Ostrava - Aktuální situace v Moravskoslezském kraji, kde se v posledních týdnech šíří legálně nakupované syntetické drogy ze sousedního Polska, přiměla reagovat Nečasův kabinet.
Národní protidrogový koordinátor Jindřich Vobořil žádá ministry, aby co nejrychleji připravili změnu třináct let starého zákona o návykových látkách.
Novelu zákona číslo 167 o omamných a psychotropních látkách budou ministři projednávat na jednání vlády ve středu 19. ledna.
"Akční plán protidrogové strategie, kterým se vláda bude zabývat, počítá s novelizací tohoto zákona," sdělil národní protidrogový koordinátor Jindřich Vobořil.
Problém je především v tom, že zastaralý seznam zakázaných látek, který je součástí zákona, neobsahuje skupinu nových syntetických preparátů s psychotropními účinky. A toho obchodníci z Polska zneužívají.
"Proces zařazování látek na seznam kontrolovaných drog by měl být pružnější a rychlejší," žádá Jindřich Vobořil.
Legální prodejny syntetických drog se v blízkosti polské hranice začaly objevovat koncem roku. V Českém Těšíně jsou takové obchody čtyři, v Ostravě dva, po jednom má zatím Jeseník a Opava.
O CO JDE
- Syntetické drogy se do Česka začaly šířit koncem roku 2010 z Polska
- Tam jsou známé pod názvem dopalacze a úřadům se je podařilo zakázak
- Ochodníci se proto zaměřili na Českou republiku
- Legálně je zatím prodávají v Českém Těšíne, v Ostravě a Jeseníku
- U konzumentů mohou přivodit zájem o skutečné tvrdé drogy
- Zákazníci předem neznají účinky, nedokážou odhadnout jejich púsobení v kombinaci s jinými látkami
- Balíčky nesou názvy například Good Shit, Funky, Magic Apple, Vanila Sky nebo třeba Eko Groszek
- Výrobky s pestrými obrázky nesou upozornění, že nejsou určeny k vnitřnímu použití
Euphorbia jako hašiš
Barevné balíčky s názvy například Good Shit, Funky, Magic Apple, Vanila Sky nebo třeba Eko Groszek jsou tu k dostání v cenách od desítek do stovek korun. Obchodníci je oficiálně prodávají jako upomínkové předměty s označením, že nejsou určeny k vnitřnímu užití.
Směsi různých chemických látek jsou nebezpečné z mnoha důvodů. Jde o produkty, jejichž účinky zákazník nezná a nemůže odhadnout jejich působení. Tím se zvyšují rizika vážných zdravotních komplikací.
Policie i experti na drogovou problematiku už mají přesné analýzy polského zboží, které se teď v Moravskoslezském kraji ve velkém legálně prodává.
"Jedná se o vonnou směs s názvem Euphorbia s obsahem syntetických kanabinoidů, aktivních látek podobných marihuaně a hašiši," uvedl Viktor Mravčík z Národního monitorovacícho střediska pro drogy a drogové závislosti.
Aktuálně.cz minulý týden informovalo o tom, že se problému polských drog začala věnovat skupina poslanců z ODS, které o to v Ostravě požádal premiér Petr Nečas.
Jaroslava Wenigerová, Igor Svoják a Jaroslav Krupka chystají poslaneckou iniciativu, která by mohla změnu zákona o návykových látkách urychlit. "Nesmí se to odkládat. Je to velmi výbušný problém," prohlásil poslanec Igor Svoják.
V Polsku jsou tyto syntetické preparáty známé pod všeobecně užívaným názvem dopalacze a během několika měsíců zaplavily celou zemi.
Ryhlý úder z Varšavy
Problému se proto intenzivně začal věnovat parlament, ministerstvo vnitra a hygiena, kterým se podařilo desítky prodejen s dopalaczy zavřít. Výrobci a obchodníci se však téměř okamžitě přesunuli do Česka.
Žijete v Ostravě? Zajímá vás? Fanděte Ostravě-Aktuálně.cz na Facebooku!
Pokud bude česká vláda i parlament skutečně jednat rychle, bude mít policie k dispozici téměř všechny nástroje, aby mohla obchody s dopalaczy okamžitě zavřít. "Ano, dá se to tak říct. Záleží na tom, jak rychle dokážou politici pracovat," řekl mluvčí policejní protidrogové centrály Michal Hammer.
Zkušenosti lidí z Národní protidrogové centrály s aktivitou zákonodárců však nejsou dosud dobré.
Od roku 2006 totiž žádají, aby na seznam omamných a psychotropních látek sněmovna zařadila látky ze skupiny piperazinů, běžně používané k výrobě drogy extáze.
"Do dnešního dne se tak nestalo. Obávám se proto, že poslanci nebudou jednat tak pružně, jak si to situace vyžaduje."