Zeman se sejde s šéfem Senátu Vystrčilem. Mluvit budou i o čínském dopisu pro Kuberu

ČTK ČTK
Aktualizováno 12. 5. 2020 22:37
Prezident Miloš Zeman se s předsedou Senátu Milošem Vystrčilem (ODS) sejde příští týden v úterý. ČTK o tom informovala tisková tajemnice horní komory Sue Nguyen. Tématem má být mimo jiné dopis s razítkem čínského velvyslanectví, jehož autoři varovali Vystrčilova předchůdce Jaroslava Kuberu (ODS) před možnými důsledky jeho cesty na Tchaj-wan, který Čína považuje za svou součást.
Předseda Senátu Jaroslav Kubera (ODS) a předseda sněmovny Radek Vondráček (ANO) ve středu poobědvali s prezidentem Milošem Zemanem.
Předseda Senátu Jaroslav Kubera (ODS) a předseda sněmovny Radek Vondráček (ANO) ve středu poobědvali s prezidentem Milošem Zemanem. | Foto: Senát Parlamentu ČR

Zeman v pondělním rozhovoru s ČTK řekl, že záležitost kolem dokumentu je "nafouknutá bublina hodná bulvárních novinářů, ale nehodná politiků". Vystrčil nechtěl před schůzkou prezidentovo mínění ohledně dopisu hodnotit. Již dříve označil dopis za výhrůžný a od Zemana od poloviny března požadoval vysvětlení okolností vzniku dokumentu i předání svému zesnulému předchůdci. "Tady není co vysvětlovat," uvedl v pondělí prezident.

Čínské velvyslanectví podle dřívějších informací Aktuálně.cz předalo v lednu Hradu dopis, kde pohrozilo trestem Kuberovi i českým firmám v Číně, pokud se uskuteční jeho plánovaná návštěva Tchaj-wanu. Podle informací Deníku N požádal o vypracování dopisu čínské velvyslanectví prezidentův kancléř Vratislav Mynář s cílem zjistit, jak bude Čína reagovat. Mynář informaci Deníku N již dříve popřel. Dokument z čínského velvyslanectví byl nalezen v Kuberově pozůstalosti.

Proti Kuberově cestě na Tchaj-wan v čele mise s podnikateli se postavili kromě Zemana i vládní činitelé či předseda Sněmovny Radek Vondráček (ANO). Zejména opoziční činitelé naopak poukazovali na tchajwanské investice v Česku a potřebu podpory vzájemných vztahů.

 

Právě se děje

Další zprávy