Jermanová uspěla ve Středočeském kraji, jednat o koalici chce hned. Upřednostním pravici, říká

Martin Biben Martin Ťopek Martin Biben, Martin Ťopek
8. 10. 2016 17:12
Jasným vítězem krajských voleb ve Středočeském kraji se stalo ANO v čele s místopředsedkyní strany i Poslanecké sněmovny Jaroslavou Jermanovou, která se nejspíš stane novou hejtmankou. První žena hnutí po vyhlášení výsledků vysílala úsměvy na všechny strany. Jednání o nové krajské koalici podle ní začne velmi brzy a počítá zejména s pravicovými stranami. "Jsem pravicově založená, a budu proto preferovat spíše pravicovou koalici. Jednat ale budu se všemi," řekla.
Jaroslava Jermanová
Jaroslava Jermanová | Foto: ČTK

Koalici s ČSSD nezvažujete?

Lidé, co spolupracovali s Rathem, jsou stále na kandidátce strany. Ani způsob vedení kraje se po Rathově odchodu příliš nezměnil. My jsme předem avizovali, že nebudeme vést negativní kampaň, byla to však ČSSD, kdo toto porušil a obeslala kraj lživými letáky, využívala dokonce své starosty, aby je vylepovali. Obvinili mě, že jsem iniciovala privatizace krajských nemocnic. Nechci se k tomu vracet, ale byla to lživá kampaň. I tak, pokud se stanu hejtmankou, budu mluvit s každým, kdo získal od voličů podporu alespoň pět procent.

Koalice s ČSSD je tedy jen hypotetická?

Netlačte mě do takových vyjádření, budu jednat s každým, je to slušnost. Vše se bude odvíjet podle pořadí, jak strany ve volbách dopadly.

Top 09 a ODS pro koalici připadají v úvahu?

Ano, jsem člověk více pravicově smýšlející, na tom se nic nemění. Budu upřednostňovat ty více vpravo.

Je tedy možné, že byste upřednostnila TOP 09 a ODS před ČSSD?

Nechci to takhle přesně říct. Nechte to na jednání.

Jednání začnou zítra?

Už dneska.

 

Právě se děje

před 58 minutami

Zastupitelé západoněmecké obce z vedení sesadili člena neonacistické strany

Západoněmeckou obec Waldsiedlung již nevede člen krajně pravicové Národnědemokratické strany Německa (NPD) Stefan Jagsch, v úterý ho zastupitelé odvolali a ve funkci ho vystřídala zástupkyně křesťanských demokratů (CDU). Informovala o tom agentura DPA.

Jagsch byl do funkce zvolen v září, a to i s pomocí hlasů CDU, sociálních demokratů (SPD) a liberálů (FDP), což vyvolalo na celoněmecké úrovni tvrdou kritiku. NDP je totiž označována za neonacistickou a zavedené strany s ní spolupracovat odmítají.

Ačkoli CDU, FDP a SPD oficiálně s NPD nespolupracují, zastupitelé těchto tří stran v hesenského Waldsiedlungu, kde žije asi 2600 lidí a který je součástí obce Altenstadt, to nerespektovali. Následnou kritiku odmítali s tím, že nikdo jiný o tuto funkci, která byla volná od června, zájem neměl a že stranická příslušnost nehrála žádnou roli.

Další zprávy