Babiš: Od těch, kdo bojovali v Pražském povstání, bychom si měli vzít zejména odvahu

Martina Heroldová Martina Heroldová
Aktualizováno 5. 5. 2020 15:30
Česko si připomíná výročí Pražského povstání, které vypuklo přesně před 75 lety. Kvůli pandemii koronaviru však neprobíhají tradiční hromadné pietní akce. Někteří politici tak alespoň vystoupili s projevem nebo položili věnce u budovy Českého rozhlasu. Jaká poselství ve svých projevech přinesli, shrnujeme v přehledné grafice.
Premiér a předseda ANO Andrej Babiš
Premiér a předseda ANO Andrej Babiš | Foto: Economia

Andrej Babiš

"Je naší povinností a odpovědností mít neustále na paměti odkaz těch, co bojovali, a také těch, co padli. Pokud bychom si dnes měli vzít z jejich odkazu alespoň jednu věc, pak by to měla být určitě odvaha," řekl premiér Andrej Babiš v Českém rozhlase. 

"Právě i díky těmto lidem, hrdým vlastencům a jejich rodinám, ochotným čelit teroru okupantů a mnohdy přinést i tu nejvyšší oběť, tu dnes můžeme být a díky nim existujeme jako svobodná a demokratická země," uvedl předseda vlády. Odvážní by lidé měli podle něj být i v současné nelehké době. Ocenil právě odvahu, ohleduplnost a vzájemnou pomoc, které vidí kolem sobě v souvislosti s bojem proti epidemii nového koronaviru.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Papež zrušil kvůli bolesti nohy obřady

Papež František kvůli bolesti nervů v noze zrušil dva náboženské obřady plánované na 24. a 25. ledna a každoroční projev pro diplomaty sloužící u Svatého stolce, který měl přednést v pondělí. Svou tradiční nedělní modlitbu Anděl páně ale přednese. Podobné zdravotní potíže trápily hlavu katolické církve již na přelomu roku. Nové problémy vznáší otazníky nad jeho cestou do Iráku plánovanou na začátek března, kterou už tak ohrožovala pandemie covidu-19. Papežovy zahraniční cesty jsou většinou velmi náročné, hlava církve se při nich setkává s velkým množstvím lidí, slouží dlouhé mše a hodně cestuje.

Zdroj: ČTK
Další zprávy