Rozkol ve středočeské TOP 09. Tři zastupitelé se chtějí zapojit do koalice, dva to odmítli

Veronika Neprašová ČTK Veronika Neprašová, ČTK
Aktualizováno 13. 10. 2016 14:33
Vítězné hnutí ANO ve Středočeském kraji stále jedná o sestavení čtyřčlenné koalice složené z ANO, STAN, ODS a TOP 09. TOP 09 se ale na případné účasti v krajské vládě nedokáže shodnout. Dva z pěti jejich členů koalici uzavřít nechtějí a rádi by tvořili konstruktivní opozici, další tři do ní vstoupit chtějí. ANO, STAN, TOP 09 a ODS by měly v 65členném zastupitelstvu 46 křesel, bez TOP 09 jich bude o pět méně.
Šéf středočeské TOP 09 Petr Tiso.
Šéf středočeské TOP 09 Petr Tiso. | Foto: TOP 09

Praha - Ve středních Čechách navzdory čtvrtečnímu prohlášení lídra TOP 09 Petra Tisa o odchodu do opozice dál jednají o čtyřkoalici zástupci ANO, STAN, ODS a části TOP 09. Podle kandidátky na hejtmanku za vítězné ANO Jaroslavy Jermanové se jednání posunula a začínají se řešit konkrétní otázky. Další schůzka byla svolána na nedělní odpoledne.

Vznikající koalici však nepodporuje celý klub TOP 09. Z jednání krátce po jeho zahájení odešli Tiso a dvojka na kandidátce Jan Jakob, za TOP 09 tak vyjednával pouze středočeský místopředseda Daniel Marek. Podle Jakoba k tomu neměl mandát.

Tiso při odchodu ze schůzky prohlásil, že TOP 09 je připravena na roli konstruktivní opozice a jednání o koalici pro ni končí. Jako důvod uvedl mimo jiné nominaci Jermanové na hejtmanku, dal by přednost lídrovi STAN Vítu Rakušanovi. Podle Marka šlo jen o vyjádření lídra, užší vedení středočeské TOP 09 je prý nakloněno dalším jednáním. "Zůstáváme tři zastupitelé zvolení za TOP 09, kteří podporují tuto koalici, a myslím, že v tuhle chvíli budeme jednat dál," řekl Marek. Jakob ale tvrdí, že Marek jedná na vlastní pěst a vedení krajské organizace spíš podporuje opačný postup.

O situaci má večer jednat krajský výbor TOP 09. "Stojím za názorem našeho lídra Petera Tisa," sdělil předseda strany Miroslav Kalousek. Ti, kteří pokračují v jednání, jsou podle Jakoba přeběhlíci a hrozí jim vyloučení ze strany. Je prý také otázkou, zda má koalice skutečně podporu tří zastupitelů TOP 09. Marek tvrdí, že ano. Kdo stojí na které straně, ale nechtěl říci. Kromě Tisa a Jakoba jsou v klubu TOP 09 ještě Michaela Vojtová a Milan Schweigstill.

Předseda TOP 09 Miroslav Kalousek dal již dřív najevo, že by byl nerad, kdyby TOP 09 byla v koalici, kde má ANO hejtmana. Marek uvedl, že si ve středu s Kalouskem telefonoval. "Některé věci bych nekomentoval, věřím, že zvítězí zdravý rozum," uvedl.

Podle Marka je nicméně otázka, jak se bude dál vyvíjet jeho působení ve straně. V TOP 09 by rád zůstal, ale chtěl by, aby se strana trochu transformovala. "Budu jednat v tuto chvíli minimálně za ty tři lidi, kteří jsou na straně této koalice," řekl. Zároveň chce přesvědčit spolustraníky o tom, že toto rozhodnutí bylo správné.

STAN koalici podpoří

Lídr STAN Vít Rakušan uvedl, že krajský výbor STAN se po dvouhodinové diskusi rozhodl podpořit projekt čtyřkoalice s TOP 09. Jednička na kandidátce ODS Martin Kupka dodal, že i ODS o tento koncept stojí. Jermanová uvedla, že koaliční smlouva nebude určitě podepsána ve čtvrtek, byla by ale ráda, kdyby to mohlo být do konce týdne. "Počítejte spíš na kraji týdne," upřesnila. Nyní se podle ní čeká debata o tom, kdo bude spravovat který odbor. Nadále platí, že ANO má mít v budoucí krajské radě čtyři zástupce včetně hejtmana, STAN také čtyři, ODS dva a TOP 09 jednoho.

Případná koalice ANO, STAN, ODS a tří zastupitelů za TOP 09 by měla v pětašedesátičlenném zastupitelstvu 44 křesel. ANO má 16 mandátů a STAN o jeden méně. ČSSD získala 11 křesel, ODS deset, komunisté osm a TOP 09 pět.

 

Právě se děje

Další zprávy