Radek Vondráček

Babiš v pondělí požádá poslance o prodloužení nouzového stavu, ti to podle Vondráčka projednají ve čtvrtek

Předseda sněmovny Radek Vondráček (ANO) očekává, že vládní žádostí o prodloužení nouzového stavu se bude sněmovna zabývat ve čtvrtek od ranních hodin. Řekl to v nedělních Otázkách Václava Moravce v České televizi. Vláda se má návrhem na prodloužení nouzového stavu kvůli pandemii koronaviru zabývat v pondělí. Ministr zdravotnictví Jan Blatný řekl ve čtvrtek, že navrhne prodloužit nouzový stav o 30 dní, tedy do 20. prosince.

Premiér Andrej Babiš (ANO) v neděli České televizi řekl, že vláda o třicetidenní prodloužení nouzové stavu poslance v pondělí požádá. Současně doplnil, že do Vánoc budou muset v Česku nějaká protikoronavirová opatření platit.

"Vláda zasedá v pondělí. Ale já předpokládám, že mi to pošle. A já pak jako předseda rozhodnu, že o nouzovém stavu začneme (jednat) v osm ráno ve čtvrtek," řekl Vondráček. Poznamenal, že schůze zatím svolána není, ale že s ní najisto počítá.

Předseda poslaneckého klubu opozičního hnutí SPD Radim Fiala řekl, že jeho poslanci prodloužení o 30 dní nepodpoří. Přijdou s alternativou nejvýše jednoho týdne, uvedl. Předseda poslaneckého klubu Pirátů Jakub Michálek řekl, že jeho poslanecký klub se o tom musí ještě poradit. "Týden se mi zdá možná zbytečně málo, poznamenal Vondráček. Očekává, že konečné rozhodnutí sněmovny bude výsledkem kompromisu.

"Myslím si, že za tohoto stavu, kdy nouzový stav potřebujeme jako právní rámec toho všeho, se nemůže stát, že by neprošel. To by nebylo nic," varoval Vondráček. To, že vláda řeší opatření nouzovým stavem, je podle něj pro opozici luxusní, protože se to řeší ve sněmovně a opozice má prostor se k tomu vyjádřit.

Zdroj: ČTK , Domácí