havárie

Našla se další černá skříňka z letadla, které v lednu havarovalo v Indonésii

Indonéské ministerstvo dopravy ve středu podle agentury Reuters uvedlo, že byla nalezena černá skříňka se zvukovým záznamem z kokpitu dopravního letadla, které se 9. ledna zřítilo do Jávského moře. Nikdo z 62 lidí na palubě tehdy nehodu nepřežil.

Části černé skříňky včetně obalu z 27 let starého Boeingu 737-500 objevili potápěči již po několika dnech od havárie. Pátráním po paměťové jednotce v mělkých, ale bahnitých vodách se silnými proudy nicméně strávili další zhruba tři měsíce. Není zatím jasné, zda je nahrávka v dobrém stavu.

Zdroj: ČTK

V Indonésii identifikovali první oběť letecké havárie

Indonéské úřady identifikovaly první oběť havárie Boeingu 747-500 místních aerolinek Sriwijaya Air. Na operaci v moři mezi ostrovy Laki a Lancang se podílí okolo 2600 lidí, 53 plavidel a 14 letadel či vrtulníků. Indonéské námořnictvo zveřejnilo záběry potápěčů, kteří se z místa neštěstí snaží vyzvednout černé skříňky. Jejich polohu úřady určily už v neděli. Prioritou je však vyzvednout oběti havárie. "Operace bude nepřetržitá. Nebudou žádné přestávky. Čím dříve najdeme oběti, tím lépe," citovala stanice BBC šéfa záchranné operace.

Potápěči na břeh dosud vynesli 40 kontejnerů s částmi lidských ostatků. Na palubě letu z Jakarty do města Pontianak v západní části ostrova Borneo bylo 62 lidí včetně i sedmi dětí a tří novorozenců. Nikdo z nich nehodu patrně nepřežil. Rodinní příslušníci nyní úřadům poskytují vzorky DNA, aby bylo možné identifikovat další zemřelé. Kromě lidských pozůstatků se ze dna na druhý pokus podařilo vyzvednout také zhruba půltunový zničený motor a další trosky.

Zdroj: ČTK

Boeing dostal první objednávku na stroj 737 MAX od dvou tragických havárií

Americký výrobce letadel Boeing dostal první objednávku na stroje 737 MAX od dvou tragických havárií těchto letadel, které vedly k zatím stále platnému zákazu jejich využívání v letecké dopravě. Až čtyři tato letadla si nyní objednal největší polský provozovatel charterových letů Enter Air. Na oznámení Boeingu upozornil ve čtvrtek zpravodajský server BBC.

List The Guardian si všiml, že americký výrobce v tomtéž textu v tichosti při první zmínce uvedl nové jméno stroje. Nazývá jej Boeing 737-8 a vypouští přitom dřívější označení řady "MAX". Společnost dosud toto pojmenování používala jen v interní komunikaci.

Mluvčí Boeingu tvrzení britského listu i dalších médií, že společnost se chce označení MAX zbavit, zpochybnil a poukázal na to, že se v oznámení několikrát vyskytuje.

Zdroj: ČTK

Při pádu průzkumného letounu na východě Turecka zahynulo sedm lidí

Při pádu průzkumného letounu na východě Turecka zemřelo všech sedm příslušníků tureckých bezpečnostních složek na palubě. S odvoláním na tureckého ministra vnitra Süleymana Soylua o tom ve čtvrtek informovala tisková agentura Anadolu.

Letadlo, jež se vracelo z průzkumné mise, narazilo do hory ve výšce 670 metrů. Mezi mrtvými byli dva piloti, oznámil ministr. Poslední kontakt s letadlem měli dispečeři ve středu ve 22:32 místního času (21:32 SELČ), o 13 minut později se letoun ztratil z obrazovky radaru. Trosky letadla byly nalezeny dnes brzy ráno.

Příčinu neštěstí v hornaté provincii Van, jež sousedí s Íránem, nyní zjišťují vyšetřovatelé.

Turecké bezpečnostní složky na jihovýchodě země bojují proti zakázané organizaci Strana kurdských pracujících (PKK), která od roku 1984 usiluje o autonomii tureckého Kurdistánu a práva tureckých Kurdů. 

Zdroj: ČTK

Kvůli havárii vodovodu v pražské Bělehradské ulici jezdí tramvaje do Nuslí odklonem

Provoz je přerušen na trati ze zastávky I.P.Pavlova na Náměstí Bratří Synků v Nuslích. Do Nuslí se tak cestující dostanou odklonem přes Vršovice nebo Výtoň. V opačném směru jezdí tramvaje po svých trasách. Na Twitteru o tom informovala Pražská integrovaná doprava (PID), obnovení provozu odhaduje za dva dny.

Podle informací na webu Pražských vodovodů a kanalizací havárie postihla asi šest adres v Bělehradské ulici. Společnost tam přistavila voznici s vodou. Podle údajů na webu PVK by havárie měla trvat do nedělních 10:00.

Odklon tramvají se týká linek 6, 11 a noční linky 96. Tramvaj číslo 11 jezdí přes Náměstí Míru do Vršovic a odtud do Nuslí. Linky 6 a 96 jedou z Karlova náměstí přes Výtoň a nuselským údolím.

Zdroj: ČTK
Pokračovat