Mrakodrapy už nebudou jen na Pankráci. Praha však nový plán výstavby tají

Lukáš Prchal Lukáš Prchal
16. 12. 2015 10:21
Institut plánování a rozvoje (IPR), který před časem odevzdal návrh Metropolitního plánu, chce, aby ve Vysočanech, na Evropské ulici nebo kolem plánovaného metra D, které povede z Pankráce do Písnice, mohli developeři stavět výškové budovy. Mělo by tomu tak být po roce 2020, kdy bude schválen nový metropolitní plán. Ten také zakáže stavět "mrakodrapy" v jiných pražských čtvrtích. Nyní stojí výškové budovy převážně na Pankráci. Pražský zastupitel Mikuláš Ferjenčík má však obavu, že řada změn, které výbor a zastupitelstvo už zamítly, se znovu objeví v metropolitním plánu.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Jan Langer

Praha - Ve Vysočanech, na Evropské ulici nebo kolem plánovaného metra D, které povede z Pankráce do Písnice, budou mít developeři možnost stavět výškové budovy. Mělo by tomu tak být po roce 2020, kdy bude schválen nový metropolitní plán. Ten také zakáže stavět "mrakodrapy" v jiných pražských čtvrtích. Nyní stojí výškové budovy převážně jen na Pankráci.

Institut plánování a rozvoje (IPR), který metropolitní plán připravuje, zdůrazňuje, že nové výškové stavby, jež budou přesahovat dvanáct pater, nesmí vadit ve výhledu a nesmí narušovat panorama. "Nebude možné postavit nějakou budovu třeba za Pražským hradem tak, aby to ničilo pohled na blízkou památku," říká mluvčí IPR Adam Švejda.

Do výšky podle pravidel

Současný územní plán mimo jiné umožňuje často nahodilou výškovou zástavbu. Metropolitní plán, který čeká podle IPR ještě dlouhá diskuse a na jaře veřejné projednávání, tomu chce zamezit. Poprvé se má jasně určit, jak vysoké mohou být domy v určitých oblastech.

"Pro každou lokalitu stanovujeme specifickou regulaci na základě charakteru okolní zástavby, na základě topografie Prahy, na základě památkové ochrany a hodnot. Zajistíme tím to, aby vyšší budovy vznikaly koncepčně a tam, kde na tom bude shoda," tvrdí Švejda.

Podle pravidel, která metropolitní plán stanoví, budou developeři muset respektovat výšku okolní zástavby. "Výšková regulace bude přímo odvozena od výšky stávajících budov," říká Švejda.

Upozorňuje ale na to, že v průmyslových areálech není úplně možné výškovou hladinu odvodit. Což je třeba případ Štěrbohol, Vysočan nebo Bubnů, kde tak budou moct vznikat o něco vyšší stavby, než je dosavadní zástavba v okolí.

Lokality, které se rozvíjejí

Architekt Adam Gebrian s návrhy nových pravidel pro výškové budovy vesměs souhlasí. "Mám pocit, že tvůrci metropolitního plánu se nesnaží hledat místa, odkud budou ty výškové budovy ze všech stran vidět, ale spíš naopak. Podle mě myslí na to, aby se výškové budovy na horizontu příliš neprosazovaly," říká Gebrian a dodává, že výjimkou je samozřejmě Pankrác.

Nejvýraznější výstavba vyšších budov se očekává hlavně v rozvíjejících se oblastech. Například kolem stanic budoucího metra D. Institut plánování a rozvoje očekává, že dojde k výrazné stavební aktivitě v těchto oblastech také kvůli značným investicím, ať už od města, nebo soukromých investorů.

"Tam se určitě dvoupatrové domy, vzhledem k obrovské budoucí investici, nehodí," vysvětluje Švejda z IPR.

Tajný plán

Bývalý náměstek primátorky Matěj Stropnický (Strana zelených) však návrhy metropolitního plánu kritizuje a dodává, že Institut plánování a rozvoje nová pravidla pro hlavní město stále tají a pouští jen kusé informace. Praha podle něj ani výškové budovy nepotřebuje. "Jejich navrhovatelé touží po falešné světovosti, která se domnívá, že město bez mrakodrapů není vlastně dost městem," tvrdí Stropnický.

Podle něj se tím ustupuje tlaku developerů a nadnárodních společností, kteří chtějí stavět už z dálky viditelná sídla. "Jednak aby měli či mohli nabízet kanceláře s výhledem a aby ukázali svou ekonomickou sílu a moc. Oni budou mít výhled přepěkný, kdo se však bude chtít dívat na ně?" ptá se Stropnický.

Kromě odvolaného náměstka zní kritika také od pražského zastupitele za Piráty Mikuláše Ferjenčíka, kterému město odmítlo nový metropolitní plán vydat. "Je naprosto nepřijatelné, aby město před členy výboru pro územní rozvoj a územní plán tajilo, co v této oblasti vytváří," říká Ferjenčík.

Má také podezření, že Institut plánování a rozvoje nepřipravil metropolitní plán v souladu s vyhláškou ministerstva pro místní rozvoj o územním plánování. "Chybí tam některá odůvodnění, která tam mají být," tvrdí Ferjenčík. Proti tomu se však IPR ohrazuje a dodává, že postupuje podle zákona. Vydat metropolitní plán navíc může pouze zadavatel, kterým je odbor územního rozvoje magistrátu.

"Mám obavu, že řada změn, které výbor a zastupitelstvo už zamítly, se znovu objeví v metropolitním plánu," míní zastupitel.

Pokud se Ferjenčíkovy obavy potvrdí, Praha pravděpodobně nestihne schválit metropolitní plán v termínu, tedy do roku 2020.

Město bez mrakodrapů

Praha v současné době nemá podle odborníků žádnou budovu, která se pokládá za plnohodnotný mrakodrap. Za něj se považují budovy, jež jsou vyšší než 150 metrů. K nejvyšším budovám v Praze patří například City Tower, hotel Corinthia nebo City Empiria, které všechny stojí na Pankráci.

V těsné blízkosti obchodního centra na Chodově by však první pražský mrakodrap mohl vyrůst. Developeři zde plánují vybudovat dvě věže Prague Eye Tower, jejichž vyšší budova má i s telekomunikační anténou dosahovat výšky téměř 153 metrů. Metropolitní plán však s oblastí Chodova pro výstavbu výškových budov nepočítá.

Dokud ovšem nezačne metropolitní plán platit, je možné, aby taková budova v dané oblasti vznikla. PPF, která za projektem stojí, chce začít stavět už příští rok a dokončení předběžně plánuje v roce 2018.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Tradiční novoroční oběd naplánovali Zeman s Babišem na 5. ledna

Na tradičním novoročním obědě se prezident Miloš Zeman s premiérem Andrejem Babišem sejdou v neděli 5. ledna. Ještě jednou se setkají do Vánoc. Ve středu spolu na pravidelné večeři ve středočeských Lánech probrali zahraniční politiku včetně prezidentova plánu jet na jaře do Moskvy na oslavy výročí konce druhé světové války.

"Pan prezident mne informoval, že chce navštěvovat kraje a že se chystá na oslavy v květnu do Moskvy, kde má být americký prezident a další prezidenti. Takže jsme nějak koordinovali zahraniční aktivity," uvedl Babiš po zhruba půldruhahodinové schůzce. S prezidentem hovořili také o aktuálních otázkách, jako jsou plány v jaderné energetice či schvalování rozpočtu na příští rok.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Na summitu NATO bude Česko zastupovat Zeman, chce navrhnout změny

Česko bude na summitu NATO v Londýně 3. a 4. prosince zastupovat pouze prezident Miloš Zeman. Premiér Andrej Babiš (ANO) se zúčastní projednávání rozpočtu ve sněmovně, dohodli se na tom při pravidelné večeři na zámku v Lánech. Předseda vlády po jednání novinářům řekl, že na Severoatlantickou alianci má s prezidentem stejný názor, naznačil, že by se její pravidla měla po sedmdesáti letech změnit. Mluvit o tom chce na Evropské radě.

"Je to důležitá aliance, ale je potřeba aby si evropské členské státy víceméně řekly, že možná nastal čas celkově mluvit o té smlouvě, která byla podepsána před sedmdesáti lety," uvedl Babiš.

Zdroj: ČTK
Další zprávy