Praha - Ještě než došlo na úterním klubu pražských zastupitelů za ODS k hlasování, které ukázalo aktuální sílu pražského primátora Bohuslava Svobody, proběhla jednání, která do hry o pražský dopravní podnik měla vtáhnout i opoziční sociální demokraty.
Podle informací deníku Aktuálně.cz z řad ODS i ČSSD totiž Svobodovi lidé po odvolání Vladimíra Liche a rezignaci primátorových věrných v dozorčí radě DPP nabídli dvě místa ČSSD. Ti ovšem nabídku odmítli, protože výběr vhodných kandidátů měl být na Svobodovi, nikoli na sociální demokracii.
K tomu se socialisté obávali, že v současné situaci nemá první muž pražské ODS ani dostatečnou podporu, aby dokázal svůj příslib splnit.
"Ano, taková nabídka proběhla, bylo to ale hodně neformální. Nemám rád takové pokoutní věci a navíc, abych mohl udělat rozhodnutí, chtěl bych to probrat v politických orgánech strany a dál postupovat po vzájemné dohodě," řekl Aktuálně.cz zastupující šéf pražské ČSSD Jiří Bodenlos.
"Nevím, jak by to navíc chtěl kdo zařídit, když o jmenování do dozorčí rady rozhoduje valná hromada," dodal.
Podle primátora Svobody jde o další fámu, která má poškodit koalici TOP09 a ODS a narušit jejich vzájemnou důvěru. Popírá, že by nějaký podobný návrh z jeho úst zazněl nebo že by něco takového inicioval.
"Úvahy o tom, že rekonstrukce dozorčí rady co do počtu členů či v puštění opozice nebyly nikdy oficiálně projednány ODS ani TOP09. Takové změny vyžadují koaliční dohodu," tvrdí Svoboda.
Podle něj se o takových variantách uvažovalo dávno před tím, než došlo k současnému střetu a pouze v teoretické rovině.
Porážka primátora
Bohuslav Svoboda a jeho nejbližší zažili během úterního jednání klubu zastupitelů za ODS jednu z největších dosavadních porážek, když přes jejich veškerou snahu prošlo usnesení, které zlegitimizovalo rozhodnutí dozorčí rady dopravního podniku, která bez primátorova vědomí odvolala jeho muže z čela této klíčové společnosti.
Svoboda byl přehlasován už při prvním hlasování, kdy bylo navrženo, aby dosadil ředitele DPP bez výběrového řízení. Pro hlasovalo jen sedm lidí, proti 11. Podle informací Aktuálně.cz to kromě Svobody byli radní Ivan Kabický a Aleksandra Udženija a zastupitelé Jan Kalousek, Marie Kousalíková, Petr Bříza a Andrea Vlásenková.
Počty Svobodových stoupenců ale s dalšími hlasováními klesaly - proti primátorovi později začala hlasovat Marie Kousalíková, podle zdrojů z ODS také Petr Bříza.
Proti primátorovi se při úterním hlasování obrátili dva jeho vlastní radní, Josef Nosek a Radek Lohynský, a také spojenci, kteří ho podpořili při listopadové změně koalice - Pavel Hurda, Ondřej Pecha a Vladimír Schmalz.