Babiš: Od těch, kdo bojovali v Pražském povstání, bychom si měli vzít zejména odvahu

Martina Heroldová Martina Heroldová
Aktualizováno 5. 5. 2020 15:30
Česko si připomíná výročí Pražského povstání, které vypuklo přesně před 75 lety. Kvůli pandemii koronaviru však neprobíhají tradiční hromadné pietní akce. Někteří politici tak alespoň vystoupili s projevem nebo položili věnce u budovy Českého rozhlasu. Jaká poselství ve svých projevech přinesli, shrnujeme v přehledné grafice.
Premiér a předseda ANO Andrej Babiš
Premiér a předseda ANO Andrej Babiš | Foto: Economia

Andrej Babiš

"Je naší povinností a odpovědností mít neustále na paměti odkaz těch, co bojovali, a také těch, co padli. Pokud bychom si dnes měli vzít z jejich odkazu alespoň jednu věc, pak by to měla být určitě odvaha," řekl premiér Andrej Babiš v Českém rozhlase. 

"Právě i díky těmto lidem, hrdým vlastencům a jejich rodinám, ochotným čelit teroru okupantů a mnohdy přinést i tu nejvyšší oběť, tu dnes můžeme být a díky nim existujeme jako svobodná a demokratická země," uvedl předseda vlády. Odvážní by lidé měli podle něj být i v současné nelehké době. Ocenil právě odvahu, ohleduplnost a vzájemnou pomoc, které vidí kolem sobě v souvislosti s bojem proti epidemii nového koronaviru.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 2 minutami

Dálnice D1 je po nehodě kamionu již v obou směrech znovu průjezdná

Dálnice D1 je po nehodě kamionu za Brnem 169. kilometru u Domašova na Brněnsku už průjezdná v obou směrech. Policie zhruba po 14 hodinách v 9:30 obnovila provoz směrem na Prahu, zhruba o hodinu později i provoz směrem na Brno, vyplývá z informací Ředitelství silnic a dálnic.

Bulharský kamion se převrátil v pondělí okolo 19:15 v zúženém úseku a zcela zablokoval oba směry D1. Při nehodě nikdo neutrpěl vážnější zranění, řekl už dřív mluvčí jihomoravských policistů Bohumil Malášek.

V kamionu byly krabice s pivem, které bylo potřeba přeložit do jiného vozu. Policie dnes ráno na twitteru uvedla, že v noci se podařilo havarovaný kamion vyprostit. Bylo ale třeba vozovku ještě uklidit, bylo také nutné opravit poničené dopravní značení a betonová dělící svodidla.

Kolona kamionů směrem na Prahu kolem 8:30 dosahovala zhruba 12 kilometrů, směrem na Brno byla zhruba sedmikilometrová. Doprava kolabovala především na objízdných trasách, kde se v ranní špičce tvořily kolony.

Zdroj: ČTK
Další zprávy