Okradených seniorů z domu hrůzy je víc. Dvojice míří k soudu

Marek Pokorný Radek Nohl Marek Pokorný, Radek Nohl
4. 12. 2014 14:36
Policie rozšířila stíhání ředitelky a jejího tehdejšího přítele z domova seniorů Petruška.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Praha - Vyšetřovatel podal návrh na obžalobu bývalé ředitelky Petry Brožové a jejího tehdejšího přítele Jiřího Kunčary, kteří podle policie okrádali klienty v domově seniorů Petruška v pražských Šestajovicích.

Policie rozšířila stíhání ředitelky a jejího tehdejšího přítele z domova seniorů Petruška.
Policie rozšířila stíhání ředitelky a jejího tehdejšího přítele z domova seniorů Petruška. | Foto: Aktuálně.cz

Policisté dvojici původně stíhali za to, že jednu z klientek připravila o více než milion korun, který jí podle vyšetřovatelů ukradla z účtu. Během půlročního vyšetřování ale zjistili, že seniorka nebyla jejich jedinou obětí. Policii se totiž podařilo vypátrat další poškozené, a tak oběma rozšířila trestní stíhání. Spis má nyní přes 3500 stran.

"Celkem je poškozených pět osob a dvě firmy," uvedla pro Aktuálně.cz mluvčí pražské policie Jana Rösslerová.

Některé seniory přitom dvojice okrádala opakovaně – například u Brožové se dopočítala osmi útoků, u jejího tehdejšího přítele Kunčara pak čtyř. "Některé páchali společně, ale většinu každý sám," popsala mluvčí.

Dvojici, která je od léta stále ve vazbě, kromě podvodu a zpronevěry obvinila podle informací Aktuálně.cz i z úvěrového podvodu či neoprávněného opatření platebního prostředku. Hrozí jí až osmileté vězení.

Seniorce zmizel z účtu milion

Vyšetřovatelé již dříve zjistili, že v prvním případě Brožová jednu z klientek, která trpěla lehkou demencí, odvezla do banky a tam nechala její peníze převést na Kunčarův účet. Milion korun se ale následně policistům nepodařilo dohledat, protože peníze byly odčerpané převážně platební kartou.

Vedle policejního vyšetřování se domovem v Šestajovicích zabýval také krajský úřad. Ten v něm provedl kontrolu, při níž zjistil, že nejméně o jednu klientku se personál stará bez řádného povolení.

Senioři podle dřívějšího zjištění Kanceláře veřejného ochránce práv žili v domově ve špatných podmínkách.

V zařízení prý někteří pracovníci měli pouze základní vzdělání, přitom bez patřičné kvalifikace běžně manipulovali s léky. Což zčásti potvrdila právě i kontrola Středočeského kraje.

Domov navíc nemá registraci pro poskytování sociálních služeb. Pražský magistrát proto s provozovatelem vede správní řízení. Před několika týdny nakonec Středočeský kraj třinácti seniorům nabídl lůžka ve svých zařízeních. Zbývající čtyři klienti domova Petruška jsou schopni se o sebe sami postarat, a tak v něm zůstali.

 

Právě se děje

Další zprávy