zákaz

Spojené státy chtějí zakázat TikTok kvůli ovlivňování politického dění

Americký Výbor pro zahraniční investice ve Spojených státech by měl podniknout kroky k zákazu aplikace pro sdílení krátkých videí TikTok, jejímž majitelem je čínská společnost ByteDance. V rozhovoru se serverem Axios to uvedl Brendan Carr, jeden z pěti komisařů americké Federální komise pro spoje. Zpráva vedla k růstu akcií konkurenčních amerických firem Meta Platforms a Snap, upozornil server CNBC.

"Myslím si, že neexistuje jiná cesta než zákaz," uvedl Carr. Poukázal na obavy ohledně nakládání s daty amerických uživatelů i na riziko využívání aplikace TikTok k ovlivňování politického dění ve Spojených státech. TikTok v USA používá přes 200 milionů lidí, píše Axios.

Carr a někteří američtí zákonodárci vyjadřují obavy z toho, že společnost ByteDance sdílí údaje uživatelů aplikace TikTok s čínskými úřady. O zákaz TikToku kvůli obavám o národní bezpečnost v minulosti usiloval bývalý americký prezident Donald Trump, jeho kroky ale v roce 2020 zablokoval federální soud. Nynější prezident Joe Biden později Trumpovy kroky zrušil a nařídil prověrku potenciálně nebezpečných aplikací, píše list New York Post.

Zdroj: ČTK

Biden je odhodlaný zakázat ve Spojených státech útočné zbraně

Americký prezident Joe Biden je odhodlaný zakázat ve Spojených státech útočné zbraně. Prohlásil to v úterý v živě přenášeném projevu v Pensylvánii. Pochválil policisty za jejich odhodlání a službu ve jménu bezpečnosti amerických občanů. Demokratický prezident naopak zkritizoval republikánské zákonodárce, kteří se postavili proti jeho plánům na navýšení financování vymáhání práva a snížení násilí páchaného střelnými zbraněmi.

"Pojďme zajistit bezpečnější Ameriku," řekl Biden. "Jsem odhodlaný zakázat v této zemi útočné zbraně. Opravdu odhodlaný," dodal. "Musíme jednat kvůli všem těm dětem, které jsou každý den zastřeleny na našich ulicích a které se nikdy nedostanou do zpráv," zdůraznil.

Základem je podle Bidena důstojnost a potřeba jistoty, že děti mohou ze školy bezpečně na hřiště a domů, aniž by je někdo ohrožoval. Prezident citoval statistiky, podle kterých loni v USA střelnou zbraní zemřelo 48.000 lidí. Kvůli střelbě podle Bidena loni v USA zemřelo více dětí než zemřelo celkem policistů a vojáků v aktivní službě.

Biden hovořil o vysokých nárocích, které společnost klade policisty a očekávání, že budou nejen ochránci, ale také psychology a sociálními pracovníky. Přitom nejsou podle prezidenta dostatečně financováni. "Chci pomoci komunitám s náborem, zaměstnáním a výcvikem dalších 100 tisíc policistů pro práci v komunitách," uvedl Biden.

Zdroj: ČTK

V Praze se od čtvrtka nesmí rozdělávat ohně nebo kouřit v lesích a parcích

Na území Prahy se od čtvrtka nesmí rozdělávat ohně nebo kouřit v lesích a parcích nebo poblíž míst s uloženým senem či slámou. Zákaz platí do odvolání. Oznámil to mluvčí pražského magistrátu Vít Hofman. Kvůli suchému počasí hrozí požáry, před kterými varoval Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ).

Zákaz se týká také dalších míst se zvýšeným nebezpečím vzniku požáru, například i ploch se zemědělskými plodinami, které se mohou snadno vznítit. Vedle kouření s výjimkou elektronických cigaret a rozdělávání ohně lidé nesmí ani používat pyrotechnické výrobky, vypouštět létající lampiony a odhazovat hořící nebo doutnající předměty. Zakázané jsou jízdy parních lokomotiv a využívání vody z požárních nádrží k jiným účelům než k hašení.

Kvůli suchému a teplému počasí podle výstrahy ČHMÚ platí do odvolání riziko vzniku a šíření požárů v oblastech, kde v nejbližších dnech nemá vydatně pršet. Týká se to celé země s výjimkou Moravskoslezského, Jihočeského a jižní části Plzeňského kraje.

Zdroj: ČTK

Mexiko zakázalo prodej elektronických cigaret

Mexiko zakázalo prodej elektronických cigaret. Příslušný výnos v úterý podepsal prezident Andrés Manuel López Obrador, informovala agentura AP. Podle představitelů mexické vlády je prodej těchto produktů spojen s "velkou lží", že je jejich používání bezpečnější než kouření tradičních cigaret.

Mexická vláda už v říjnu zakázala vývoz i dovoz elektronických cigaret a náplní do nich. Místní distributoři ale naskladnili velké množství zboží, které dále prodávají. Někteří Mexičané si nechávají elektronické cigarety posílat ze zahraničí. Vláda odhaduje, že elektronickou cigaretu v zemi alespoň jednou kouřilo přinejmenším pět milionů lidí. Mexiko má téměř 130 milionů obyvatel.

Mexická vláda výrobcům elektronických cigaret vyčítá, že postavili reklamu na svůj produkt na tvrzení, že elektronické cigarety škodí zdraví méně než ty tradiční. "Dým (z elektronických cigaret) ale také škodí zdraví," řekl mexický prezident López Obrador, který dostal od Světové zdravotnické organizace (WHO) ocenění za snahu omezit spotřebu tabáku v zemi. Výrobci se navíc podle vlády designem a barvami snaží přilákat ke kouření elektronických cigaret mladé.

Zdroj: ČTK

Běloruský soud zakázal další nezávislé médium, označil ho za extremistické

Běloruský soud v pátek na žádost ministerstva vnitra kvůli údajně extremistickému obsahu zakázal informační produkci serverů Tut.by a Zerkalo.io a jejich účtů na sociálních sítích. "Máme právo toto rozhodnutí soudně napadnout. A samozřejmě, že to uděláme," uvedl portál Zerkalo, který působí ze zahraničí jako nástupce již dříve zablokovaného serveru Tut.by.

Šíření zpráv Tut.by a Zerkala jako "extremistických materiálů" se bude v Bělorusku pokládat za správní přestupek. Portál nicméně míní působit jako dosud.

"Jsme přesvědčeni, že neporušujeme zákon a že výhrady ministerstva jsou neopodstatněné. Novináři Zerkalo.io dodržují zásady žurnalistiky a běloruské zákony," napsal portál. Upozornil své čtenáře, že pokuta či vězení hrozí jen za uschovávání, šíření či výrobu extremistických materiálů, ale čtením či prohlížením příspěvků na serveru nijak zákon neporušují.

Materiály by měly být nadále dostupné na webu i na sociálních sítích a server pracuje na tom, aby se mohl o obsah bezpečně podělit. Zákon nepočítá ani s postihem pro hrdiny článků. Redakce serveru se nachází mimo Bělorusko, a tak se úřady nemohou dostat k informacím redakce a jejím zdrojům. Redakce zaručuje anonymitu čtenářům, kteří se s ní o informace podělí.

Zdroj: ČTK

Evropská komise navrhla první regulaci umělé inteligence, omezí rozpoznávání obličejů

Evropská komise ve středu navrhla vůbec první pravidla využívání umělé inteligence, s jejichž pomocí by chtěla omezit škodlivé dopady například sledovacích či manipulativních technologií. Zásadně regulovat chce zejména možnosti rozpoznávání obličejů, které vzbuzují obavu u ochránců soukromí. Za porušování pravidel, jimiž by exekutiva Evropské unie chtěla zavést mezinárodní standardy v této dosud neregulované oblasti, mají hrozit vysoké pokuty.

Technologické firmy, které vidí v umělé inteligenci motor budoucího růstu, se k omezování stavějí spíše skepticky. I proto se očekává, že potřebné schválení pravidel členskými státy unie a Evropským parlamentem potrvá až několik let.

Navrhované nařízení zavádí několik kategorií systémů umělé inteligence podle jejich rizikovosti. Jako nepřijatelné označuje ty, které ohrožují životy, bezpečí či práva lidí. Zakázány proto mají být v EU například systémy umožňující vládám takzvané sociální hodnocení, které běžně používá ke sledování svých občanů například Peking. Zákaz se má týkat třeba i hraček s hlasovými asistenty, které navádí děti a mladé lidi k nebezpečnému chování.

Další skupinou jsou technologie s vysokým rizikem, které budou povoleny jen při splnění přísných požadavků. Mezi ně patří třeba software třídící uchazeče o práci či o bankovní půjčku, hodnotící zkoušky ve škole nebo ověřující spolehlivost důkazů u soudu. Řadí se sem také všechny systémy biometrické identifikace včetně rozpoznávání obličejů. Jejich obecné využívání bude zcela zakázáno a sáhnout k němu budou moci úřady jen ve výjimečných případech, například při pátrání po dětech či odhalování teroristických útoků.

Zdroj: ČTK

Praha 1 odložila zákaz elektrokoloběžek, počká, až se do centra vrátí lidé

Radnice Prahy 1 zatím nenechala rozmístit značení se zákazem elektrokoloběžek v pěších zónách na Staroměstském náměstí a v jeho okolí. Zavedení zákazu bude záviset na návratu turistů do centra, řekl radní městské části Richard Bureš (ODS). 

Provozovatel sdílených koloběžek, americká firma Lime, z důvodu šíření nového typu koronaviru v Praze a většině dalších světových měst pozastavila činnost. Podle Bureše nicméně již společnost radnici informovala, že ihned po skončení epidemie se vozítka do české metropole vrátí. S ohledem na současnou krizi a vylidnění Prahy nicméně není důvod nyní opatření vymáhat, řekl. "Letos k tomu vůbec nemusí dojít," dodal.

Radnice podle něj nicméně stále počítá se zavedením opatření v momentě, kdy se situace přiblíží dřívějšímu stavu. Opatření již je schváleno a začne platit v momentě umístění značek, které je podle Bureš možné zajistit v řádu dní.

Zdroj: ČTK
Pokračovat