Radní přišli o místa, na konta jim plynou desetitisíce

Kateřina Eliášová
10. 12. 2010 6:00
Díky tomu, že ztratili vlivná křesla, mohou brát odměny od městských firem
Noví pražští radní na svém prvním zasedání
Noví pražští radní na svém prvním zasedání | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Na účty některých bývalých pražských radních začaly od prosince proudit desítky tisíc korun z městských firem.

Cestu k vysokým příjmům jim otevřelo paradoxně to, že po volbách ztratili vlivná místa.

Podle zákona nemohli jako politici ve vedení radnice brát za členství v dozorčích radách a představenstvech odměny, nyní tato překážka padla.

Aktuálně.cz zjistilo a spočítalo, že pro mnohé exradní je finančně výhodnější v radě nesedět.

Milion navíc

Je to třeba případ exnáměstka pražského primátora Pavla Klegy.

Zasedal ve statutárních orgánech hned tří městských firem, ale jako radní za to nemohl brát ani korunu.

Situace se od prosince změnila. Klega znovu v pražské radě nezasedl, protože primátor Bohuslav Svoboda předem deklaroval, že si převede nové lidi.

Bývalý náměstek primátora Pavel Klega (ODS) je dnes starostou Prahy 15
Bývalý náměstek primátora Pavel Klega (ODS) je dnes starostou Prahy 15 | Foto: www.klega.cz

Klega vyměnil místo v radě za post starosty Prahy 15, ale ten mu vyplácení odměn od městských firem nehatí. Za členství ve statutárních orgánech firem Kolektory Praha, Pražská energetika holding a Trade Centre Praha teď může dosáhnout až na milion korun ročně.

"Jsem připraven představenstva opustit," řekl sice Klega Aktuálně.cz, neuvedl však, kdy tak chce učinit. Zároveň také nevyloučil, že by v budoucnu chtěl v dozorčích radách některých městských firem dál zasedat.

"Nevylučuju, že si někdo všimne toho, že něco umím," uvedl. "Pokud bude politická shoda na tom, že by někde mohly být nominace do dozorčích rad, nevylučuju to."

Peníze i pro neúspěšné

Podobně je na tom i jeho bývalý kolega Ondřej Pecha, který měl v pražské radě na starost kulturu.

Jako řadový zastupitel a neuvolněný předseda výboru pro kulturu teď může od tří městských a poloměstských firem znovu inkasovat odměnu ve výši 1,785 milionu korun za rok.

A je to i případ Bémových exnáměstků Milana Richtera a Rudolfa Blažka. Oba politici teď mohou čerpat výhody, které jim plynou z funkcí ve statutárních orgánech strany. Měsíčně tak mohou počítat s desítkami tidíc korun (viz grafika).

Bez odměn nezůstanou ani politici, kteří řídili město, ale v letošních volbách vůbec neuspěli.

Například bývalý radní pro dopravu Radovan Šteiner má nově nárok na více než čtvrt milionu ročně, a to za členství v dozorčích radách dopravního podniku a PPF banky.

A exradní Jiří Janeček, který chtěl na okraji Prahy postavit ghetto pro bezdomovce, teď může počítat s odměnami od Pražské energetiky Holding a Dopravního podniku ve výši více než tři čtvrtě milionu ročně.

Noví vládnci Prahy teď slibují, že se podmínky vyplácení odměn změní. Snížit se mají u těch firem, kde je Praha stoprocentním vlastníkem, tedy například u Dopravního podniku. A později i u těch ostatních.

Nový primátor Bohuslav Svoboda však není zatím schopen říct kdy a o kolik.

Opozice vynáší

Zatím nejlépe ohodnoceným zastupitelem zůstává bez ohledu na výsledek voleb pražský zastupitel, šéf pražské ČSSD a znovuzvolený šéf finančního výboru Petr Hulinský. Za členství ve statutárních orgánech Pražské energetiky, PRE Distribuce a Pražské teplárenské bere podle svých slov ročně více než 5 milionů korun.

"Připravujeme společnou dohodu s ODS, že politici nebudou smět zasedat v představenstvech, ale pouze v dozorčích radách městských firem. U některých to ale nepůjde tak rychle. Nedokážu teď říct, kdy přesně skončím," uvedl pro Aktuálně.cz.

Naopak o statisíce přijdou bývalí opoziční politici, kteří se stali radními. Konkrétně Karel Březina ČSSD) mohl až dosud počítat s roční odměnou více než jeden milion korun, jeho stranický kolega Antonín Weinert, který dostal na starost vzdělávání, ztratí možnost dvousettisícového ročního přivýdělku.

 

Právě se děje

Další zprávy