Policie hledá viníka výbuchu v litvínovském Unipetrolu. Vyslechla přes 80 lidí

Radek Nohl Radek Nohl
Aktualizováno 21. 9. 2015 14:42
Ústecká policie a hasiči pět týdnů po mohutném výbuchu v litvínovské továrně společnosti Unipetrol prvně řekli, proč k explozi a požáru došlo. Vyšetřovací tým "Výbuch" vyslechl již přes 80 lidí. A policisté nyní zjišťují, zda při havárii došlo k obecnému ohrožení z nedbalosti. K získání důkazů využili kriminalisté i armádní dron nebo kameru, která se využívá pro nedostupné prostory.
Požár, ke kterému došlo v továrně firmy Unipetrol 13. srpna, vyšetřuje policie.
Požár, ke kterému došlo v továrně firmy Unipetrol 13. srpna, vyšetřuje policie. | Foto: ČTK

Ústí nad Labem - Členové týmu "Výbuch" vyšetřují, zda při explozi v litvínovské továrně Unipetrol nedošlo k obecnému ohrožení z nedbalosti. Na policii kvůli mohutné explozi, po níž došlo k požáru, vypovídalo přes osmdesát lidí. Nikdo ale obviněn nebyl.

Vyšetřovatelé to oznámili pět týdnů po havárii, kdy prvně souhrnně řekli, co od té doby zjistili. "Případ prošetřujeme pro podezření z přečinu obecného ohrožení z nedbalosti. Obviněn nikdo nebyl. Vyšetřování může trvat několika měsíců," prohlásil náměstek policejního ředitele Ústeckého kraje Zbyněk Dvořák.

Na policii vypovídalo 80 lidí

Ten po výbuchu v Unipetrolu zřídil speciální tým, který šetří, proč k explozi a požáru došlo. A hlavně zda někdo pochybil a bude ho za to stíhat policie. Vedle třinácti policistů se na vyšetřování podílí také tři hasiči. "Vyslechnuto bylo již zhruba 80 lidí, někteří i opakovaně," uvedl vedoucí týmu "Výbuch" Jiří Vopravil.

Vyšetřovatelé se k místu, kde v areálu továrny Unipetrol k explozi došlo, dostali čtyři dny poté. Ze začátku došlo ze strany litvínovské fabriky k neobvyklému kroku - policisté a hasiči byli podrobeni důkladnému dvoudennímu školení, aby složité technologii důkladně rozuměli. "Bylo to jako ve škole," popsal Vopravil.

Kriminalisté a hasiči si během šetření určili šest míst, kde začali získávat důkazy. Využili k tomu i armádní dron nebo kameru, která se využívá pro nedostupné prostory. Během vyšetřování si nechali zpracovat také dva posudky od Vysoké školy báňské a Technického ústavu požární ochrany. Ty ale ještě závěry nemají.

Jak k výbuchu došlo?

Vyšetřovatel krajských hasičů Radek Hampl uvedl, že první problémy zaznamenali pracovníci Unipetrolu poté, co došlo k výraznému poklesu chladicí vody. "Následně začal narůstat tlak, odstavily se pece a uvolnily technologie. Pak ale nastal výron propylenu v ethylenové jednotce a došlo k výbuchu," popsal další minuty ředitel vývoje a výzkumu Unipetrolu Tomáš Herink.

Hampl upřesnil, že problém byl s jedním ventilem, který reguloval tlak propylenu. V případě, kdy tlak začne stoupat, se ventil následně otevře, plyn se spálí a tlak klesne. Jenže v tomto případě byl ventil odpojen a zavřel se. 

K druhému požáru došlo o pár minut později až 190 metrů od místa první exploze. "Šlo o hoření v důsledku roztržení potrubí," upřesnil Hampl. Hašení požáru probíhalo pět dní. Na místě zasahovalo 43 jednotek hasičů. Na 280 policistů pak většinou hlídalo, aby se řidiči k místu továrny nepřibližovali. Silnice podél Unipetrolu byla uzavřena.

Šéf mostecké policie Jiří Volprecht prohlásil, že zraněn byl pouze jediný policista. "Jedna řidička u závěry zazmatkovala a přejala mu nohu," uvedl. Dalšího muže zadrželi poté, co projel vysokou rychlostí právě místem, které bylo uzavřeno. "Brzy nato byl zastaven a bylo mu naměřeno 1,4 promile alkoholu v dechu," dodal Volprecht.

Etylenová jednotka je celá mimo provoz, v provozu jsou jednotky polyolefinu a rafinérie. Unipetrol najal firmu, která připravuje harmonogram prací, aby poškozená jednotka byla co nejrychleji zprovozněna. Požár zasáhl kromě etylenové jednotky i pyrolýzní pece. Událost se stala 13. srpna, hasiči požár lokalizovali 18. srpna dopoledne.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Prostějovská nemocnice dostala od sportovců 300 tisíc korun

Celkem 300 tisíc korun mezi sebou v Prostějově vybrali bývalí i současní sportovci a manažeři s cílem podpořit boj proti koronaviru. Na daru pro místní nemocnici se podíleli například bývalý tenisový reprezentant Jiří Novák, jeho současný daviscupový kolega Jiří Veselý nebo basketbalista Lukáš Palyza. Společně s nimi věnoval peníze také sportovní manažer Miroslav Černošek.

"Mně ten nápad přišel od prvního okamžiku velice dobrý. V současné situaci, kdy se lidi musí semknout, jsem byl od první chvíle připraven jakkoli přispět," řekl České televizi Veselý, který věnoval 50 tisíc korun stejně jako někdejší pátý hráč světa Novák a daviscupový kapitán Jaroslav Navrátil.

Symbolický šek od nich dnes převzal primátor František Jura. "Sportovci, které město dlouhodobě podporuje, se nyní rozhodli naopak pomoci městu," řekl Černošek na webu prostějovské radnice.

Předsedkyně představenstva nemocnice Marie Marsová uvedla, že peníze budou rozděleny mezi zdravotníky, kteří jsou v době pandemie nejvytíženější. "Lékaři, sestry a další personál jsou v pomyslné první linii. Dáváme jim tak signál, že víme, co pro nás dělají, a velmi si jejich nasazení vážíme," dodal primátor Jura.

Další zprávy