Kontrola: V pochybném domově poskytují služby bez povolení

Radek Nohl Radek Nohl
9. 9. 2014 15:57
Středočeský kraj provedl v Domově Petruška, kde byla podle policistů okradena seniorka, další kontrolu.
Domov Petruška (Šestajovice) - neuvěřitelný případ podvodu na seniorce
Domov Petruška (Šestajovice) - neuvěřitelný případ podvodu na seniorce | Foto: Radek Nohl

Praha - Kontrola Středočeského kraje v Domově Petruška, kde byla podle policistů nedávno okradena seniorka, zjistila, že nejméně o jednu klientku se personál stará bez řádného povolení.

Na základě nových zjištění se jím tak bude nyní zabývat také pražský magistrát a Krajský úřad Středočeského kraje.

Pokud magistrát zahájí s provozovatelem, kterým je dnes Ondřej Brož, správní řízení, bude moct dostat pokutu až do jednoho milionu korun.

Kontroloři navštívili domov v Šestajovicích nedaleko Prahy v pondělí. "Celkově objekt působí čistě, je zde uklizeno, jak na jednotlivých pokojích, tak i na sociálních zařízeních," uvedl po kontrole náměstek hejtmana Středočeského kraje Zdeněk Syblík.

Podnět prověří Praha i kraj

Podle něj je v současné době v ubytovně 16 osob, které mají většinou trvalé bydliště v Praze. "Při šetření bylo zjištěno, že je v zařízení minimálně jedna osoba, u které je podezření na poskytování sociální služby," podotkl Syblík.

Tato žena se podle něj pohybuje jen s pomocí personálu, který jí musí podávat i léky. Když se jí však kontroloři ptali, zda se jí v Domově Petruška líbí, odpověděla, že je v něm spokojená.

Jenže ubytovna na poskytování takových služeb nemá povolení. "Vzhledem k trvalému pobytu provozovatele bude věc k dalšímu šetření a případnému zahájení správního řízení předána neodkladně Magistrátu hlavního města Prahy," prohlásil Syblík.

Další podnět kvůli podávání léků podle něj dostane i odbor zdravotnictví Krajského úřadu Středočeského kraje.

Seniorka přišla o milion

Případem se již také zabývá policie. Ta nedávno obvinila ředitelku domova a jejího bývalého přítele z milionového podvodu s penězi důchodkyně.

Bývalá ředitelka Petra Brožová údajně jednu ze seniorek odvedla do banky a nechala ji převést peníze na účet bývalého přítele. Policisté prověřují i podezřelé úmrtí v domově.

Kontrola Kanceláře veřejného ochránce práv zjistila, že se v domově s klienty špatně zachází, zasahuje se do jejich práv a jsou tam zavření bez jakékoliv aktivity.

V zařízení jsou prý také špatné hygienické podmínky a někteří pracovníci mají pouze základní vzdělání, přitom bez patřičné kvalifikace běžně manipulovali s léky. Což nyní zčásti potvrdila právě i kontrola Středočeského kraje.

 

Právě se děje

Další zprávy