Praha - Metropole by ráda zachovala výhledy na některé památky a typická panoramata tak, aby zůstaly neměnné i pro další generace. Do vzdálenosti pěti kilometrů by tak na vybraných místech nemohlo vyrůst nic, co by chráněné pohledy narušovalo. Navrhuje to Institut plánování a rozvoje v metropolitním plánu, který před časem odevzdal magistrátu.
Výhledy mají být podle institutu chráněny tak, že se určí maximální výšky staveb, které mohou vyrůst v pozadí za některými památkami. Má se to týkat například pohledů na Hradčany nebo Vyšehrad. Metropolitní plán se má nicméně schvalovat až v roce 2020. Institut plánování také nedávno zveřejnil lokality, kde bude možné stavět výškové budovy.
Vše jsme konzultovali s památkáři, tvrdí IPR
„Nebude možné postavit nějakou budovu třeba za Pražským hradem tak, aby to ničilo pohled na blízkou památku," řekl Aktuálně.cz mluvčí Institutu plánování a rozvoje Adam Švejda. „Město je nutné chápat jako celek, a proto stanovujeme i kontrolu jeho kompozice pomocí panoramat,“ dodává.
Městští plánovači nechali nafotit přibližně sto fotek, na jejichž základě budou hodnotit, zda plánovaná výstavba nějaké budovy nezasáhne do známého výhledu na město nebo památku.
„Získali jsme tak přesné obrazy města, které jsme stejně jako celé nastavení výškové regulace konzultovali s památkáři,“ tvrdí Švejda a upozorňuje, že nepůjde jen o to, jak je plánovaná budova vysoká, ale i o její proporce a jak zapadne do kompozice města.
Jen do pěti kilometrů od památky
Přední evropská města tento princip chránění výhledů zavedla už před lety. „Například Londýn má tu ochranu pohledů postavenou na ochraně St. Paul’s Cathedral. Chrání se tam pohledy na katedrálu z různých stran,“ říká Švejda.
Panoramata mají podle plánu být chráněná do vzdálenosti pěti kilometrů. Do této vzdálenosti nebudou mít developeři možnost stavět vyšší budovy, než povolí metropolitní plán.
Metropolitní plán má podle urbanistického institutu chránit nejen historické Hradčany, ale třeba i panorama Vysočan, kde má výšková regulace zajistit, aby nová výstavba nepřesáhla výšku tamních svahů.
Stropnický: Zveřejňujete jen to, co se hodí
Ochrana výhledů je jedna z mála částí metropolitního plánu, kterou téměř nikdo nekritizuje. Mluvčí Švejda tvrdí, že nápad získal podporu řady odborníků včetně architektů, historiků i biologů.
Pražský zastupitel Matěj Stropnický (Strana zelených) ale tvrdí, že je to hlavně kvůli tomu, že urbanisté zveřejňují jen pozitivní stránky metropolitního plánu. "Institut plánování a rozvoje místo transparentního zveřejnění celého návrhu nového územního plánu ukazuje jen kousek po kousku, a jen ty libové," říká Stropnický s tím, že zatím stále není jasné, jak bude ochrana výhledů vymáhána.
Kromě odvolaného náměstka zní kritika také od pražského zastupitele za Piráty Mikuláše Ferjenčíka, kterému město odmítlo nový metropolitní plán vydat. "Je naprosto nepřijatelné, aby město před členy výboru pro územní rozvoj a územní plán tajilo, co v této oblasti vytváří," říká Ferjenčík.