Odvolaného šéfa střídá žena spojená se zlatými padáky

Lucie Stuchlíková Lucie Stuchlíková
16. 8. 2012 14:35
Do vedení DPP se vrací Magdalena Češková, střídá sesazeného Vladimíra Liche
Foto: Dopravní podnik hl. m. Prahy

Praha - Den poté, co podal generální ředitel pražského dopravního podniku Vladimír Lich trestní oznámení za uzavření podezřelých smluv DPP z dřívějších dob, jej představenstvo podniku odvolalo z funkce.

Do vedení se opět vrací Magdalena Češková, žena spojená s rozdáváním zlatých padáků. Manažerka už DPP na začátku tohoto roku krátce řídila. Češková v tuto chvíli řídí i představenstvo.

Představenstvo se mimořádně sešlo ve čtvrtek. Tedy den poté, co dozorčí rada odvolala Liche z funkce předsedy představenstva a doporučila jeho odvolání i z postu ředitele. Pro odvolání hlasovali tři členové z pěti.

Oficiálním důvodem odvolání je „neuspokojivý stav veřejných zakázek, zejména nevypsání některých veřejných zakázek včas (např. pojištění majetku, dodávka papírových jízdenek, poradenské a právní služby) a nedostatečná komunikace s orgány společnosti o zásadních manažerských rozhodnutích a obcházení vnitřních předpisů". Lich označil tyto důvody - v čele s končící pojistkou - za směšné.

S návratem Češkové znovu získává kontrolu nad městskou firmou žena spojená se skandálními milionovými odměnami, které si na přelomu roku rozdali exmanažeři podniku z éry Martina Dvořáka. Do funkce přichází v době, kdy si magistrát nechal vypracovat audit, který prověřil deset podezřelých zakázek uzavřených DPP.

Nyní již bývalý ředitel Lich přitom ve středu odpoledne oznámil, že na základě výsledků auditu podal trestní oznámení pro podezření ze spáchání několika trestných činů.

Konkrétně jde o podezření z podvodu, pletichy ve veřejné zakázce a porušení povinnosti při správě cizího majetku. Trestní podání se týká tří nevýhodných smluv, které jsou v tuto chvíli stále v platnosti. Dotknout by se mělo nejméně 8 osob. Dva lidé jsou z řad bývalého vedení dopravního podniku, ostatní z firem, které s podnikem nevýhodné smlouvy uzavřely.

Jsou mezi nimi i bývalí členové vedení podniku. Primátor Bohuslav Svoboda (ODS) ve středu řekl, že by Lichovo odvolání mohlo s trestním oznámením souviset. Lich působil na postu generálního ředitele podniku od začátku března, dosazen byl bez výběrového řízení. Podle primátora Svobody měl být krizovým manažerem.

Dozorčí rada jako důvod Lichova odvolání uvedla, že podniká kroky, které ohrožují chod podniku. Členové rady mu například vyčítají, že dosud nezajistil nové pojistné smlouvy.

Jako nástupce rada ve středu do představenstva nově nominovala technického ředitele Jana Šurovského a dopravního ředitele Ladislava Urbánka.

Zlaté padáky za miliony

Češková vedla představenstvo DPP v době, kdy si sedm lidí rozdalo 8,5 milionu korun.

Sama Češková pak podepsala odměnu pro exředitele Jaroslava Stůje, který při odchodu z dopravního podniku inkasoval 2,6 milionu. Když se jí Aktuálně.cz ptalo, proč mu tak vysokou odměnu dala, řekla, že už si na to nevzpomíná.

"Mám dojem, že pro pana Stůje jsem to podepisovala já s někým z představenstva. Ani už nevím, jaká byla výše," tvrdila zcela vážně Češková jen několik měsíců poté, co Stůj milionovou odměnu dostal.

 

Právě se děje

před 9 hodinami

Ozbrojenci v Kamerunu zaútočili na školu, zabili osm dětí

Nejméně osm dětí ve věku 12 až 14 let zabili a další desítku žáků zranili ozbrojenci, kteří dnes vtrhli do školy ve městě Kumba na západě Kamerunu. Informovala o tom agentura AFP. Masakr, při němž ozbrojenci použili i mačety, se stal v regionu, kde vládní jednotky několik let vedou tvrdý boj se separatistickými skupinami. "Přijeli na motorkách, vtrhli do třídy a začali střílet," popsal scénu místní zastupitel. Zatím není jasné, kdo za útokem na školu stojí. Oblast sužuje konflikt od roku 2017, kdy separatisté vyhlásili po násilném potlačení pokojných protestů vlastní stát Ambazonii. Prezident Paul Biya, který Kamerunu vládne od roku 1982, poté vyhlásil separatistům válku a označil je za teroristy. Podle nevládních organizací se zločinů dopouštějí obě strany.

před 10 hodinami

Ajax překonal rekord nizozemské ligy, Venlu nastřílel 13 gólů

Fotbalisté Ajaxu deklasovali 13:0 Venlo a zaznamenali nejvyšší výhru v historii nizozemské ligy. Útočník Lassina Traoré přispěl k debaklu pěti góly a třemi asistencemi. Pět gólů v jednom utkání dal v dresu slavného amsterodamského celku naposledy před 35 lety legendární Marco van Basten.

Ajax překonal svou nejvyšší výhru ze sezony 1971/72, kdy porazil 12:1 Arnhem. Také střelecký rekord v utkání na soupeřově hřišti byl dosud v držení úřadujícího nizozemského šampiona, který před třemi lety vyhrál na půdě Bredy 8:0.

Favorit ovládl první poločas ve Venlu 4:0, po změně stran navíc dostal červenou kartu domácí Christiaan Kum a Ajax spustil ve zbytku utkání kanonádu. Míč držel 76 procent hracího času a prostor mezi tyčemi trefil třiadvacetkrát. Soupeř naproti tomu ani jednou.

Výjimečný výkon devatenáctiletého útočníka Traorého z Burkiny Faso doplnili i další spoluhráči. Dva góly a asistenci zaznamenal Jurgen Ekkelenkamp, dvakrát se trefil i střídající veterán Klaas-Jan Huntelaar.

Ajax se tak posunul do čela soutěže, na první místo se ale v případě nedělní výhry v Arnhemu může vrátit PSV Eindhoven. Venlo je s pěti body z šesti zápasů ve středu tabulky.

Zdroj: ČTK
před 11 hodinami

Ženy opět vyšly do boje proti Lukašenkovi

Několik stovek běloruských žen dnes opět demonstrovalo v Minsku za odstoupení autoritářského prezidenta Alexandra Lukašenka. Nejméně deset aktivistek policie zadržela. Menší protivládní demonstrace se konaly i v dalších městech země. Ženy pochodovaly centrem města a měly v deštivém dni červenobílé deštníky v barvách historické běloruské vlajky. Nesly také transparenty, na nichž měly napsány své profese, aby zdůraznily šíři opozice vůči Lukašenkovi. Ten vládne v Bělorusku už 26 let a letos v srpnu ho ústřední volební komise opět vyhlásila vítězem prezidentských voleb. Opozice, EU, USA i další země považují výsledky za zmanipulované. Demonstrace v Bělorusku pokračují už dva a půl měsíce i přes četné zatýkání i mnohdy brutální zákroky vůči jejich účastníkům. 

Další zprávy