Karlovy Vary se vrácení půl miliardy za údajně předraženou arénu nedočkají, soud dovolání zamítl

Marek Pokorný Marek Pokorný
7. 12. 2017 13:11
Nejvyšší soud zamítl dovolání města. Varům naopak hrozí, že budou muset doplatit miliony na náklady právníků stavebních firem
Takzvaná karlovarská losovačka. | Video: Youtube

Brno/Karlovy Vary - Město Karlovy Vary nedostane zpět více než půl miliardy korun za údajně předraženou stavby KV Arény. Sumu požadovalo město po trojici stavebních firem Syner, Metrostav a Bau-stav, které zakázku získaly díky zmanipulovanému výběrovému řízení, jehož záznam se na internetu proslavil jako karlovarská losovačka.

Žalobu města, které požadovalo rozdíl mezi zaplacenou a skutečnou cenou díla zamítl Krajský soud v Plzni již letos v březnu. Město ale podalo dovolání k Nejvyššímu soudu, u něhož již jednou uspělo. Jak vyplývá z databáze infosoud, Nejvyšší soud případ uzavřel 28. Iistopadu.

"Dovolání bylo odmítnuto," řekl Aktuálně.cz mluvčí Syneru Ondřej Paclt s tím, že Nejvyšší soud pouze přikázal dořešit náklady řízení. Krajský soud v Plzni totiž přikázal, aby město stavebním firmám zaplatilo na nákladech řízení 21 milionů korun, ty ale požadovaly zhruba trojnásobek.

Kvůli tomu, že jde o tak vysokou částku, je za jeden právní úkon 469 tisíc korun. Prvoinstanční soud přitom přiznal stavebním firmám na nákladech řízení 50 milionů korun, ale odvolací soud náklady snížil na zhruba třetinu. Uvedl, že advokáti stavebních firem si naúčtovali některé náklady, které byly zbytečné.

Město podle jeho mluvčího Jana Kopála rozsudek ještě nemá a tak se nemůže vyjádřit.

Proslulá losovačka

Stavbu získala ve zmanipulovaném výběrovém řízení trojice stavebních firem Syner, Metrostav a Bau-stav s nabídnutou sumou 1,063 miliardy korun. Jenže poté, co se dostalo na veřejnost již zmíněné video, se případem začal zabývat Úřad pro ochranu hospodářské soutěže a dal městu nejen půlmilionovou pokutu, ale také řekl, že uzavřená smlouva byla od počátku neplatná.

O vrácení části peněz za stavbu usiluje město už šest let. Soudy už jednou jeho žalobu na stavební firmy zamítly. Tehdejší verdikt ale loni v dubnu zrušil Nejvyšší soud a přikázal, aby se nižší soudy případem znovu zabývaly - zejména s ohledem na to, že celá smlouva na stavbu KV Arény byla kvůli zmanipulovanému výběrovému řízení neplatná. A v tom případě si všechny strany mají navzájem vrátit plnění. Tedy stavební firmy mají dostat zpět halu a město peníze. A pokud to již nejde, tak se má doplatit cena obvyklá.

Město si dokonce nechalo udělat znalecký posudek, podle něhož je hodnota haly zhruba 600 milionů korun. "To je také cena, kterou za prakticky totožnou halu zaplatil Liberec," uvádí opoziční zastupitel Karlových Varů Jiří Kotek který jako první na zmanipulované losování upozornil. Až v roce 2011, když byl náměstek primátora, žalobu podal.

Nelze to s ničím porovnat

Jenže podle soudu to tak nelze brát - hala byla totiž postaven na objednávku města a tak je nutno brát jako obvyklou cenu to, kolik za to město zaplatilo.

"Pro určení výše bezdůvodného obohacení je třeba určit obvyklou hodnotu plnění, kterého s žalobci dostalo. Protože jde o předmět, který nelze koupit na trhu v daném místě a čase, tak se obvyklá hodnota rovná té částce, která byla za stavbu zaplacena," uvedla v odůvodnění rozsudku letos v březnu soudkyně Jana Vyletová.

Město proto podalo znovu dovolání. "Věříme, že máme důkazy pro to, že stavba byla vystavěna bez právního důvodu na základě absolutně neplatné smlouvy, a že příjemci městských peněz získali bezdůvodné obohacení, neodpovídající hodnotě stavby," uvedl krátce po vynesení březnového rozsudku primátor Varů Petr Kulhánek.

 

Právě se děje

Další zprávy