Při výbuchu v turnovské továrně zemřela žena. Hasiči mají požár pod kontrolou

Domácí ČTK Domácí, ČTK
Aktualizováno 3. 12. 2015 15:57
V turnovské továrně, která plní propanbutanové lahve, došlo k explozi a následnému požáru. Co bylo příčinou, se zatím neví. Požár si vyžádal jeden lidský život a pět lidí bylo zraněno, z toho dva vážně. Z toho dva jsou velice těžce popálení. Hasiči dostali oheň pod kontrolu zhruba po šesti hodinách kolem 14:00. Dohašování bude ale ještě několik hodin trvat. Dohašování komplikuje to, že konstrukce objektu je narušená a některé jeho části by se mohly propadnout.
Požár továrny v Turnově
Požár továrny v Turnově | Foto: ČTK

Turnov (Semilsko) - V turnovském areálu firmy AGBA, která vyrábí autodoplňky, včetně provozních kapalin, ve čtvrtek hořelo. Areálem se ozývaly i exploze. Co bylo příčinou, se zatím neví. Požár si vyžádal jeden lidský život a pět lidí bylo zraněno, z toho dva vážně.

Mají popáleniny, zasaženy mají i dýchací cesty. Hasiči dostali oheň pod kontrolu zhruba po šesti hodinách kolem 14:00. Dohašování bude ale ještě několik hodin trvat. Řekli to vedoucí operačního střediska záchranné služby v Liberci Petr Matějíčka a krajská mluvčí hasičů Zdenka Štrauchová.

Narušená konstrukce objektu

"Intenzita požáru je už malá, ale z objektu se stále kouří," řekla před 14:30 Štrauchová. Dohašování podle ní komplikuje to, že konstrukce objektu je narušená a některé jeho části by se mohly propadnout.

Obětí požáru je žena, která byla od začátku pohřešovaná. Jednoho muže záchranáři na místě podle Matějíčka resuscitovali. Následně dvě zraněné ženy přepravili do Prahy na vinohradské popáleninové centrum a muže na traumacentrum liberecké nemocnice.

Dva lidé byli ošetřeni na místě, dodal Matějíčka. Mluvčí pražské Fakultní nemocnice Královské Vinohrady Lukáš Matýsek řekl, že nemocnice nemůže v souvislosti s výbuchem v Turnově poskytovat žádné informace.

Dva vrtulníky záchranné služby

Požár v budově o rozměrech 50 krát 60 metrů byl hasičům nahlášen po 7:30. Jejich mluvčí už ráno uvedla, že zásah je kvůli členitosti objektu náročný, navíc v něm byly uskladněné propanbutanové spreje, které neustále vybuchovaly.

Hasiči měli k dispozici speciální jeřáb a všechny velkoobjemové cisterny z Libereckého kraje a pro zlepšení hasebních účinků přidávali do vody pěnidlo. Jedovaté látky v ovzduší hasiči nenaměřili. "Nicméně při každém požáru se uvolňuje řada škodlivin, proto jsme doporučili obyvatelům v okolí nevycházet a nevětrat," uvedla Štrauchová.

Záchranná služba měla na místě dva vrtulníky a pět pozemních posádek, po 14:00 tam byla už jen jedna, hlavně kvůli zasahujícím hasičům, dodal Matějíčka.

Požár zasáhl továrnu v průmyslovém areálu Vesecko, kde firma AGBA vyrábí lékárničky pro auta, autokosmetiku, provozní kapaliny a další autodoplňky. Podle prvních informací vznikl v plnírně plynů do sprejů. Společník firmy AGBA Jan Holas ráno neměl informace o možné příčině ohně. Věc podle něj vyšetřuje policie a hasiči a nebyl žádný svědek, který by mohl říci, co se v továrně stalo.

 

Právě se děje

před 44 minutami

Havlíčková je juniorskou vicemistryní světa v běhu do vrchu

Barbora Havlíčková se stala juniorskou vicemistryní světa v běhu do vrchu. Devatenáctiletá běžkyně na lyžích ve svém doplňkovém sportu na šampionátu v Argentině nestačila jen na Angelu Matteviovou z Itálie a přidala další cenný kov k evropskému juniorskému zlatu z červencového šampionátu v Zermattu.

Havlíčková běžela závod jen z lyžařské přípravy, přesto v deštivé Argentině uspěla na zhruba sedm a půl kilometru dlouhé trati, která byla těsně před závodem upravena. Zmizel z ní nebezpečný přeběh přes řeku.

S italskou rivalkou si prohodily pořadí z kontinentálního mistrovství, kde rovněž obsadily první a druhé místo. Ve Švýcarsku vyhrála s náskokem 51 sekund česká reprezentantka, tentokrát byla o 44 sekund rychlejší Italka. Na stříbrné pozici byla ale Havlíčková bezpečně.

Úspěch mladých českých závodnic podtrhla čtvrtým místem Alena Matějáková, kterou dělilo jen pět sekund od bronzové Francouzky Jade Rodriguezové. Další dvě Češky Anežka Ševčíková a Gabriela Veigertová skončily na začátku třetí desítky. Mezi juniory byl Benjamin Vrbovský patnáctý.

Zdroj: ČTK
Další zprávy