Vozíčkáři se dočkají stanic v Lazarské, slibuje Praha

Lucie Stuchlíková Lucie Stuchlíková
13. 5. 2013 16:06
Primátor chce na přestavbu zastávek příští rok uvolnit potřebných 5,6 milionu
Jan Pičman (vlevo) pracuje jako ředitel Jedličkova ústavu, cestou do práce potřebuje vystoupit na stanici metra Vyšehrad. Spolu s asistentem Erikem Čiperou (vpravo) se ale daleko nedostanou, k Vyšehradu nevede žádná bezbariérová cesta.
Jan Pičman (vlevo) pracuje jako ředitel Jedličkova ústavu, cestou do práce potřebuje vystoupit na stanici metra Vyšehrad. Spolu s asistentem Erikem Čiperou (vpravo) se ale daleko nedostanou, k Vyšehradu nevede žádná bezbariérová cesta. | Foto: Tomáš Adamec, Aktuálně.cz

Praha - Pražští vozíčkáři se po letech protestů dočkají bezbariérových zastávek v ulici Lazarská.

Magistrát doporučil dopravnímu podniku, aby zastavený projekt opět oživil. Zároveň nařídil radnímu pro dopravu Josefu Noskovi, aby v rozpočtu na příští rok na stavbu vyčlenil potřebných 5,6 milionu korun.

S přestavbou by se mělo začít ve druhém čtvrtletí příštího roku. Podle dopravního podniku lze tento termín splnit. "Doporučením města se bude DPP řídit," uvedl mluvčí podniku Petr Vorlíček.

O potřebě zpřístupnit stanice na frekventované trati v centru vozíčkářům se mluví nejméně od roku 2008. Projekt je ale složitý - dotýká se magistrátu, radnic Prahy 1, Prahy 2, dopravního podniku a Technické správy komunikací (TSK).

Jednotlivé úřady se mezi sebou nedokázaly dohodnout, projekt navíc nikdo nechtěl financovat. Definitivně šel k ledu minulé jaro, kdy TSK oznámila, že na úpravu stanic nemá peníze.

Bezbariérové zastávky v Lazarské přitom vozíčkáři potřebují víc než kdy dříve. Kvůli stavbě Copa centra je totiž uzavřena stanice metra Národní třída a její okolí je nyní pro hendikepované obtížněji dostupné.

Právě tato komplikace ale podle všeho stojí za oživením projektu. "Po kritice uzavření stanice metra B Národní třída občanským sdružení Asistence jsme se pokusili, alespoň částečně, napravit komplikace, které uzavření bezbariérové stanice metra způsobilo handicapovaným spoluobčanům," uvedl primátor Bohuslav Svoboda.

"Jsem velmi rád, že jsme se opět posunuli kupředu a v příštím roce zahájíme přestavbu tramvajové zastávky Lazarská a cestujícím s omezenou možností pohybu tak ulehčíme dopravu po Praze," dodal primátor.

Problémy zůstávají

Erik Čipera ze sdružení Asistence, které pomáhá hendikepovaným, je za oživení projektu rád. Zároveň ale upozorňuje na to, že za něj museli vozíčkáři roky bojovat. V Praze navíc zůstává řada problémových míst, která nikdo neřeší.

Příkladem může být situace v ulici Komunardů v Praze 7. Tramvajová trať se od tohoto úterý opravuje. Na zastávky se ale nemyslelo a vozíčkáři budou mít i nadále smůlu, a to s největší pravděpodobností až několik let.

"Rekonstrukce tramvajových tratí je ideální příležitostí, jak na zastávkách odstranit bariéry s minimálními náklady a nutností speciální uzavírky. K samostatným úpravám na bezbariérové dochází u tramvajových zastávek v Praze výjimečně a nelze s nimi v nejbližších letech počítat," uvedl Čipera.

Pohled ředitele Metrostavu z invalidního vozíku:

Stejně dopadla i loňská oprava trati u nedaleké zastávky Maniny, podobný plán je i na přestavbu stanice Ortenovo náměstí. V celém úseku tak ani po rozsáhlých opravách nebude zastávka, kterou by mohli vozíčkáři využít. Sdružení kvůli tomu chystá na 20. června protestní happening.

Podle primátora město i v příštích letech plánuje stavby, které ulehčí cestování hendikepovaným. "Bezbariérové vstupy Dopravní podnik postaví ve stanicích metra Anděl a I.P. Pavlova. V tomto ruce bude rovněž zahájena výstavba bezbariérového výtahu do stanice Můstek," řekl Svoboda.

 

Právě se děje

Další zprávy