výbuch

Dva policejní pyrotechniky čeká obžaloba kvůli výbuchu muničního skladu v Bílině

Generální inspekce bezpečnostních sborů navrhla obžalovat dva bývalé policejní pyrotechniky kvůli výbuchu policejního muničního skladu v Bílině na Teplicku. V případě prokázání viny z obecného ohrožení z nedbalosti jim hrozí až pětileté tresty a zákaz činnosti, sdělila bez dalších podrobností mluvčí inspekce Ivana Nguyenová. Muniční sklad v Bílině vybuchl před dvěma lety. Nikomu se nic nestalo.

Pyrotechnici odpovídali za užívání a ukládání výbušnin ve skladu. Podle dřívějšího vyjádření inspekce policisté řádně nedbali na své povinnosti a z nedbalosti zapříčinili, že lidé v okolních objektech byli vystaveni zvýšenému nebezpečí smrti či zranění. Ve skladu bylo větší než povolené množství výbušného materiálu a na místech, která k tomu nebyla určená, zjistila inspekce.

Zdroj: ČTK

Výbuchy bomb v somálském Mogadišu podle prezidenta zabily nejméně 100 lidí

Sobotní výbuchy dvou bomb v automobilech poblíž ministerstva školství v somálském Mogadišu zabily nejméně 100 lidí. Uvedl to podle agentury Reuters somálský prezident Hassan Sheikh Mohamoud. Dodal, že zhruba 300 lidí utrpělo zranění. Varoval, že počet obětí výbuchu by se mohl ještě zvýšit.

Při útocích podle agentur vybuchla krátce po sobě dvojice bomb v automobilech na rušné křižovatce poblíž ministerstva školství. Druhá exploze místem otřásla v době, kdy už se na místo sjeli záchranáři, aby pomohli zasaženým z prvního útoku.

Podobné útoky jsou v 17milionové zemi v Africkém rohu běžné. Nejčastěji za nimi stojí islámští radikálové z organizace Šabáb, která má podle prezidenta na svědomí také sobotní útoky.

Na ministerstvo školství už islámští radikálové zaútočili v roce 2015. O dva roky později na místě poblíž jimi nastražená nálož zabila přes 500 lidí.

Při explozi u stadionu v iráckém Bagdádu zemřelo 10 lidi, 20 je zraněno. Oběti jsou hlavně fotbalisté

10 lidí přišlo o život a více než 20 bylo zraněno při explozi ve východní části Bagdádu. Uvedla to agentura Reuters s odvoláním na bezpečnostní a zdravotnické zdroje.

Podle bezpečnostních zdrojů poblíž fotbalového stadionu a kavárny explodovalo v garáži výbušné zařízení připevněné k vozidlu. Exploze způsobila další výbuch cisterny s benzinem, která byla poblíž. Podle prohlášení irácké armády v garáži explodovala cisterna na benzin a bezpečnostní složky příčinu výbuchu vyšetřují.

Na stadionu v době výbuchu byli amatérští fotbalisté, kteří tvoří nejvíce obětí.

Při dalším bombovém útoku v Kábulu zemřelo osm lidí, přihlásili se k němu teroristé z IS

Nejméně osm lidí zemřelo a 22 dalších utrpělo zranění při bombovém útoku v západní části afghánské metropole Kábulu. Informovala o tom agentura Reuters s odvoláním na zdravotnické zdroje. K atentátu, který mířil na čtvrť obývanou menšinovými šíity, se přihlásila teroristická organizace Islámský stát.

Většina Afghánců patří k sunnitské větvi islámu, šíitský islám vyznávají například menšinoví Hazárové. Sunnitští radikálové na šíity hledí jako na odpadlíky od víry a často na ně útočí.

V pátek při pumovém atentátu v šíitské čtvrti na západě Kábulu zahynulo osm lidí a 18 utrpělo zranění. Útočníci nálož odpálili také na rušné obchodní ulici, poblíž mešity. K činu se rovněž přihlásila sunnitská teroristická organizace Islámský stát.

Zdroj: ČTK

V bejrútském přístavu se dva roky po ničivé explozi zřítila další část sila

V přístavu v Bejrútu se ve čtvrtek zřítila další část obřího obilného sila, které poškodil mohutný výbuch před dvěma lety. Asi čtvrtina severního bloku stavby šla k zemi krátce předtím, než do ulic libanonské metropole vyšly stovky lidí, aby si připomněly dva roky od tragické exploze, která připravila o život více než 230 lidí, uvedla agentura AP.

Půlstoletí stará a skoro 50 metrů vysoká sila v srpnu 2020 ochránila před následky výbuchu v přístavu čtvrti na západě Bejrútu, protože masa betonu zadržela část jeho ničivé síly. Pozůstalí po obětech i veřejnost považují sila za symbol tragédie, kterou způsobil špatně uskladněný dusičnan amonný a pochybení úřadů.

Zdroj: ČTK

V Bulharsku vybuchl muniční sklad a začal hořet, nikdo nebyl zraněn

U města Karnobat na východě Bulharska v neděli nad ránem vybuchl muniční sklad firmy Emko. Následný požár se již podařilo uhasit, místo neštěstí prozkoumává dron. Nikdo nebyl zraněn, uvedl zpravodajský server BNR.

"Kolem 4:00 se ozval výbuch a poté začal hořet sklad. Co se přesně stalo, je předmětem vyšetřování. V souladu s předpisy nikdo na místo dalších 24 hodin nesmí. Ve skladišti byla stará nepotřebná munice, kterou si firmy objednaly, ale neodebraly," uvedl Emilian Gebrev, majitel výrobce zbraní Emko citovaný serverem Bulgaria posten.

Bulharsko zažilo výbuch muniční továrny v roce 2014, při němž zemřel jeden člověk. V roce 2008 vybuchl muniční sklad na vojenské základně na východním okraji Sofie.

V říjnu 2014 vybuchl také muniční sklad ve Vrběticích v České republice, zemřeli tehdy dva lidé. V dubnu 2021 tehdejší premiér Andrej Babiš oznámil, že české bezpečnostní složky mají důvodné podezření na zapojení příslušníků ruské vojenské tajné služby GRU do výbuchů ve Vrběticích. Praha vyhostila 18 ruských diplomatů, Moskva vzápětí vyhostila 20 zaměstnanců českého velvyslanectví v Moskvě.

Zdroj: ČTK
Pokračovat