sesuv půdy

Při sesuvu půdy na severu Indie přišlo o život devět lidí

Devět lidí přišlo o život při sesuvu půdy v severoindickém státě Himáčalpradéš. Sesuté balvany spadly na vůz, v němž cestovalo 11 lidí. Zbylé dvě další osoby a jeden kolemjdoucí byli zraněni. Uvedla to agentura ANI s odvoláním na indo-tibetskou pohraniční policii (ITBP).

Balvany valící se z kopce způsobily také zřícení nedalekého mostu a poškodily několik aut. Zablokováno bylo také několik silnic, uvedla agentura Reuters.

Západ Indie v minulých dnech zasáhly monzunové deště, které vyvolaly záplavy a rozsáhlé sesuvy půdy. Ve státě Maháráštra při záplavách a sesuvech zahynulo 138 osob a desítky dalších se stále pohřešují, uvedla televizní stanice NDTV. Dvě státní dálnice a důležité silnice zůstávají zavřené pro dopravu, což ztěžuje evakuaci lidí. Mnoho jich uvízlo na střechách svých zatopených domů.

Zdroj: ČTK

V Bombaji zemřelo nejméně 34 lidí při sesuvech půdy

V Indii zemřelo nejméně 34 lidí, když se na předměstích Bombaje zřítilo několik domů kvůli sesuvům půdy, které způsobily silné deště. Podle agentury AFP to oznámily místní úřady.

Na záběrech vysílaných místní televizí bylo podle agentury Reuters vidět, že záchranáři vyprošťují oběti z půdy a sutin holýma rukama. Čtyři lidé, kteří utrpěli zranění, byli dopraveni do nedaleké nemocnice na provizorních nosítkách nesených úzkými uličkami. Úřady upozornily, že v troskách mohou být uvězněni další lidé.

Během uplynulých 24 hodin bylo v oblasti Bombaje zatím hlášeno jedenáct případů zřícení zdí nebo celých domů, napsal Reuters. V jedné z postižených čtvrtí se na sebe sesunulo asi šest chatrných příbytků stojících na úpatí kopce. Déšť také zaplavil čističku odpadních vod, čímž narušila dodávku do "většiny oblastí v Bombaji", napsala AFP.

Zdroj: ČTK

Záplavy a sesuvy půdy v Indonésii a Východním Timoru mají už přes 150 obětí

Záplavy a sesuvy půdy způsobené silným deštěm si na východě Indonésie a ve Východním Timoru vyžádaly již nejméně 157 mrtvých. S odvoláním na místní úřady o tom v úterý informovala agentura AFP. Indonéské centrum pro zvládání katastrof oznámilo 130 mrtvých na několika ostrůvcích poblíž Východního Timoru, kde zahynulo dalších 27 osob. Předchozí bilance činila podle AFP 113 mrtvých.

V Indonésii se nadále pohřešuje více než 70 lidí, záchranné práce však ztěžují silnice a mosty zatarasené vyvrácenými stromy či nánosy bahna a kamení. Část postižených ostrovů je kvůli bouři a silnému příboji nedosažitelná.

Bleskové povodně a sesuvy půdy způsobené cyklónem Seroja donutily 10 000 lidí opustit své domovy. Bouře se nyní přesouvá směrem k západnímu pobřeží Austrálie.

Zdroj: ČTK

Sesuv půdy v Nepálu si vyžádal 19 obětí, 19 pohřešovaných

Nejméně 19 lidí zemřelo a dalších 19 se stále pohřešuje po pátečním sesuvu půdy v Nepálu. S odkazem na vyjádření místních úřadů o tom informovala agentura AFP. Policie přitom začíná ztrácet naději, že se někomu z nezvěstných podařilo přežít. "Pátrání stále pokračuje, ale ztrácíme naději, že nezvěstné nalezneme živé," řekl činitel místní policie.

Sesuv hlíny a kamení zasáhl odlehlou vesnici severovýchodně od metropole Káthmándú. Úřady nejprve našly 11 mrtvých a 27 lidí prohlásily za nezvěstné. Následně se ještě podařilo najít dalších osm zemřelých.

Podle tamního ministerstva vnitra si v Nepálu sesuvy půdy od poloviny června, kdy v oblasti začalo období dešťů, vyžádaly již přes 200 obětí. Dalších 75 lidí se stále pohřešuje.

Zdroj: ČTK

Sesuvy půdy v africkém Burundi zabily nejméně 38 lidí

Nejméně 38 lidí zemřelo v noci na dnešek při sesuvech půdy způsobených prudkými dešti v Burundi. Informovala o tom agentura AFP s odkazem na místní policii, podle níž se zatím jedná o předběžnou bilanci. Pátrací práce na místě stále pokračují. Silné deště sužují celý region východní Afriky již přes dva měsíce a způsobily tam za tu dobu smrt již 265 lidí. Srážky přitom podle meteorologů nemají v blízké době ustat.

K poslednímu neštěstí došlo ve vesnici Mugina na severozápadě Burundi. Kvůli dešťům se utrhly části několika strání, na nichž stály obytné domy.

"Stalo se to v noci, když byli všichni doma. Půda ze sesuvů se hrnula po třech velice příkrých kopcích a cestou vše pohřbila," řekl AFP jeden ze svědků na místě. "Celé rodiny byly pohřbeny zaživa, stejně jako jejich domy, jejich dobytek a jejich pole, je to strašlivé," dodal. Na místo podle něj sice dorazila policie, jež spolu s dobrovolníky pátrá po přeživších. Nemají ale k dispozici žádnou techniku a sutiny prohledávají jen rukama. Zasažený region nedaleko hranic s Rwandou je velice těžko dostupný.

Zdroj: ČTK
Pokračovat