Jermanová uspěla ve Středočeském kraji, jednat o koalici chce hned. Upřednostním pravici, říká

Martin Biben Martin Ťopek Martin Biben, Martin Ťopek
8. 10. 2016 17:12
Jasným vítězem krajských voleb ve Středočeském kraji se stalo ANO v čele s místopředsedkyní strany i Poslanecké sněmovny Jaroslavou Jermanovou, která se nejspíš stane novou hejtmankou. První žena hnutí po vyhlášení výsledků vysílala úsměvy na všechny strany. Jednání o nové krajské koalici podle ní začne velmi brzy a počítá zejména s pravicovými stranami. "Jsem pravicově založená, a budu proto preferovat spíše pravicovou koalici. Jednat ale budu se všemi," řekla.
Jaroslava Jermanová
Jaroslava Jermanová | Foto: ČTK

Koalici s ČSSD nezvažujete?

Lidé, co spolupracovali s Rathem, jsou stále na kandidátce strany. Ani způsob vedení kraje se po Rathově odchodu příliš nezměnil. My jsme předem avizovali, že nebudeme vést negativní kampaň, byla to však ČSSD, kdo toto porušil a obeslala kraj lživými letáky, využívala dokonce své starosty, aby je vylepovali. Obvinili mě, že jsem iniciovala privatizace krajských nemocnic. Nechci se k tomu vracet, ale byla to lživá kampaň. I tak, pokud se stanu hejtmankou, budu mluvit s každým, kdo získal od voličů podporu alespoň pět procent.

Koalice s ČSSD je tedy jen hypotetická?

Netlačte mě do takových vyjádření, budu jednat s každým, je to slušnost. Vše se bude odvíjet podle pořadí, jak strany ve volbách dopadly.

Top 09 a ODS pro koalici připadají v úvahu?

Ano, jsem člověk více pravicově smýšlející, na tom se nic nemění. Budu upřednostňovat ty více vpravo.

Je tedy možné, že byste upřednostnila TOP 09 a ODS před ČSSD?

Nechci to takhle přesně říct. Nechte to na jednání.

Jednání začnou zítra?

Už dneska.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Marcon chce posílit vztahy s Bidenovou Amerikou. Prezidenti chtějí spolupracovat v rámci WHO

Nový americký prezident Joe Biden v neděli poprvé od nástupu do funkce mluvil se svým francouzským protějškem Emmanuelem Macronem a vyjádřil touhu po upevnění vzájemných vztahů obou zemí, uvedl Bílý dům. Podle Macrona měli oba vůdci velmi blízké názory, a to zejména co se týče přístupu k mezinárodním problémům, jakými je například boj s pandemií či klimatickými změnami, uvedl Elysejský palác.

Prezidenti se shodli na nutnosti spolupracovat v oblasti globálního veřejného zdraví v rámci Světové zdravotnické organizace (WHO). Z té USA vyvedl předchozí prezident Donald Trump, Biden však hned po nástupu do funkce nařídil, aby se k ní Spojené státy vrátily. Stejně tak tomu bylo i u pařížské klimatické dohody z roku 2015.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Koulař Crouser vylepšil 32 let starý halový světový rekord

Americký koulař Ryan Crouser vytvořil na mítinku ve Fayetteville světový halový rekord. Osmadvacetiletý olympijský vítěz z Ria de Janeiro předčil pokusem 22,82 metru o šestnáct centimetrů výkon krajana Randyho Barnese, který se v čele historických tabulek držel 32 let.

Crouser se na devět centimetrů přiblížil svému absolutnímu maximu z loňského roku. Pod střechou měl jeho dosavadní osobní rekord hodnotu 22,60. Ve Fayetteville Barnsův výkon překonal dokonce dvakrát. Nejdál poslal kouli hned v první sérii, ve třetí ještě předvedl pokus dlouhý 22,70.

"Velmi dobrý start do roku 2021," řekl televizi ESPN Crouser. Historickým zápisem si upevnil první místo v letošních tabulkách, v nichž se za něj v sobotu zařadil výkonem 21,48 český rekordman Tomáš Staněk.

Barnes zůstává nadále absolutním světovým rekordmanem výkonem 23,12 z roku 1990. Za 23 metrů poslal 7,26 kg těžké náčiní také němec Ulf Timmermann (23,06), Crouser se výkonem 22,91 dělí o třetí místo v tabulkách s krajanem Joem Kovacsem a Italem Alessandrem Andreiem.

před 2 hodinami

Portugalský prezident de Sousa podle odhadů obhájil mandát

Portugalský prezident Marcelo Rebelo de Sousa podle odhadů obhájil mandát, hned v prvním kole dnešních voleb se mu podařilo získat přes polovinu hlasů. S odkazem na projekci veřejnoprávní televize RTP o tom informují tiskové agentury.

De Sousa, který je zástupcem pravého středu, si podle odhadů zajistil 57 až 62 procent odevzdaných hlasovacích lístků. V čele Portugalska tak bude dalších pět let.

Další zprávy