Parlament

Britský parlament zrušil účet na TikToku po obavách poslanců o bezpečnost dat

Britský parlament dnes zrušil svůj účet na sociální síti TikTok, kde se zaměřoval na mladší publikum. Učinil tak po stížnostech některých vysoce postavených konzervativních poslanců, kteří vyjádřili obavy ohledně bezpečnosti dat na této platformě vlastněné čínskou společností. Informoval o tom list The Guardian.

V dopise adresovaném předsedům obou komor parlamentu protestovali proti účtu poslanci, na které Peking uvalil sankce za to, že označili zacházení s menšinovými Ujgury v Sin-ťiangu za genocidu.

"Vyhlídka, že Si Ťin-pchingův režim bude mít přístup k osobním údajům v telefonech našich dětí, je důvodem k velkým obavám," uvádějí poslanci v textu. Dopis podepsali i šéf zahraničního výboru Dolní sněmovny Tom Tugendhat nebo někdejší předseda Konzervativní strany Iain Duncan Smith

"Účet byl pokusem o zapojení mladšího publika, které není vždy aktivní na našich stávajících účtech na ostatních sociálních sítích, do práce parlamentu," reagovali na dopis předseda Dolní sněmovny britského parlamentu Lindsay Hoyle a předseda Sněmovny lordů John McFall. Dodali, že s ohledem na zpětnou vazbu a obavy, které vyjádřili někteří poslanci, bude účet s okamžitou platností zrušen.

Zdroj: ČTK

Italský prezident Mattarella rozpustil parlament. Italové půjdou předčasně k volbám

Italský prezident Sergio Mattarella rozpustil parlament, země bude mít předčasné volby. Italská média hovoří o termínu 25. září. Premiér Mario Draghi podal ve čtvrtek ráno do rukou Mattarelly svou demisi. Prezident jej požádal, aby kabinet dočasně vedl dál.

Draghiho rezignace a rozpuštění parlamentu je vyústěním vládních sporů, které odstartovalo populistické Hnutí pěti hvězd (M5S), když se neúčastnilo hlasování o důvěře vládě minulý týden. Draghi posléze prohlásil, že ve funkci premiéra zůstane, pokud se za něj strany široké vládní koalice postaví.

Nové hlasování o důvěře v senátu ve středu ale kromě M5S bojkotovaly další dvě pravicové vládní strany Liga a Vzhůru, Itálie (Forza Italia), čímž podkopaly Draghiho "koalici národní jednoty". Premiér v reakci podal demisi.

Mattarella řekl, že nové volby se musí konat do 70 dnů. Stanovení přesného data přenechal vládě, pravděpodobně ale připadnou na konec září, píše agentura Reuters. Italská státní televize uvádí, že volby budou 25. září.

Zdroj: ČTK

Sinn Féin poprvé zvítězila ve volbách do severoirského parlamentu

Katolická republikánská strana Sinn Féin poprvé v historii zvítězila ve volbách do severoirského parlamentu, informovala agentura Reuters po sečtení většiny hlasů ze čtvrtečních voleb. Demokratická unionistická strana (DUP) již dříve uznala průlomovou výhru levicových nacionalistů. Šéfka Sinn Féin v Severním Irsku Michelle O'Neillová uvedla, že volební výsledek představuje rozhodující okamžik v dějinách tohoto regionu pod britskou správou a zahajuje novou éru. Dodala, že nastal čas na debatu o sjednocenému Irsku.

Severoirský regionální parlament, kterému se podle sídla přezdívá Stormont, má 90 křesel a voliči rozhodují v 18 volebních obvodech. Sčítání hlasů trvá déle kvůli poměrně složitému systému jednoho přenosného hlasu.

Sinn Féin získala k 20:30 SELČ nejméně 27 z 90 křesel. Její hlavní soupeř, Demokratická unionistická strana (DUP), si zatím připsala 24 křesel. Po 17 křeslech získala také Alianční strana Severního Irska (APNI), která tak zdvojnásobila počet svých poslanců. Další severoirské uskupení Ulsterská unionistická strana (UUP) bude mít nejméně devět poslanců. S minimálně sedmi zákonodárci může počítat také Sociálnědemokratická a labouristická strana (SDLP). Zbylá křesla si mezi sebou rozdělí další politická uskupení a nestraníci. Celkem už je přiděleno 88 z 90 křesel.

Zdroj: ČTK
Pokračovat