Zeman se sejde s šéfem Senátu Vystrčilem. Mluvit budou i o čínském dopisu pro Kuberu

ČTK ČTK
Aktualizováno 12. 5. 2020 22:37
Prezident Miloš Zeman se s předsedou Senátu Milošem Vystrčilem (ODS) sejde příští týden v úterý. ČTK o tom informovala tisková tajemnice horní komory Sue Nguyen. Tématem má být mimo jiné dopis s razítkem čínského velvyslanectví, jehož autoři varovali Vystrčilova předchůdce Jaroslava Kuberu (ODS) před možnými důsledky jeho cesty na Tchaj-wan, který Čína považuje za svou součást.
Předseda Senátu Jaroslav Kubera (ODS) a předseda sněmovny Radek Vondráček (ANO) ve středu poobědvali s prezidentem Milošem Zemanem.
Předseda Senátu Jaroslav Kubera (ODS) a předseda sněmovny Radek Vondráček (ANO) ve středu poobědvali s prezidentem Milošem Zemanem. | Foto: Senát Parlamentu ČR

Zeman v pondělním rozhovoru s ČTK řekl, že záležitost kolem dokumentu je "nafouknutá bublina hodná bulvárních novinářů, ale nehodná politiků". Vystrčil nechtěl před schůzkou prezidentovo mínění ohledně dopisu hodnotit. Již dříve označil dopis za výhrůžný a od Zemana od poloviny března požadoval vysvětlení okolností vzniku dokumentu i předání svému zesnulému předchůdci. "Tady není co vysvětlovat," uvedl v pondělí prezident.

Čínské velvyslanectví podle dřívějších informací Aktuálně.cz předalo v lednu Hradu dopis, kde pohrozilo trestem Kuberovi i českým firmám v Číně, pokud se uskuteční jeho plánovaná návštěva Tchaj-wanu. Podle informací Deníku N požádal o vypracování dopisu čínské velvyslanectví prezidentův kancléř Vratislav Mynář s cílem zjistit, jak bude Čína reagovat. Mynář informaci Deníku N již dříve popřel. Dokument z čínského velvyslanectví byl nalezen v Kuberově pozůstalosti.

Proti Kuberově cestě na Tchaj-wan v čele mise s podnikateli se postavili kromě Zemana i vládní činitelé či předseda Sněmovny Radek Vondráček (ANO). Zejména opoziční činitelé naopak poukazovali na tchajwanské investice v Česku a potřebu podpory vzájemných vztahů.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Americký prezident Donald Trump svolil, aby demokrat Joe Biden dostával každodenní zprávu, kterou pro prezidenta zpracovávají tajné služby

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Skotsko bude první zemí, která poskytne všem ženám bezplatný přístup k vložkám, tamponům a dalším potřebám pro intimní hygienu. Schválil to parlament

Skotsko bude první zemí, která poskytne všem ženám bezplatný přístup k vložkám, tamponům a dalším potřebám pro intimní hygienu. Příslušný zákon dnes jednomyslně schválil místní parlament, informoval list The Scotsman. Podle odhadů by mělo opatření vyjít na 9,7 milionu liber ročně (285 milionů Kč).

Zdroj: ČTK
Další zprávy