Jsem kluk komunálu. Idealista, ale nikoli naivní, říká Rakušan, který měl být hejtmanem

Veronika Neprašová Veronika Neprašová
13. 10. 2016 20:33
Původně to vypadalo, že právě starosta Kolína a lídr kandidátky Starostů Vít Rakušan usedne po volbách do křesla středočeského hejtmana. Tento scénář potvrdil i šéf vítězného hnutí ANO Andrej Babiš. Do hry ale vstoupila středočeská jednička hnutí Jaroslava Pokorná Jermanová, která si pro svůj hejtmanský post sehnala podporu občanských demokratů. Přesto se zdá, že je koalice ve středních Čechách prakticky hotová, a kraji tak bude v následujících čtyřech letech vládnout vedle hnutí ANO a Starostů ODS a část zastupitelů TOP 09. Rakušan to vidí jako nejlepší možné řešení. A ztracený hejtmanský post prý rozhodně neoplakal.
Vít Rakušan.
Vít Rakušan. | Foto: www.zmenaprokolin.cz

Je čtvrtek odpoledne a vy za sebou máte už šest dnů trvající nepřetržité vyjednávání o nové koalici. Přesto vypadáte nezvykle spokojeně a dobře naladěn...

Spíš už jsem po těch dnech opravdu unavený, ta celotýdenní jednání byla opravdu složitá a vyčerpávající. Za náš tým Starostů mám ale upřímnou radost z toho, že se nakonec - i když s těžkostmi - podařilo dojednat koalici ve složení, ve kterém jsme o ni od začátku usilovali, tedy my, hnutí ANO, ODS a TOP 09, nebo alespoň její část.

Proč je pro vás zrovna tato kombinace ideální? Pár hodin po volbách se zdálo, že by i ve Středočeském kraji mohla vzniknout koalice bez vítězného hnutí ANO.

Ano, v tu doufala ČSSD, která by si tím udržela svůj podíl moci v krajské vládě. A tu první povolební noc jsem měl pocit, že v takovou koalici bez ANO věřila i ODS. Takovou variantu jsme ale nakonec odmítli, protože naším hlavním cílem bylo vytvořit krajskou vládu bez sociálních demokratů a komunistů tak, aby se ve vedení středních Čech přerušila osm let trvající politická linie, která podle nás kraji neprospívala.

Původně hnutí ANO deklarovalo, dokonce i ústy svého předsedy Andreje Babiše, že Starostům a potažmo vám přenechá hejtmanské křeslo. Ve středu ale přišla lídryně středočeských ANO Jaroslava Pokorná Jermanová s tím, že hejtmankou bude ona. A toto její rozhodnutí podporuje i ODS. Necítili jste se jako strana malinko podvedení?

Osobně já jako Vít Rakušan ne. Já prostě respektuji, že jsme ve volbách skončili druzí. Kdybych o hejtmanské křeslo nějak usiloval, mohl jsem kývnout na zmiňovanou koalici s ČSSD a ODS. Druhou věcí je ten podle mě dost nešťastný nesoulad mezi celostátním a krajským vedením hnutí ANO. Znovu ale říkám, že tu rodící se čtyřkoalici považuji za nejrozumnější řešení od začátku.

Přece jen, koaliční smlouva ještě není ani oficiálně podepsaná a hnutí ANO už předvedlo takovýto názorový obrat. Napřed něco slíbilo a druhý den svůj slib zase odvolalo. Skutečně to ani trochu nenahlodalo vaši důvěru v tohoto politického partnera? Neobáváte se, že se taková situace budou opakovat?

Já doufám, že ne. Usiluji o to, aby koaliční smlouva byla skutečně dobře napsaná, aby to nebyl jenom cár papíru, ale aby měl právní základ. A chci také, aby ho podepsali všichni koaliční zastupitelé. A vedle toho skutečně doufám, že si budeme moci důvěřovat, protože já jsem na to z obecní politiky zvyklý.

Není to na tuzemskou politiku přece jenom trochu naivní přístup, spoléhat na podanou ruku a dodržení slova?

Já jsem kluk z komunálu, no. Já nejsem žádný protřelý celostátní politik, v parlamentu jsem jako politik nikdy nepůsobil. Ale i po tom týdnu vyjednávání stále doufám, že ten komunál má k tomu kraji blíž než parlament. Označují mě za naivního idealistu. Já souhlasím s tou druhou částí - jsem idealista, ale nejsem naivní.

Postoj ke vznikající koalici během čtvrtka rozklížil TOP 09. Zatímco krajský předseda Petr Tiso z jednání odstoupil kvůli výhradám k paní Jermanové, další tři představitelé TOP 09 v čele s Danielem Markem koalici podporují. Jak takový krok hodnotíte?

Pana doktora Tisa mám osobně a lidsky velmi rád. Vážím si ho. Jaká jiná varianta koalice by ale podle něj přicházela v úvahu tak, aby zároveň u moci skončil stávající tandem ČSSD a komunisti? Žádná. A byl bych moc rád, kdyby se to v TOP 09 vyjasnilo a jejich finální postoj byl takový, že v té koalici zůstanou jako strana, nebo že alespoň mají její tři zastupitelé jejich mandát.

Petru Tisovi a minimálně jeho podporující části TOP 09 vadí, že Jaroslava Jermanová působila v kraji už za hejtmana Petra Bendla z ODS. A tudíž podle nich nepředstavuje tu kýženou změnu, po které voláte i vy. Vám její spojení s minulými vedeními nevadí?

Já jsem v krajské politice od roku 2012, takže osobně se vymezuji proti krajskému vedení až od této doby. Já opravdu nevím a neumím říct, jak vládla ODS v té době v krajích. Byl jsem v té době učitelem a musím říct, že minimálně personálně, organizačně a úřednicky bylo tehdy školství vedeno podstatně lépe než v uplynulých osmi letech. Takže já ji nevnímám jako osobu spojenou se starými časy. A programově se zkrátka se všemi zbylými třemi koaličními partnery prolínáme.

Myslí si už Starostové na některé resorty v krajské radě?

My jsme už před dvěma lety ustanovili stínovou radu kraje. Takže snad s výjimkou zdravotnictví, kde uznávám, že žádného extra odborníka nemáme, máme připravené zkušené lidi, kteří znají a umí jednotlivé krajské gesce. Prioritní je pro nás třeba regionální rozvoj.

A vy osobně budete usilovat o křeslo radního?

Já jsem řekl, že nebudu zastávat dvě funkce jako uvolněný člen, takže nebudu pobírat zároveň dva plnohodnotné platy. Takže chci prioritně zůstat starostou Kolína. A v krajské radě bych proto rád zastával člena neuvolněného radního. A tomu samozřejmě musí odpovídat gesce, kterou časově půjde takto zvládat.

 

Právě se děje

před 56 minutami

Ruský ledoborec se dostal do silné bouře a vypověděly mu motory, vyslal signál SOS

Ruský ledoborec, který se nachází s 33 lidmi na palubě u západních břehů Norska, za bouřlivého počasí vyslal tísňové volání. K plavidlu zamířily dva vlečné čluny a záchranný vrtulník. Ruský úřad pro námořní dopravu nicméně vzápětí uvedl, že signál SOS byl vyslán omylem a že loď není v problémech.

Ledoborci Tor západně od norského města Aalesund vypověděly motory, činnost dvou ze čtyř se ale později podařilo obnovit, takže bezprostřední nebezpečí teď ledoborci nehrozí, napsal norský deník Verdens Gang. Situace je ale stále vážná, protože v oblasti je velmi silná bouře.

Zdroj: ČTK
Další zprávy