droga

Mexický drogový gang paralyzoval město Culiacán kvůli zatčení svého šéfa

Západomexické město Culiacán dnes paralyzovaly nepokoje vyvolané členy drogového gangu, kteří zapalovali auta a vytvářeli blokády na silnicích. Místní úřady kvůli tomu vyzvaly obyvatele tohoto téměř milionového města, které je metropolí mexického státu Sinaloa, aby nevycházeli z domu, zrušena byla ve městě i školní výuka.

Důvodem nepokojů bylo podle místních médií zatčení jednoho z lídrů drogového kartelu Ovidia Guzmána, který je synem nechvalně proslulého narkobarona známého pod přezdívkou El Chapo a jehož vydání požadují Spojené státy. Jeho otec Joaquín Guzmán už byl v USA v roce 2019 odsouzen za obchod s drogami a plánování vražd na doživotí.

Kvůli nepokojům v Culiacánu byl zastaven i provoz na tamním mezinárodním letišti. Americká ambasáda také kvůli tomu vyzvala občany USA, aby se vyhnuli nejen tomuto městu, ale celému mexickému státu Sinaloa. "Máme zprávy o střelbě v různých částech státu Sinaloa, včetně měst Culiacán, Los Mochis a Guasave. Sledujeme zprávy. Situace je klasifikována jako úroveň čtyři, tedy necestovat," citovala z výzvy agentura EFE.

Podle deníku El Universal byl už Ovidio Guzmán přepraven do mexické metropole, zatím je střežen na armádní základně.

Zdroj: ČTK

Trest za výbuch varny pervitinu v Ostravě soud snížil na deset let

Olomoucký vrchní soud snížil Karlu Janáčovi trest za loňskou explozi varny pervitinu v panelovém domě v Ostravě-Hrabůvce ze čtrnácti na deset let. Podle soudců nešlo o úmyslné obecné ohrožení, ale o nedbalostní jednání. Soud tak vyhověl jeho odvolání, které právní kvalifikaci napadalo. Exploze tehdy zranila šest lidí a narušila statiku pětipatrového domu. Škoda přesáhla 12 milionů korun. Za incident byl potrestán také jeho komplic Pavel Holaň, krajský soud mu uložil tři roky vězení. V jeho případu je již rozsudek pravomocný, proti rozsudku se neodvolal.

Janáč byl obžalován z nedovolené výroby a držení omamných a psychotropních látek a jedů a navíc z obecného ohrožení. "Bylo nutné přezkoumat formu zavinění, jakým způsobem se obžalovaný trestného činu dopustil. Krajský soud se domníval, že jednal v úmyslu nepřímém, my jsme na rozdíl od něj dospěli k závěru, že zločin obecného ohrožení byl spáchán z nedbalosti. Šlo o hrubou nedbalost, ale nejednalo se o jednání úmyslné," uvedl předseda senátu Václav Čapka. Poukázal i na to, že kdyby Janáč věděl či předpokládal, že varna vybuchne, z bytu by utekl. Při explozi utrpěl těžká zranění.

Podle rozsudku muži od září 2020 do loňského února vyráběli ve druhém nadzemním podlaží panelového domu pervitin. Janáč jej poskytl Holaňovi i dalším osobám. Osudného 24. února se mu výroba drog vymkla z rukou - exploze nastala ve chvíli, kdy v kuchyni vedle hořáku třepal s kanystrem, ve kterém byla směs toluenu a hydroxidu solného. Mohutná exploze a následný požár ohrozil obyvatele z 15 bytových jednotek a způsobil škodu 12,2 milionu korun. Výbuch narušil statiku domu, hasiči z něj evakuovali 40 lidí. Všichni obyvatelé museli své byty opustit a najít si po dobu oprav náhradní ubytování. Mnozí lidé přišli nejen o bydlení, ale i o osobní věci. Řada z nich byt neměla pojištěný.

Zdroj: ČTK

Náčrt zákona o regulaci trhu s konopím bude zřejmě do konce března, tvrdí Vobořil

Obrysy zákona o zavedení regulovaného trhu s konopím v Česku by měly být hotové do konce března, uvedl národní protidrogový koordinátor Jindřich Vobořil. Takzvaný věcný záměr nové normy by měl nastínit pravidla vydávání licencí výrobcům, distributorům a prodejcům, vzniku a fungování konopných klubů a či drobného pěstování. Jednala o tom v pátek skupina expertů, která má návrh připravit. Sešla se poprvé, informoval David Hluštík z vládního oddělení protidrogové politiky.

Vobořil prosazuje uvolnění trhu s konopím za přísných podmínek dlouhodobě. "V oblasti konopí se zdá, že prohibice zcela selhává a trh se nejen usadil, ale také stále narůstá. Proto potřebujeme najít lepší nástroje kontroly. Přísně regulovaný trh dokáže regulovat, co a kdo vyrábí kde, komu a kolik se toho prodává. Toto úplný zákaz nedokáže. Regulovaný trh má větší potenci prevence," popsal Vobořil.

Zdroj: ČTK

Propuštění Hlůškové z pákistánského vězení je podle ministerstva zahraničí pravděpodobné v příštím týdnu

Propuštění české Terezy Hlůškové z vězení v Pákistánu je pravděpodobné v příštím týdnu. V pátek to sdělilo ministerstvo zahraničí. Soud zatím nevyhotovil písemný rozsudek. S ohledem na výslovné přání rodiny nebude sdělovat další podrobnosti.

Hlůškovou pákistánští celníci zadrželi v lednu 2018 na mezinárodním letišti v Láhauru s devíti kilogramy heroinu. V březnu 2019 byla mladá Češka odsouzena k trestu odnětí svobody v délce osmi let a osmi měsíců a k pokutě. V dubnu se proti verdiktu odvolala. Rozsudek byl podle ní "v rozporu s fakty" a nebyl podložen žádnými konkrétními důkazy. Soud jí nyní podle jejího právníka dal za pravdu, byla zproštěna obžaloby.

Česká diplomacie dříve sdělila, že předpokládá návrat Hlůškové z Pákistánu do Česka na konci příštího pracovního týdne. Pracovníci zastupitelského úřadu v Islámábádu jsou připraveni české občance zajistit po propuštění ubytování, kde setrvá do doby, než odletí ze země.

"Soud dosud nevyhotovil písemný rozsudek, který je první podmínkou pro propuštění české občanky. Druhou podmínkou pro odcestování zpět do Česka je navrácení jejích osobních věcí včetně jejího cestovního pasu. Propuštění české občanky je tudíž pravděpodobné v příštím týdnu. S ohledem na výslovné přání rodiny ovšem nebudeme sdělovat další podrobnosti," napsala dnes mluvčí ministerstva Eva Davidová.

Zdroj: ČTK

Celníci zadrželi na letišti v Praze 462 kilogramů rostlinné drogy katy jedlé

Celníci zadrželi na pražském Letišti Václava Havla 462 kilogramů rostlinné drogy katy jedlé. Drogu objevili v cargo zásilce z Dubaje, určena byla jednomu příjemci. Informovala o tom mluvčí ruzyňských celníků Šárka Miškovská. Zásilky s katou jedlou zadrželi celníci na pražském letišti již několikrát, takto velké množství je ale výjimečné.

Sušený rostlina byla v papírových krabicích. "Odbornou expertizou bylo potvrzeno, že se jedná o sušené výhonky rostliny Catha edulis - Katy jedlé, které obsahují alkaloidy kathion a kathin uvedených na seznamu návykových látek," uvedla mluvčí. Dovoz nebo vývoz těchto látek je trestným činem.

Zdroj: ČTK

Filipínský prezident nařídit šéfovi celníků střílet všechny pašeráky drog

Filipínský prezident Rodrigo Duterte veřejně uvedl, že šéfovi celníků nařídil střílet a zabíjet pašeráky drog. Podle agentury AP šlo o jednu z nejotevřenějších výhrůžek Duterteho za dobu čtyři roky trvající násilné kampaně, která je středobodem jeho prezidentství.

Duterte vytrvale popírá, že by nařizoval mimosoudní popravy obchodníků s drogami, opakovaně jim však hrozil smrtí. On i filipínská policie, jež stojí v čele Duterteho protidrogové kampaně, tvrdí, že většina podezřelých byla zabita poté, co sama na strážce pořádku zaútočila.

Filipínský prezident informoval o pokynu šéfovi celní správy Reyi Guerrerovi během pondělního televizí přenášeného zasedání vlády, které se věnovalo především boji s pandemií covidu-19. Guerrero osobně přítomen nebyl, Duterte nicméně sdělil, že se s ním o této záležitosti nedlouho předtím bavil ve svém prezidentském sídle.

Pokračovat