Bezbariérovou Národní třídu nahradí vozíčkářům autobus

ČTK ČTK
21. 9. 2012 14:42
Linka H1 bude zastavovat v blízkosti zastávek Vodičkova a Václavské náměstí
Stanice metra bude zavřená nejméně dva roky.
Stanice metra bude zavřená nejméně dva roky. | Foto: Vojtěch Marek

Praha - Kvůli dlouhodobé uzavírce stanice metra Národní třída, která umožňovala zdravotně postiženým a rodičům s kočárky bezbariérový vstup do metra, bude centrem nově projíždět autobusová linka H1 pro vozíčkáře.

Zastavovat bude v blízkosti zastávek Vodičkova a Václavské náměstí, informoval pražský magistrát. Stanice Národní třída se kvůli výstavbě uzavřela v červenci, vlaky budou stanicí zřejmě dva roky projíždět.

"Po kritice uzavření stanice metra B Národní třída občanským sdružení Asistence jsme se pokusili, alespoň částečně, napravit komplikace, které uzavření bezbariérové stanice metra způsobilo handicapovaným spoluobčanům. (...) Na trase B musí vozíčkáři po uzavření Národní třídy vystupovat až na Florenci nebo Smíchovském nádraží," uvedl primátor Bohuslav Svoboda (ODS).

Linka H1 v současnosti jezdí v centru přes náměstí I. P. Pavlova, Florenc, náměstí Republiky a Karlín. Od 24. září bude z I. P. Pavlova pokračovat přes Vodičkovu, Václavské náměstí a dále po své pravidelné trase na Florenc.

"V těchto nových zastávkách bude možný přestup mezi speciálním autobusem H1 a tramvajovými linkami 3, 9, 14 a 24, na které jsou také nasazovány nízkopodlažní tramvaje," uvedl magistrát.

Poslední chvilky stanice metra na Národní třídě:

Od pondělka bude posílena také metrobusová linka 118, která spojuje Smíchovské nádraží se Spořilovem. Ve špičce pracovních dnů pojede každých šest minut, nyní jezdí po sedmi až osmi minutách. V návaznosti na tuto linku se zkrátí intervaly také u linek 170 a 154.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 6 hodinami

Biden chce prodloužit smlouvu s Ruskem o kontrole jaderných zbraní, Kreml to vítá

Americký prezident Joe Biden bude usilovat o pětileté prodloužení dohody s Ruskem o kontrole jaderných zbraní Nový START. Napsal to dnes deník The Washington Post (WP) a zprávu později potvrdila i prezidentova mluvčí. Smlouva byla podepsaná v roce 2010 v Praze a její platnost vyprší 5. února.

Antony Blinken, jehož Biden nominoval do funkce šéfa diplomacie, informoval Kongres, že Bidenova administrativa hodlá usilovat o pětileté prodloužení smlouvy. Kreml oznámil, že takové prodloužení uvítá.

Jak napsal WP, o prodloužení klíčového dokumentu, i když méně než o pět let, usilovala v posledních měsících i předchozí administrativa Donalda Trumpa. Nepodařilo se jí to kromě jiného kvůli tomu, že americký zmocněnec pro jadernou problematiku strávil měsíce přesvědčováním Číny, aby se k dohodě připojila. O možnosti zahrnout do prodloužené dohody Čínu se zmínil i generální tajemník NATO Jens Stoltenberg.

Zdroj: ČTK
Další zprávy