Olomouc si vydělává. Rozprodává historické nemovitosti

Michal Kalina
15. 9. 2011 8:19
Památkově chráněné paláce jdou do rukou soukromých podnikatelů
Radní plánují prodat i dům U Zlatého jelena, pokus o privatizaci Edelmannova paláce zatím nevyšel.
Radní plánují prodat i dům U Zlatého jelena, pokus o privatizaci Edelmannova paláce zatím nevyšel. | Foto: www.tourism.olomouc.eu

Olomouc - Opoziční zastupitelé kritizují rozhodnutí vládnoucí koalice v Olomouci prodávat historické nemovitosti v centru města.

Nejvíce námitek mají proti schválenému odprodeji památkově chráněného Ditrichštejnského paláce za osmdesát milionů korun soukromému podnikateli Ivanu Kyselému.

"Tento prodej je naprosto proti systému a proti koncepci hospodaření s majetkem města," sdělil České televizi zastupitel Miroslav Marek (KSČM). Názor podle Marka sdílí i řada jeho kolegů, proti nápadu vznikla mezi obyvateli i petice.

Radní však s námitky nesouhlasí, podle nich město získané peníze využije na důležité investice.

"V případě, že bychom nesouhlasili s prodejem, tak budeme muset výrazně redukovat rozpočet v oblasti investic," uvedl náměstek primátora Ivo Vlach (TOP 09).

Podle Vlacha představuje částka třicetinásobek ročního výnosu z paláce, ve kterém kromě bytů sídlí také obchody, restaurace a galerie. Navíc nový majitel slíbil další investice do oprav objektu.

Další budovy mají následovat

Peníze z prodeje mají podle primátora Martina Novotného (ODS) jít na rekonstrukci výstaviště Flora nebo na stavbu nové tramvajové trati.

Město se v budoucnu hodlá zbavit i dalších historických budov, jako je dům U Zlatého jelena. Jeho hodnotu odhadují znalci na devadesát milionů.

Kvůli prodeji Edelmannova paláce, při kterém měla být část jeho ceny uhrazena soukromým pozemkem, obvinila policie v červenci znalkyni z křivé výpovědi a nepravdivého posudku.

Město mohlo podle vyšetřovatelů přijít při transakci o 23 milionů korun. Budova nakonec zůstala v majetku města.

 

Právě se děje

Další zprávy