V továrně v Poličce explodovalo 320 tun střelného prachu, dva zaměstnanci jsou zranění

Domácí ČTK Domácí, ČTK
Aktualizováno 9. 9. 2015 15:59
V areálu Poličských strojíren ráno explodovalo asi 320 tun střelného prachu v hale o rozměrech přibližně 100 krát 50 metrů. Při následném požáru se lehce popálili dva lidé. Nakonec ho uhasilo osm profesionálních i dobrovolných hasičských jednotek. Mladší muž utrpěl lehké popáleniny na rukou, starší muž je popálený na pěti procentech těla. Výbuch nyní vyšetřuje policie, povolala i pyrotechnika a spolupracuje s hasiči. Zároveň zahájila úkony trestního řízení pro ublížení na zdraví z nedbalosti. Poličské strojírny se specializují mimo jiné na delaboraci munice.
V areálu Poličských strojíren explodovalo ráno 320 tun střelného prachu.
V areálu Poličských strojíren explodovalo ráno 320 tun střelného prachu. | Foto: ČTK

Polička - V areálu Poličských strojíren ráno explodovalo asi 320 tun střelného prachu v hale o rozměrech přibližně 100 krát 50 metrů.

Při následném požáru se lehce popálili dva lidé. Škoda je odhadem 25 milionů korun. Poličské strojírny mimo jiné likvidují starou munici.

Výbuch vyšetřuje policie, povolala i pyrotechnika a spolupracuje s hasiči. Zároveň zahájila úkony trestního řízení pro podezření z ublížení na zdraví z nedbalosti. Na místo povolala statika, který zjišťuje, zda je místo bezpečné, aby kriminalisté místo ohledat, řekla mluvčí svitavské policie Hana Kaizarová.

Sklad je zcela zničený

Podle výrobní ředitelky Heleny Pazderové byla nehoda od začátku pod kontrolou, okolí neohrozila. Generální ředitel Jaroslav Trávníček uvedl, že explodoval bezdýmný střelný prach.

Jeho úkolem je vyvolat zahořením tlak v hlavni a vymést střelu ven. Nemá tak silné účinky jako střelný prach, řekl.

"Není prioritně určený k tomu, aby bouchal. Černý prach je prostředek, který může i explodovat a bouchnout, je to podstatně brizantnější trhavina než bezdýmný prach," řekl Trávníček.

"Sklad na munici a výbušniny je zcela zničený. Čekáme, až policie skončí vyšetřování, abychom mohli začít odklízet. Může to trvat den i týden. Zřejmě se při manipulaci poškodil obalový materiál. Rozhodně se nejedná o zanedbání pracovních povinností," dodal Trávníček.

Střecha odletěla 50 metrů do lesa

Požár byl ohlášen kolem 7:30, na místo vyjelo osm profesionálních i dobrovolných hasičských jednotek. Podle ředitele firmy byli hasiči na místě do osmi minut, podnik firemní hasiče nemá, před lety jednotku zrušil, 80 procent výroby je totiž pro civilní účely.

"Ihned po příjezdu nasadili potřebné proudy vody k likvidaci požáru haly po explozi. Požár se velmi rychle šířil i na nedaleký les. Hasiči postupně dohasili všechna ohniska v lese a soustředili se zejména na požár v hale," uvedla mluvčí krajských hasičů Vendula Horáková.

Střecha haly při explozi odletěla více než 50 metrů od haly do lesa.

Vzňal se manipulační vozík

Podle prvotních informací mladší muž utrpěl lehké popáleniny na rukou a ošetřují ho lékaři na chirurgické ambulanci v Poličce. Starší muž, zhruba ve věku 65 let, má rovněž lehké popáleniny, do pěti procent povrchu těla, záchranáři jej odvezli na chirurgii v Litomyšli, řekla mluvčí záchranné služby Helena Škuligová.

Podle zdravotní sestry chirurgické ambulance v Poličce byl mladší muž lehce popálený na ruce, po ošetření byl poslán domů.

Areál obklopený lesy leží asi dva kilometry od Poličky v části Bořiny. Černý kouř z požáru byl vidět až ve městě, řekl starosta Poličky Jaroslav Martinů.

"Byl jsem osobně na místě. Vybuchl nejzazší sklad v lesích. Podle všeho dva pracovníci prováděli běžnou údržbu, vzňal se jim manipulační vozík a od něj chytl sklad, kde byl uskladněn výbušný prach," uvedl Martinů.

Podle něj je budova zcela zničená, ale díky tomu, že byla obklopena betonovou zdí a zemním valem, nebylo okolí explozí příliš zasaženo. V Bořinách žije jen zhruba 80 obyvatel, které výbuch neohrozil.

Jediným akcionářem je STV Invest

Poličské strojírny byly založeny pod názvem První vojenská muniční továrna roku 1920. Původně se výroba orientovala především na produkci ručních granátů a dělostřeleckého střeliva.

V roce 1958 se továrna stala pobočným závodem Adamovských strojíren Adamov a rozvinula se i strojírenská výroba, dnes produkuje pneumatické systémy a prvky a technologie pro měření a čerpání tekutin.

V květnu 1992 se Poličské strojírny přeměnily na akciovou společnost, v současnosti je jediným akcionářem společnost STV Invest.

V roce 2007 v Poličských strojírnách vybuchl při likvidaci armádní munice granát. Exploze vážně zranila jednu ženu, další dva pracovníci utrpěli lehčí zranění.

Policie letos v létě muniční sklady kontrolovala. Podle dřívějšího Trávníčkova vyjádření se jednalo o běžnou kontrolu vyvolanou výbuchem muničních skladů ve Vrběticích. Závěry státní kontroly zatím nejsou známé.

 

Právě se děje

Další zprávy