V kauze hřebčína v Kladrubech čelí obvinění i ředitel

ČTK ČTK
19. 9. 2013 16:29
Kvůli podezřelým zakázkám hřebčína je tak už obviněno 13 lidí.
Kladrubský hřebčín. Ilustrační foto.
Kladrubský hřebčín. Ilustrační foto. | Foto: Ludvík Hradilek

Kladruby nad Labem (Pardubicko)- V kauze údajně zmanipulovaných zakázek spojených s rekonstrukcí Národního hřebčína v Kladrubech nad Labem čelí nově obvinění i jeho ředitel Jiří Jehlička.Spolu s ním byli obviněni další čtyři lidi. Podle České televize jde o projektanty a zástupce stavebního dozoru.

Jehlička podle policie ovlivnil výběr projektanta pro stavbu provizorních stájí, kde měli koně přečkat rozsáhlou rekonstrukci hřebčína.

"My jsme oslovili tři firmy a ty se mezi sebou domlouvaly. Oni usoudili, že jsem to musel nějak organizovat, což je totální hloupost. Podal jsem stížnost ústy svého právníka," odmítá obvinění Jehlička.

V souvislosti s výběrovým řízením na opravu hřebčína za 300 milionů korun z evropských dotací v květnu obvinila policie devět lidí, mezi nimiž byli manažeři stavebních firem i zaměstnankyně hřebčína. Kvůli podezřelým zakázkám hřebčína je tak už obviněno 13 lidí. Jeden člověk figuruje v obou případech.

Jehlička řekl, že požádal zástupce firmy, která dělala technický dozor oprav hřebčína, aby mu pomohl vybrat tři firmy na projekt provizorních stájí. Šlo podle něj o podlimitní zakázku a nebylo nutné vyhlašovat "velké výběrové řízení", stačilo oslovit tři firmy. Podle České televize škoda činí až 600 000 korun.

"Tento pán je obviněn i v té první kauze. Předpokládali jsme, že projekt bude stát víc než 100 000 korun, museli jsme projektanta vysoutěžit. On nám tři firmy vytipoval," řekl Jehlička.

První obvinění padla po rozsáhlé razii, kterou policisté prováděli 31. května na východě Čech i v Praze. Tehdy vyšetřovatelé obvinili v souvislosti s tendrem na rekonstrukci hřebčína devět lidí ze sjednání výhody, z pletichy při zadávání veřejné zakázky a z pokusu o poškození finančních zájmů Evropské unie.

Obvinění může zkomplikovat čerpání dotací

Policie ani soud jména obviněných nezveřejnily. Jisté ale je, že obvinění čelí šéf představenstva stavební skupiny Enteria Libor Joska, což již dříve potvrdil jeho spolupracovník z firem Enteria a Chládek a Tintěra Ondřej Chládek.

Další obviněnou je Simona Voňková, dřívější zastupující ředitelka hřebčína. Podle některých médií byli zadrženi také generální ředitel firmy Chládek a Tintěra, která patří do konsorcia Enteria, Petr Pejcha, jeho náměstek Martin Havelka, zástupci společnosti Metrostav nebo obchodní ředitel společnosti Geosan Group Martin Fischer.

Adam Burgula z vrchního zastupitelství v Praze potvrdil, že nyní bylo zahájeno trestní stíhání pěti osob, z nichž jedna figuruje i v první květnové kauze. V aktuálním případě jde o přečin porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže. Zároveň běží vyšetřování květnové kauzy s devíti obviněnými. Všechno může trvat měsíce.

"Dál probíhá vyšetřování, analyzuje se řada materiálů, které byly zajištěny při domovních prohlídkách. Je jich skutečně velké množství, jsou zpracovávány znalecké posudky, jsou vyslýcháni lidé," uvedl Burgula.

Hřebčín se zdánlivě ocitl v patové situaci. Vypisuje už třetí tendr v pořadí na opravu 17 objektů a potřebuje stavební práce dokončit do konce příštího roku. První výběrové řízení bylo zrušeno kvůli nedostatkům, druhý tendr vyšetřuje policie a byl zastaven také. Třetí tendr se podle Jehličky, který je stále ve funkci, měl vyhlásit původně v pátek, ve čtvrtek to odhadoval na začátek příštího týdne.

"Nadále zůstávám ve funkci, jsem jmenovaný, takže ministerstvo zemědělství mě samozřejmě může odvolat. Ministerstvo si vyžádalo vysvětlení, pošlu jim vysvětlující dopis s obviněním a stanoviskem mého právníka," řekl Jehlička.

 

Právě se děje

Další zprávy