Policie našla další dvě oběti výbuchu ve Vlašimi, mrtví už jsou tak tři

ČTK ČTK
Aktualizováno 22. 9. 2015 16:48
Policisté našli další dvě oběti výbuchu střelného prachu ve zbrojovce Sellier & Bellot. Už v pondělí policie našla jednoho mrtvého, celkem si tak exploze vyžádala tři lidské životy. Na místě pokračují práce, a to i v širším okolí místa exploze. Není jasné, zda se ještě v úterý dostanou na místo vyšetřovatelé, jejich práce potrvá ještě několik dnů. Výroba v areálu pokračuje.
Sklad firmy Sellier&Bellot.
Sklad firmy Sellier&Bellot. | Foto: Jakub Plíhal

Vlašim (Benešovsko) - Policisté našli torza dalších dvou těl obětí pondělního výbuchu střelného prachu ve vlašimské zbrojovce Sellier & Bellot.

Již v pondělí našli jednoho mrtvého zaměstnance, celkem si tak exploze vyžádala tři lidské životy.

Na místě pokračují zajišťovací práce, a to i v širším okolí místa exploze. Není tak jasné, zda se ještě v úterý na místo dostanou vyšetřovatelé. Jejich práce pak potrvá několik dalších dnů.

"Stoprocentní totožnost obou zemřelých určí až soudní pitva," řekla mluvčí benešovské policie Eva Stulíková.

Výrobu nepřerušili

"Pro tuto chvíli můžeme potvrdit, že v rámci provádění včerejších (pondělních) zajišťovacích úkonů bylo objeveno jedno tělo bez známek života. Muže jsme ztotožnili jako jednoho z pohřešovaných zaměstnanců. Po zbylých dvou pohřešovaných stále pátráme," uvedla ráno Stulíková.

Výbuch ve skladu materiálu pro výrobu zápalek do nábojů byl hlášen v 12:45, výroba v areálu nebyla přerušena. Místo v pondělí prohlíželi pyrotechnici a v úterý zajišťovací práce pokračují, a to i v širším okolí zasaženého místa.

"Není tak zcela jasné, zda se kriminalisté k samotnému epicentru dostanou ještě dnes. Předpokládáme, že kriminalistické ohledání místa potrvá po několik příštích dnů," uvedla Stulíková.

Specialisté v pondělí nejdříve prohlíželi okolní budovy a zjišťovali, zda nejsou poškozeny a nehrozí další výbuch. Poté se nad areál vznesl na průzkum vrtulník, místo prověřil speciální robot a poté i policejní pyrotechnik v těžkém zásahovém obleku.

Podle mluvčího středočeských hasičů Petra Svobody skončil pondělní zásah hodinu před půlnocí a v úterý se pokračuje za denního světla.

"Pyrotechnici provedou další průzkum a případně zajištění materiálů, které nevybuchly," uvedl.

Zvažuje se traktorbagr

Zasažené prostory výbuch poničil a podle Svobody se uvažuje o dovezení speciálního traktorbagru od útvaru ve Zbirohu, který je na dálkové ovládání.

Sellier & Bellot je jedním z nejvýznamnějších výrobců malorážové munice, kterou vyrábí už od roku 1825.

Od roku 2009 je majitelem továrny brazilská společnost CBC - Companhia Brasileira de Cartuchos S.A. (CBC). Každý den opustí továrny Sellier & Bellot dva miliony nábojů.

Dvě třetiny produkce končí na civilním trhu, tedy na střelnicích a u myslivců, zbytek munice odebírají ozbrojené složky. Firma má 1400 zaměstnanců.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Seemanová překonala český rekord i na kraulové čtyřstovce

Plavkyně Barbora Seemanová překonala v Taškentu další český rekord. Po čtvrteční kraulové dvoustovce posunula nejlepší čas i na dvojnásobné trati. Časem 4:08,89 vylepšila svůj předchozí rekordní zápis z loňského mistrovství světa v Kwangdžu o 84 setin sekundy.

"Čtyřstovka se mi stejně jako včera dvoustovka jela skvěle. Cítila jsem silný záběr, což je pro mě hodně důležité. I když je to čtyřstovka, která vždycky bolí, tak jsem se snažila ke konci do toho ještě kopnout, ale abych nevytuhla, což se ale pochopitelně trochu stalo," popsala rekordní závod dvacetiletá Seemanová v tiskové zprávě.

"Opět skvělý výsledek, vylepšený osobní rekord, český rekord, no prostě paráda. Stále ale cílíme na olympijský A-limit, který Báře stále uniká. Na druhou stranu se zlepšuje a uvidíme, co se stane na jaře," uvedla trenérka Petra Škábová.

Na vynikající časy z International Swimming League v Budapešti navázala v Taškentu Simona Kubová. Po náročném programu posledních týdnů dokázala na 100 metrů znak zaplavat čas 1:00,03 a zopakovat olympijský A-limit. Ten už má splněný od loňského jara.

Zdroj: ČTK
Další zprávy