Při výbuchu v turnovské továrně zemřela žena. Hasiči mají požár pod kontrolou

Domácí ČTK Domácí, ČTK
Aktualizováno 3. 12. 2015 15:57
V turnovské továrně, která plní propanbutanové lahve, došlo k explozi a následnému požáru. Co bylo příčinou, se zatím neví. Požár si vyžádal jeden lidský život a pět lidí bylo zraněno, z toho dva vážně. Z toho dva jsou velice těžce popálení. Hasiči dostali oheň pod kontrolu zhruba po šesti hodinách kolem 14:00. Dohašování bude ale ještě několik hodin trvat. Dohašování komplikuje to, že konstrukce objektu je narušená a některé jeho části by se mohly propadnout.
Požár továrny v Turnově
Požár továrny v Turnově | Foto: ČTK

Turnov (Semilsko) - V turnovském areálu firmy AGBA, která vyrábí autodoplňky, včetně provozních kapalin, ve čtvrtek hořelo. Areálem se ozývaly i exploze. Co bylo příčinou, se zatím neví. Požár si vyžádal jeden lidský život a pět lidí bylo zraněno, z toho dva vážně.

Mají popáleniny, zasaženy mají i dýchací cesty. Hasiči dostali oheň pod kontrolu zhruba po šesti hodinách kolem 14:00. Dohašování bude ale ještě několik hodin trvat. Řekli to vedoucí operačního střediska záchranné služby v Liberci Petr Matějíčka a krajská mluvčí hasičů Zdenka Štrauchová.

Narušená konstrukce objektu

"Intenzita požáru je už malá, ale z objektu se stále kouří," řekla před 14:30 Štrauchová. Dohašování podle ní komplikuje to, že konstrukce objektu je narušená a některé jeho části by se mohly propadnout.

Obětí požáru je žena, která byla od začátku pohřešovaná. Jednoho muže záchranáři na místě podle Matějíčka resuscitovali. Následně dvě zraněné ženy přepravili do Prahy na vinohradské popáleninové centrum a muže na traumacentrum liberecké nemocnice.

Dva lidé byli ošetřeni na místě, dodal Matějíčka. Mluvčí pražské Fakultní nemocnice Královské Vinohrady Lukáš Matýsek řekl, že nemocnice nemůže v souvislosti s výbuchem v Turnově poskytovat žádné informace.

Dva vrtulníky záchranné služby

Požár v budově o rozměrech 50 krát 60 metrů byl hasičům nahlášen po 7:30. Jejich mluvčí už ráno uvedla, že zásah je kvůli členitosti objektu náročný, navíc v něm byly uskladněné propanbutanové spreje, které neustále vybuchovaly.

Hasiči měli k dispozici speciální jeřáb a všechny velkoobjemové cisterny z Libereckého kraje a pro zlepšení hasebních účinků přidávali do vody pěnidlo. Jedovaté látky v ovzduší hasiči nenaměřili. "Nicméně při každém požáru se uvolňuje řada škodlivin, proto jsme doporučili obyvatelům v okolí nevycházet a nevětrat," uvedla Štrauchová.

Záchranná služba měla na místě dva vrtulníky a pět pozemních posádek, po 14:00 tam byla už jen jedna, hlavně kvůli zasahujícím hasičům, dodal Matějíčka.

Požár zasáhl továrnu v průmyslovém areálu Vesecko, kde firma AGBA vyrábí lékárničky pro auta, autokosmetiku, provozní kapaliny a další autodoplňky. Podle prvních informací vznikl v plnírně plynů do sprejů. Společník firmy AGBA Jan Holas ráno neměl informace o možné příčině ohně. Věc podle něj vyšetřuje policie a hasiči a nebyl žádný svědek, který by mohl říci, co se v továrně stalo.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 5 hodinami

Parahokejisté narazí ve čtvrtfinále na Rusy

Čeští parahokejisté prohráli i poslední zápas v základní skupině A na domácím mistrovství světa v Ostravě. Kanadě podlehli 0:10, ve skupině obsadili čtvrté místo a ve čtvrtfinále se utkají s vítězem "béčka" Rusy.

Sborná je přitom mužstvo, kterému se Češi před turnajem chtěli pro čtvrtfinále vyhnout. Rusové sice před dvěma lety hráli v nižší divizi, ale po návratu jejich síla budí strach. Po drtivých výhrách nad Slováky, Italy a Nory skončili ve skupině B první bez ztráty bodu a se skóre 34:1.

Český tým zkusí zastavit rozjetou ruskou mašinu ve středu od 20:45 a navázat na postup do semifinále z předchozího ostravského šampionátu v roce 2019.

Druhou čtvrtfinálovou dvojici tvoří Korea, třetí tým ze skupiny A, a Norsko, druhý celek ze skupiny B. Kanaďané a Američané si zajistili přímý postup do semifinále, Slováci a Italové si zahrají o sedmé místo.

MS v parahokeji v Ostravě - skupina A:

Kanada - ČR 10:0 (4:0, 5:0, 1:0)

Branky: 2., 12. a 25. McGregor, 14., 17. a 25. Lavin, 6. a 16. Crane, 23. Jacobs-Webb, 44. Smith.

před 7 hodinami

V Dlouhé Lhotě na Příbramsku hoří výrobní hala. Hasiči vyhlásili 3. stupeň poplachu, na místě je 17 jednotek. Požár je zatím bez zranění

Další zprávy