Praha - Americkou zpěvačku skupiny Monkey Business Tonyu Graves v sobotu večer ve vimperské restauraci U Stadionu napadli a častovali ji rasistickými urážkami.
Podle jejích slov stojí za incidentem skupina příznivců extremistické Dělnické strany sociální spravedlnosti (DSSS), která ten den pořádala ve Vimperku shromáždění.
"V restauraci jsem potkala nějaké lidi z Dělnické strany sociální spravedlnosti. Byla jsem sama a bylo to nepříjemné setkání, oni nebyli nadšeni, že jsem se tam objevila. Začali na mě křičet rasistická hesla, tahat mě za vlasy a plivat na mě," řekla zpěvačka tmavé pleti, která od roku 1995 žije v Česku.
Předseda DSSS Tomáš Vandas obvinění odmítl a záležitost označil za "součást diskreditační kampaně" vůči straně. Uvedl, že zvažuje i podání trestního oznámení kvůli pomluvě.
Mluvčí krajské policie Jiří Matzner uvedl, že strážci zákona se na místo konfliktu dostavili až po jeho skončení. Zpěvačka podle něj událost nechtěla řešit prostřednictvím trestního oznámení a hovořila jen o slovním napadání.
"Přijeli jsme na místo na žádost státní policie, když už bylo po incidentu. Na místě byli jen sympatizanti DSSS z řad místních občanů, učinili jsme opatření vůči nim," řekl velitel strážníků Daniel Zienba.
Pomoc od hostů a číšníka
Napadená umělkyně uvedla, že v restauraci sice byli dva policisté, kteří ale nebyli ve službě a nepomohli jí. Pomoci se prý dočkala až od některých hostů restaurace a číšníka.
"Někteří místní se mě snažili chránit. Ve vedlejší místnosti byli dva policisté, kteří právě nebyli ve službě, ale ti mi nepomohli. Policii zavolal jeden z místních a kluci z kapely, kterým jsem volala, co se děje. Hlavně mi pomohli starší lidé od stolu pro štamgasty a číšník. Mezi sebou se začali prát i ti, kdo mě napadli, vzduchem létaly židle," popsala událost.
Podle Matznera ale právě zmiňovaní policisté přivolali své kolegy ve službě. "Ihned přivolali telefonicky posily a běželi do sálu. Místní jim řekli, že se zde nic neodehrává, že došlo k drobnému nedorozumění, které vyvolal nějaký cizí muž, a že jej vykázali či vyvedli z restaurace," uvedl mluvčí.
Zpěvačka přivolaným policistům potvrdila pouze slovní napadení. Podle provozovatele diskotéky Tomáše Košky nedošlo k fyzickému útoku. Koška pro server vimperk.eu uvedl, že zpěvačku slovně napadl příznivec DSSS.
"Policie, která přijela na místo, když bylo po všem, řekla, že nemůže nic dělat, protože ti, kdo mě napadli, nebyli místní lidé," doplnila zpěvačka. Podle Mantzera Graves nechtěla s ohledem na koncert podat trestní oznámení.
Na mítink DSSS na náměstí ve Vimperku přišly v sobotu zhruba tři stovky lidí. Řečníci v čele s předsedou strany Tomášem Vandasem tam poukazovali na údajné problémy s nepřizpůsobivými občany a na zhoršující se bezpečnost ve městě. Matzner uvedl, že v souvislosti se shromážděním policie neřešila žádný zásadní konflikt.
Vandas uvedl, že orgány činné v trestním řízení by měly případ okamžitě vyšetřit. Pokud se stal trestný čin, měla by být věc řešena spravedlivým trestem, napsal předseda DSSS v prohlášení.
Zpěvačka považuje záležitost za uzavřenou
Rodačce z Peekskill ve státě New York se něco podobného v České republice stalo poprvé. Dodala, že je v pořádku a záležitost považuje za uzavřenou.
Jednačtyřicetiletá Graves pochází z pěti dětí. Pracovala jako asistentka v International School of Prague, zpívat začala s Blues Bandem Luboše Andršta. Ke kapele Monkey Business se připojila po vydání jejich prvního alba Why Be In When You Could Be Out v roce 2000.
Vedle hudebních pódií se objevila také jako herečka v televizním filmu Iguo-Igua nebo na filmovém plátně ve snímcích Obsluhoval jsem anglického krále, Satan přichází a Blízko nebe.