Kladruby n. L. (Pardubicko) - Policie obvinila v případu vyšetřování zakázky na opravu hřebčína v Kladrubech n. L. dalších osm lidí. Celkový počet obviněných tak stoupl na osmnáct, uvedl Adam Borgula z Vrchního státního zastupitelství v Praze.
"Jak se postupně analyzují zajištěné materiály, dospěla policie k tomu, že je namístě zahájit trestní stíhání dalších osmi osob, z toho tři již v této trestní věci obviněny byly," uvedl Borgula.
V Národním hřebčíně v Kladrubech a na dalších místech zasahoval 31. května loňského roku Útvar pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ). Později bylo postupně obviněno devět lidí ze stavebních firem a hřebčína ze sjednání výhody a z pletichy při zadávání veřejné zakázky na opravu hřebčína a z pokusu o poškození finančních zájmů Evropské unie. K nim časem přibyli další obvinění.
Posledních osm lidí rovněž policie viní ze stejných trestných činů jako předchozí osoby a také z dotačního podvodu, vše ve stadiu pokusu. "Právní kvalifikace použitá policejním orgánem v usnesení o zahájení trestního stíhání není u všech obviněných osob identická," uvedl Borgula. Bližší informace o obviněných odmítl sdělit. Podle policie obvinění jednali jako organizovaná skupina.
Obvinění manažeři firem Enteria, Strabag i Metrostav
Mezi původně obviněnými jsou manažeři stavebních firem Enteria, Geosan Group, Strabag nebo Metrostav. Policie ani státní zastupitelství jména obviněných nezveřejnily.
Jisté je, že obvinění čelí šéf představenstva stavební skupiny Enteria Libor Joska, což již dříve potvrdil jeho spolupracovník z firem Enteria a Chládek a Tintěra Ondřej Chládek. Další obviněnou je Simona Voňková, dřívější zastupující ředitelka hřebčína.
Podle některých médií byli zadrženi také Petr Pejcha, generální ředitel firmy Chládek a Tintěra, která patří do konsorcia Enteria, jeho náměstek Martin Havelka nebo obchodní ředitel společnosti Geosan Group Martin Fischer. Osm lidí poslal soud po zadržení do vazby, po více než třech týdnech z ní však byli propuštěni.
Na obnovu sedmnácti objektů hřebčín získal 300 milionů korun z Evropské unie. Opravy začaly letos v zimě po ukončení dalšího, v pořadí již třetího výběrového řízení. Předchozí dvě byla zrušena.
Policie také prověřuje zakázku malého rozsahu na opravu provizorních stájí, kde byl v září obviněn později odvolaný ředitel hřebčína Jiří Jehlička. "Při realizaci projektu se nesoutěží jen jedna veřejná zakázka. Nejde jen o zhotovitele na obnovu staveb, ale i o řadu dalších služeb," řekl Borgula.
Vyšetřování v Kladrubech mělo dopad i na pozastavení evropské dotace 43 milionů korun, kterou dostala společnost Homa holding na modernizaci hotelu Bohemia v Chrudimi. Ten opravoval Metrostav, rovněž vyšetřovaný v souvislosti s hřebčínem.
Práce se zastavily a dosud nebyly obnoveny. Homa holding od smlouvy na poskytnutí dotace odstoupil a později jej majitel i s hotelem prodal jiné firmě. V červenci ÚOOZ kvůli této zakázce obvinil celkem osm lidí z pokusu o dotační podvod a poškozování finančního zájmu EU, později byly obviněny i tři firmy.