oprava

Apple rozšiřuje možnost opravy doma na MacBooky, zákazníkům půjčí opravářskou sadu

Společnost Apple rozšíří možnost domácí opravy po iPhonech i na některé notebooky MacBook. Americká technologická firma v pondělí informovala, že originální díly, servisní nástroje a manuály budou ve Spojených státech k dispozici od 23. srpna. Ještě letos má podnik v plánu službu nabídnout i v Evropě.

Zákazníci si mohou opravárenské sady zakoupit, nebo si je pronajmout pro jednorázové použití za 49 dolarů (přes 1200 Kč). Opravy budou možné pouze u modelů MacBook Air a MacBook Pro s čipy M1. V případě pronájmu budou mít klienti sadu k dispozici jeden týden.

V dubnu Apple spustil ve Spojených státech obdobnou službu pro vybrané modely iPhonů. Firma na svém webu uvádí, že program domácí opravy a servisu iPhonů i MacBooků rozšíří i do dalších zemí, ještě letos do bude do Evropy.

Zdroj: ČTK

K souostroví Tonga míří loď, která opraví jeho jediný komunikační kabel se zbytkem světa

K tichomořskému souostroví Tonga, které zdevastoval výbuch sopky a vlna tsunami, míří speciální loď, aby obnovila životně důležitý komunikační kabel spojující ostrovy se zbytkem světa. Loď má na místo dorazit v neděli, informovala agentura Reuters.

Loď odplula 20. ledna z Port Moresby na Papui Nové Guineji vzdáleného 5000 kilometrů. Komplikované opravy podmořského kabelu potrvají podle předpokladů několik týdnů.

"Pokud erupce sopky nebo tsunami zasypaly kabel nánosy z mořského dna nebo svahu podmořské hory, může být velmi těžké ho najít nebo vyzvednout," řekl agentuře Reuters Jonathan Brewer, telekomunikační inženýr společnosti Telco2 limited.

Poruchy na 436 aktivních podmořských kabelech na světě jsou běžné a obvykle je možné většinu dat, která jimi proudí, přesměrovat přes jiný kabel, než je závada odstraněna. Ale 105.000 obyvatel souostroví Tonga je závislých jen na jediném kabelu, který je tam natažený z 800 kilometrů vzdáleného Fidži.

Zdroj: ČTK
Pokračovat