O cestu na Tchaj-wan má zájem přes padesát firem, řekl Vystrčil. Pojede i Kuberová

ČTK ČTK
23. 6. 2020 14:27
Přes 50 firem a výzkumných institucí se přihlásilo o cestu na Tchaj-wan, kterou na přelomu srpna a září plánuje předseda Senátu Miloš Vystrčil (ODS). Výběr ze zájemců se uskuteční v červenci, řekl v pondělním rozhovoru s iDnes.cz. Od cesty Vystrčil očekává prohloubení spolupráce ve vědě a výzkumu, technologiích, cirkulární ekonomice nebo odpadovém hospodářství.
Předseda Senátu Miloš Vystrčil (ODS)
Předseda Senátu Miloš Vystrčil (ODS) | Foto: Radek Bartoníček

Výběr podnikatelů a institucí, kteří se cesty zúčastní, nebude mít na starosti přímo Vystrčil. "Jsme domluveni, že to bude organizovat Česko-tchajwanská obchodní komora," řekl. Při současném zájmu by podle něj bylo možné naplnit i více než jedno letadlo, více letounů ale na Tchaj-wan nepoletí.

Vystrčil zároveň ocenil, že přestože mu například premiér Andrej Babiš (ANO) cestu nedoporučil, respektují zástupci kabinetu parlamentní diplomacii a nebrání mu ve využití vládního letadla.

Z nedávné ankety vyplývá, že hlavní zaměstnavatelské svazy a profesní organizace se cesty nezúčastní. Hospodářská komora nebyla pověřena organizací podnikatelského doprovodu, ani zástupci Svazu průmyslu a dopravy ČR předsedu Senátu nedoprovodí. Svaz ale nabídl kanceláři Senátu spolupráci při výběru vhodných firem, které může oslovit k účasti v podnikatelské misi. Svaz obchodu a cestovního ruchu nemá podle svého prezidenta Tomáše Prouzy informace, že by se některý z jeho členů chystal na podnikatelskou misi do Tchaj-wanu.

Vdova po Kuberovi poletí

Cesty by se naopak měla zúčastnit vdova po Vystrčilově předchůdci Jaroslavu Kuberovi (ODS) Věra. Dostala pozvání přímo od tchajwanské strany, jejíž představitelé by Kuberové měli předat vyznamenání pro zesnulého manžela, který cestu na Tchaj-wan původně plánoval.

Vystrčil by se v rámci cesty chtěl setkat s prezidentkou Tchaj-wanu, předsedou Legislativního dvora, s premiérem a některými ministry.

"K cestě mě motivovala nedostatečná reakce Zemana"

Vystrčil také uvedl, že kromě hospodářské spolupráce jej k cestě motivovala nedostatečná reakce premiéra či prezidenta Miloše Zemana na čínský tlak. Čínské velvyslanectví varovalo Kuberu před cestou na Tchaj-wan. Kubera dopis dostal během lednového setkání se Zemanem a předsedou sněmovny Radkem Vondráčkem (ANO) na Hradě. Dokument, na který jako první upozornil deník Aktuálně.cz, prezidentská kancelář podpořila dvěma přípisy. Zhruba o týden později Kubera náhle zemřel na infarkt. Bylo to několik dní poté, co navštívil i čínské velvyslanectví.

Pokud by podobný dopis dostal druhý nejvyšší ústavní činitel například v Německu, vyvolalo by to podle Vystrčila mnohem ostřejší reakci státníků než v Česku. "To by byla určitě nóta, výzva Čínské lidové republice, jestli skutečně si myslí, že tento ambasador je správný, jestli si myslí, že tohle je rovnocenný vztah států, které chtějí mít rovnocenné a partnerské vztahy. Nic takového u nás nenastalo," dodal šéf horní komory.

Čína považuje Tchaj-wan za svou provincii. Peking prosazuje politiku jedné Číny a dlouhodobě se snaží o opětovné připojení ostrova k Číně. Česko, stejně jako celá EU nebo USA, politiku jedné Číny uznává.

 

Právě se děje

před 10 minutami

Trumpův bývalý poradce Stone do vězení nepůjde, prezident mu změnil trest

Americký prezident Donald Trump změnil trest, který soud vyměřil jeho dlouholetému příteli a někdejšímu poradci Rogeru Stoneovi v souvislosti s vyšetřováním vlivu Ruska na americké prezidentské volby v roce 2016. Stone tak nebude muset do vězení, kde měl strávit 40 měsíců. Oznámil to Bílý dům.

Stone byl loni shledán vinným v sedmi bodech obžaloby včetně lhaní Kongresu, ovlivňování svědka a maření vyšetřování. Trest mu soud vyměřil letos v únoru, do vězení měl sedmašedesátiletý Stone nastoupit příští týden v úterý. Stoneovi obhájci požadovali podmínečný trest s poukazem na jeho věk, zdravotní stav a čistý trestní rejstřík. Prokuratura původně navrhovala trest v rozmezí sedmi až devíti let.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

Odveta za francouzskou digitální daň, USA mohou uvalit 25procentní clo

Administrativa amerického prezidenta Donalda Trumpa dnes oznámila dodatečná 25procentní cla na zboží dovážené z Francie v hodnotě 1,3 miliardy dolarů (přes 30 miliard Kč) jako odvetu za francouzskou digitální daň. Zavedení těchto cel však odkládá o 180 dnů, aby tak poskytla čas na vyřešení sporu.

Americký obchodní zmocněnec Robert Lighthizer uvedl, že francouzská digitální daň se nespravedlivě soustředí na americké podniky působící v oblasti digitálních technologií. Ohlášená cla se podle něj týkají například francouzské kosmetiky a kabelek.

Francouzský parlament schválil tříprocentní digitální daň loni v červenci. Letos v lednu se však Francie dohodla s USA na příměří, podle kterého Paříž odloží výběr digitální daně na konec roku a Washington na oplátku prozatím nezavede odvetná cla.

Zdroj: ČTK
Další zprávy