Jermanová uspěla ve Středočeském kraji, jednat o koalici chce hned. Upřednostním pravici, říká

Martin Biben Martin Ťopek Martin Biben, Martin Ťopek
8. 10. 2016 17:12
Jasným vítězem krajských voleb ve Středočeském kraji se stalo ANO v čele s místopředsedkyní strany i Poslanecké sněmovny Jaroslavou Jermanovou, která se nejspíš stane novou hejtmankou. První žena hnutí po vyhlášení výsledků vysílala úsměvy na všechny strany. Jednání o nové krajské koalici podle ní začne velmi brzy a počítá zejména s pravicovými stranami. "Jsem pravicově založená, a budu proto preferovat spíše pravicovou koalici. Jednat ale budu se všemi," řekla.
Jaroslava Jermanová
Jaroslava Jermanová | Foto: ČTK

Koalici s ČSSD nezvažujete?

Lidé, co spolupracovali s Rathem, jsou stále na kandidátce strany. Ani způsob vedení kraje se po Rathově odchodu příliš nezměnil. My jsme předem avizovali, že nebudeme vést negativní kampaň, byla to však ČSSD, kdo toto porušil a obeslala kraj lživými letáky, využívala dokonce své starosty, aby je vylepovali. Obvinili mě, že jsem iniciovala privatizace krajských nemocnic. Nechci se k tomu vracet, ale byla to lživá kampaň. I tak, pokud se stanu hejtmankou, budu mluvit s každým, kdo získal od voličů podporu alespoň pět procent.

Koalice s ČSSD je tedy jen hypotetická?

Netlačte mě do takových vyjádření, budu jednat s každým, je to slušnost. Vše se bude odvíjet podle pořadí, jak strany ve volbách dopadly.

Top 09 a ODS pro koalici připadají v úvahu?

Ano, jsem člověk více pravicově smýšlející, na tom se nic nemění. Budu upřednostňovat ty více vpravo.

Je tedy možné, že byste upřednostnila TOP 09 a ODS před ČSSD?

Nechci to takhle přesně říct. Nechte to na jednání.

Jednání začnou zítra?

Už dneska.

 

Právě se děje

před 31 minutami

Dallas v NBA nestačil doma na Clippers, navíc přišel o Powella

Jediný zápas úterního programu NBA vyhráli basketbalisté Los Angeles Clippers, kteří v souboji předních celků Západní konference zvítězili v Dallasu 110:107. Hostům s 36 body a 11 doskoky vévodil Kawhi Leonard, 36 bodů nastřílela i domácí hvězda Luka Dončič. Mavericks však přišli o pivota Dwighta Powella, jenž si zřejmě přetrhl Achillovu šlachu.

Osmadvacetiletý Kanaďan Powell se v závěru první části skácel při pokusu o únik, nikdo ze soupeřů se ho přitom nedotkl. "Jistě to budeme vědět až po rentgenu. Bojím se nicméně, že situace je vážná," řekl novinářům trenér Rick Carlisle. Podle prvních prognóz se klíčový pivot Mavericks, jenž má v ročníku zápasové průměry 9,6 bodu a 5,7 doskoku, bude léčit minimálně do konce sezony.

Další zprávy