. Zásadně regulovat chce zejména možnosti rozpoznávání obličejů, které vzbuzují obavu u ochránců soukromí. Za porušování pravidel, jimiž by exekutiva Evropské unie chtěla zavést mezinárodní standardy v této dosud neregulované oblasti, mají hrozit vysoké pokuty.

Technologické firmy, které vidí v umělé inteligenci motor budoucího růstu, se k omezování stavějí spíše skepticky. I proto se očekává, že potřebné schválení pravidel členskými státy unie a Evropským parlamentem potrvá až několik let.

Navrhované nařízení zavádí několik kategorií systémů umělé inteligence podle jejich rizikovosti. Jako nepřijatelné označuje ty, které ohrožují životy, bezpečí či práva lidí. Zakázány proto mají být v EU například systémy umožňující vládám takzvané sociální hodnocení, které běžně používá ke sledování svých občanů například Peking. Zákaz se má týkat třeba i hraček s hlasovými asistenty, které navádí děti a mladé lidi k nebezpečnému chování.

Další skupinou jsou technologie s vysokým rizikem, které budou povoleny jen při splnění přísných požadavků. Mezi ně patří třeba software třídící uchazeče o práci či o bankovní půjčku, hodnotící zkoušky ve škole nebo ověřující spolehlivost důkazů u soudu. Řadí se sem také všechny systémy biometrické identifikace včetně rozpoznávání obličejů. Jejich obecné využívání bude zcela zakázáno a sáhnout k němu budou moci úřady jen ve výjimečných případech, například při pátrání po dětech či odhalování teroristických útoků.

Zdroj: ČTK

Praha 1 odložila zákaz elektrokoloběžek, počká, až se do centra vrátí lidé

Radnice Prahy 1 zatím nenechala rozmístit značení se zákazem elektrokoloběžek v pěších zónách na Staroměstském náměstí a v jeho okolí. Zavedení zákazu bude záviset na návratu turistů do centra, řekl radní městské části Richard Bureš (ODS). 

Provozovatel sdílených koloběžek, americká firma Lime, z důvodu šíření nového typu koronaviru v Praze a většině dalších světových měst pozastavila činnost. Podle Bureše nicméně již společnost radnici informovala, že ihned po skončení epidemie se vozítka do české metropole vrátí. S ohledem na současnou krizi a vylidnění Prahy nicméně není důvod nyní opatření vymáhat, řekl. "Letos k tomu vůbec nemusí dojít," dodal.

Radnice podle něj nicméně stále počítá se zavedením opatření v momentě, kdy se situace přiblíží dřívějšímu stavu. Opatření již je schváleno a začne platit v momentě umístění značek, které je podle Bureš možné zajistit v řádu dní.

Zdroj: ČTK
Pokračovat