Praha - V pražském parku Stromovka se ve čtvrtek v podvečer opět sesunula půda. Při události, k níž došlo kolem 18 hodin, nebyl nikdo zraněn.
Reportér ČTK, který byl ve čtvrtek večer na místě popsal, že ještě v té době byla masa hlíny stále v pohybu. Hmota o rozměrech 20x50 metrů se i se vzrostlými stromy zvolna pohybovala směrem k historické Šlechtově restauraci.
Historický objekt není ohrožen, uvedl zástupce městského statika Václav Kučera. Pražský primátor Bohuslav Svoboda (ODS), který si místo prohlédl, však novinářům řekl, že ve sklepě restaurace se propadl strop. Dodal, že neštěstí s největší pravděpodobností nesouvisí se stavbou tunelu Blanka.
Šlechtovka má těžký osud
Osud "Šlechtovky" ze všeho nejvíce připomíná příběh jiné legendární stavby - zimního stadionu na ostrově Štvanice. I ten nechala Praha tak dlouho ničit a chátrat, až nakonec před pár dny v tichosti rozhodla o tom, že chráněná památka bude zlikvidována.
Opravu Šlechtovy restaurace nejprve zbrzdily povodně v roce 2002, poté i stavba tunelu Blanka.
Rada hlavního města nicméně vloni rozhodla, že chátrající objekt začne opravovat. Částku, kterou bude oprava stát, radní odhadli na 180 milionů korun bez DPH, práce měly být ukončeny v září 2012.
Vzácná historická stavba, jejíž nejstarší část pochází z konce 17. století, ve své době velmi populární, po požárech na přelomu 70. a 80. let 20. století chátrala a dosud marně čekala na záchranu.
Primátor Svoboda oznámil, že práce na opravě zatím nezačaly. "Nebyly ještě ani podepsány smlouvy s dodavatelem," připustil. Dodal však, že i tak bude oprava dokončena ve stanoveném termínu.
Půdu prý mohl podmáčet vodovod. Žádný tam ale nevede
Sesuv nesouvisí se stavbou tunelu Blanka. Tuto mantru opakovali mluvčí Metrostavu František Polák, primátor Bohuslav Svoboda i jeho náměstek Karel Březina.
"Nastal kvůli prasklému vodovodnímu potrubí, podle mých informací už únik vody nepokračuje," řekl Březina.
Mluvčí firmy Veolia Ondřej Pokorný však sdělil, že tímto místem žádné vodovodní řady nevedou, na místě je podle něj jen zavlažovací zařízení.
"Na místě spadl promáčený svah. S tunelem Blanka to nesouvisí, ražbu jsme skončili před více než rokem," říká mluvčí Metrostavu František Polák. Tunel už má podle něho v místě obezdívku, statici stavbu trvale sledují a nezaznamenali žádné pohyby půdy.
Blanka dělala krátery ve Stromovce i u ministerstva
Půda se ve Stromovce sesunula už několikrát, v roce 2008 to bylo dvakrát kvůli výstavbě Blanky. Země se i tehdy propadla v prostoru okolo historické Šlechtovy restaurace. Český báňský úřad za to uložil společnosti Metrostav, která Blanku buduje, pokutu ve výši 200 000 korun za pochybení. Podle úřadu firma podcenila prevenci a neudělala dost pro zajištění bezpečnosti.
Když se tunel propadl loni v červenci potřetí, stalo se tak na jiném místě, u ministerstva kultury v Praze 6. Tehdy zemina uvěznila v bagru jednoho dělníka. Záchranářům se ho podařilo živého vyprostit po několika hodinách
Ani v jednom z případů se policii nepodařilo prokázat, že by byl spáchán trestný čin.