Konec segwayů v Praze. Radní jednoznačně odhlasovali jejich zákaz, kdy začne platit, zatím neurčili

ČTK ČTK
Aktualizováno 31. 5. 2016 12:44
Z centra Prahy definitivně zmizí vozítka Segway, odsouhlasili pražští radní. Přesné datum, kdy začne zákaz platit, ale zatím neurčili. Po schválení nařízení bude zakázáno používat segway na území Pražské památkové rezervace a na přilehlém území, a to včetně lokality ohraničené ulicemi Legerova, Rumunská, náměstí Míru a Anglická. Nařízení se nebude vztahovat pouze na policisty nebo strážníky městské policie, kteří segway využívají.
(Ilustrační foto)
(Ilustrační foto) | Foto: Michaela Hasíková

Praha - Pražští radní v úterý jednomyslně odsouhlasili záměr zakázat v centru města provoz vozítek Segway. Přesné datum, odkdy bude zákaz platit, zatím ale neurčili. Provoz segway bude zakázán v Pražské památkové rezervaci, a to na chodnících, stezkách pro cyklisty a chodce a v pěších a obytných zónách. Provoz chce město regulovat takzvaným nařízením, které schvaluje městská rada, souhlas pražského zastupitelstva není třeba.

Po schválení nařízení bude zakázáno používat segwaye na území Pražské památkové rezervace a na přilehlém území, a to včetně lokality ohraničené ulicemi Legerova, Rumunská, náměstí Míru a Anglická. Zákaz bude platit rovněž na celém území Prahy 7.

Nařízení se nebude vztahovat pouze na policisty nebo strážníky městské policie, kteří segway využívají. Zákaz Praze umožnila změna zákona o silniční dopravě, kdy zákon vymezil a definoval, co to je segway. Do té doby na vozítka zákon pohlížel jako na chodce.

"Nařízení není maření podnikání, ale reakce na to, že chodníky jsou zahlceny těmito zařízeními, která omezují chodce. Důkaz toho, že problém se segwayi tady je, je včerejší srážka turistky na segwayi s tramvají. Nedělám si bohužel iluzi, že nepřijdou jiné stroje," řekl náměstek primátorky Petr Dolínek (ČSSD). Nyní budou mít podle něho jednotlivé městské části patnáctidenní lhůtu na vyjádření. "Finální znění bych měl rád hotovo do konce června," dodal Dolínek.

"Od roku 2014 navrhujeme Praze i městské části Praha 1 regulaci provozu segway tak, aby nedocházelo k omezení ani ohrožení chodců. Bohužel naše návrhy politici nevyslyšeli. Současný stav je důsledkem toho, že živnostenský odbor ani policie na Praze 1 nevymáhají dodržování tržního řádu a dodržování zákona o provozu na pozemních komunikacích," uvedl člen výkonného výboru Asociace Segway ČR Jaroslav Endršt. Část provozovatelů segway, kteří nejsou členy asociace, podle něj tato nařízení porušují zejména na Můstku, Staroměstském náměstí a náměstí Republiky. "Členové asociace nenabízí svoje služby na ulici, dodržují tržní řád i rychlost pohybu Segway při jízdě po pozemní komunikaci," dodal.

Praha měla připraveny tři varianty zákazu. Kromě výše uvedené vybrané verze také pracovala s možností, kdy by vozítka nesměla jezdit v oblasti, kde je zároveň zákaz vjezdu aut nad 3,5 tuny, tedy území Prahy 1 a 2, případně zákaz vjezdu aut nad 6 tun. Město také pracovalo s verzí, že by vytvořilo seznam ulic, kam by vozítka nesměla.

Na provoz vozítek si dlouhodobě stěžovali obyvatelé a radnice Prahy 1. Právě tady jezdí segwayů nejvíce. Praha 1 dříve navrhovala, aby vozítka mohla jezdit jen ve vymezených oblastech, navíc s povolenkami a vybavená GPS. Zakázala už vjezd do průchodu Richterova domu mezi Michalskou ulicí a Malým náměstím. Od srpna loňského roku platí zákaz také pro Kampu.

 

Právě se děje

Další zprávy