kritika

Čeští biskupové se distancují od své kandidátky, kritizují postoje Lipovské k EU

Česká biskupská konference (ČBK) se ohradila vůči postojům radní České televize Hany Lipavské vůči Evropské unii (EU), které sdělila v rozhovoru pro Týdeník HROT. V něm mimo jiné přirovnala vstup Česka do EU ke vpádu vojsk Varšavské smlouvy a vyslovila se pro czexit, tedy referendum o vystoupení. 

Ačkoliv právě ČBK Lipovskou do křesla Rady ČT nominovala jako svou kandidátku, nyní se od jejích slov distancuje. "Jedná se o osobní názory paní Lipovské a práci redaktorů, ne o postoj České biskupské konference. Paní Lipovská byla nominována do Rady České televize, tedy jakákoliv vyjádření o jiných tématech jsou pouze osobního charakteru. ČBK nemůže komentovat soukromé názory všech věřících," uvedli zástupci biskupů v prohlášení. 

"ČBK považuje evropskou spolupráci za velmi důležitou. I když existuje řada skutečností, které vidíme kriticky, jsme toho názoru, že o budoucnosti EU a její potřebné reformě je třeba vést solidní debatu a katolická církev má k této debatě co říci," doplnili vrcholní představitelé katolické církve. 

Proti názorům Lipovské se v minulosti ohradil také jeden ze členů - plzeňský biskup Tomáš Holub. V úterním rozhovoru pro Deník N dokonce označil volbu Lipovské za chybu. Podle svých slov podpořil kandidátku kardinála a dostatečně se neinformoval o jejích postojích.

Zdroj: Domácí
Pokračovat