sesuv půdy

Záplavy a sesuvy půdy v Indonésii a Východním Timoru mají už přes 150 obětí

Záplavy a sesuvy půdy způsobené silným deštěm si na východě Indonésie a ve Východním Timoru vyžádaly již nejméně 157 mrtvých. S odvoláním na místní úřady o tom v úterý informovala agentura AFP. Indonéské centrum pro zvládání katastrof oznámilo 130 mrtvých na několika ostrůvcích poblíž Východního Timoru, kde zahynulo dalších 27 osob. Předchozí bilance činila podle AFP 113 mrtvých.

V Indonésii se nadále pohřešuje více než 70 lidí, záchranné práce však ztěžují silnice a mosty zatarasené vyvrácenými stromy či nánosy bahna a kamení. Část postižených ostrovů je kvůli bouři a silnému příboji nedosažitelná.

Bleskové povodně a sesuvy půdy způsobené cyklónem Seroja donutily 10 000 lidí opustit své domovy. Bouře se nyní přesouvá směrem k západnímu pobřeží Austrálie.

Zdroj: ČTK

Sesuv půdy v Nepálu si vyžádal 19 obětí, 19 pohřešovaných

Nejméně 19 lidí zemřelo a dalších 19 se stále pohřešuje po pátečním sesuvu půdy v Nepálu. S odkazem na vyjádření místních úřadů o tom informovala agentura AFP. Policie přitom začíná ztrácet naději, že se někomu z nezvěstných podařilo přežít. "Pátrání stále pokračuje, ale ztrácíme naději, že nezvěstné nalezneme živé," řekl činitel místní policie.

Sesuv hlíny a kamení zasáhl odlehlou vesnici severovýchodně od metropole Káthmándú. Úřady nejprve našly 11 mrtvých a 27 lidí prohlásily za nezvěstné. Následně se ještě podařilo najít dalších osm zemřelých.

Podle tamního ministerstva vnitra si v Nepálu sesuvy půdy od poloviny června, kdy v oblasti začalo období dešťů, vyžádaly již přes 200 obětí. Dalších 75 lidí se stále pohřešuje.

Zdroj: ČTK

Sesuvy půdy v africkém Burundi zabily nejméně 38 lidí

Nejméně 38 lidí zemřelo v noci na dnešek při sesuvech půdy způsobených prudkými dešti v Burundi. Informovala o tom agentura AFP s odkazem na místní policii, podle níž se zatím jedná o předběžnou bilanci. Pátrací práce na místě stále pokračují. Silné deště sužují celý region východní Afriky již přes dva měsíce a způsobily tam za tu dobu smrt již 265 lidí. Srážky přitom podle meteorologů nemají v blízké době ustat.

K poslednímu neštěstí došlo ve vesnici Mugina na severozápadě Burundi. Kvůli dešťům se utrhly části několika strání, na nichž stály obytné domy.

"Stalo se to v noci, když byli všichni doma. Půda ze sesuvů se hrnula po třech velice příkrých kopcích a cestou vše pohřbila," řekl AFP jeden ze svědků na místě. "Celé rodiny byly pohřbeny zaživa, stejně jako jejich domy, jejich dobytek a jejich pole, je to strašlivé," dodal. Na místo podle něj sice dorazila policie, jež spolu s dobrovolníky pátrá po přeživších. Nemají ale k dispozici žádnou techniku a sutiny prohledávají jen rukama. Zasažený region nedaleko hranic s Rwandou je velice těžko dostupný.

Zdroj: ČTK
Pokračovat