Vystrčil i Vondráček poprosili Čechy, aby se nevyhýbali očkování

ČTK Domácí ČTK, Domácí
1. 1. 2021 15:10
Předsedové horní i dolní komory parlamentu ve svých novoročních projevech požádali občany o solidaritu a spolupráci. Ocenili práci zdravotníků a vzpomněli na oběti koronaviru i jejich blízké.
Zkuste každý za sebe nepřispívat k další nesnášenlivosti, vyzval v novoročním projevu předseda Sněmovny Radek Vondráček | Video: ČTK

Předseda Senátu Miloš Vystrčil (ODS) i šéf Poslanecké sněmovny Radek Vondráček (ANO) se ve svých prvních letošních veřejných vystoupeních soustředili na hodnocení uplynulého roku poznamenaného pandemií koronaviru. Ačkoliv byli oba politici velmi smířliví, nebáli se ani kritiky.

Jako první vystoupil na Nový rok Miloš Vytrčil. Hned v úvodu připomněl slova z premiérového novoročního projevu prezidenta Václava Havla, že si ho lidé nezvolili, aby jim lhal. Česká republika nemá podle předsedy Senátu za sebou "úplně dobrý rok". Příchod koronaviru byl podle něj rychlý a překvapivý, přesto na něj dokázala vláda zpočátku správně zareagovat. Koupený čas ale Česko nedokázalo zúročit a vláda poté zaspala v podzimní bitvě. "Důsledek? Začali jsme o opatřeních vlády pochybovat, důvěra se začala vytrácet. Je třeba to s omluvou a pokorou jasně vyslovit," řekl.

Ocenil ale sounáležitost těch, kdo v první vlně neváhali podat pomocnou ruku všude tam, kde to bylo potřeba: šili roušky, rozváželi dezinfekce či potraviny seniorům, nabízeli se jako dobrovolníci. "Všechny tyto projevy lidské solidarity, odhodlání a vzájemné důvěry pro mě byly jedny z nejsilnějších momentů tohoto roku," uvedl Vystrčil a vzpomněl také na všechny zemřelé a jejich blízké. "Cítím obrovskou lítost nad ztrátou životů našich spoluobčanů, kteří zaplatili za pandemii covidu-19 cenu nejvyšší. Myslím na zemřelé, jejich pozůstalé a blízké a v duchu se za vás modlím. Prosím, držte se a nevzdávejte se, jsme s vámi!" řekl.

Zároveň ale kriticky vyzval kabinet Andreje Babiše (ANO), aby se ve svých krocích nenechával vést touhou po popularitě, nýbrž skutečnou zodpovědností. A nabádal jej k tomu, aby se choval při přijímání protipandemických opatření předvídatelněji.

V dalších pasážích vyjádřil vděk za pomoc Evropské unii, Severoatlantické alianci a podpořil také veřejnoprávní média. "Ptejme se na to, co můžeme udělat my pro Evropskou unii, přemýšlejme více o naší roli v ní," apeloval.

Nepropadejme malomyslnosti, nahrává populistům

"Jsme schopný, hrdý, pracovitý a svobodomyslný národ, mějme to prosím na paměti. Nepropadejme malomyslnosti, podlézavosti, deziluzi nebo pasivitě, které jsou přiživovány dezinformacemi a nahrávají populistům, kteří chtějí rozdělit společnost a poté se pasovat do role spasitelů," řekl Vystrčil a žádal občany, aby neztráceli důvěru v demokracii a svobodu.

Na závěr poprosil, aby všichni přispěli k boji s pandemií tím, že se budou chovat zodpovědně, že budou nosit roušku, dodržovat opatření a že se nechají očkovat hned, jak to bude možné. "Nezapomínejme, že i hloupost či nezodpovědnost může zabíjet," dodal.

K ochotě nechat se očkovat vyzval obyvatele také předseda Poslanecké sněmovny Radek Vondráček, který si hned v úvodu sejmul roušku. Podle svých slov gesto mínil jako vyjádření naděje, že se v novém roce podaří epidemii porazit. "Pokud bych měl nějak stručně charakterizovat loňský nelehký rok, použil bych slova, že nám ukázal, jací jsme. Jaký jsme národ, jaký je náš stát, jaký je každý z nás. Jsem si jist, že jsme ze sebe dali mnohem více toho lepšího," ujistil občany.

Podobně jako Vystrčil pak uctil zemřelé a vyjádřil soustrast jejich blízkým. Připomněl, že za každým číslem ve statistice je konkrétní člověk se svým příběhem a blízkými, s nimiž mohl, nebýt pandemie, strávit více času. Poděkoval všem, kteří pomáhali, a vyzval zároveň k podpoře domácích firem, živnostníků a řemeslníků, kteří jsou podle něj "solí ekonomiky".

Epidemie otevřela novou štěpicí linii

Nosným tématem Vondráčkova projevu bylo rozdělení společnosti. "Tím nejhorším, co covid kromě smrti přinesl, je prohloubení rozdělení společnosti. Epidemie otevřela novou štěpicí linii. Řada lidí si našla v pandemii záminku, jak zaútočit na ty, které beztak nemají rádi, ať už šlo o vládu, opozici, novináře, obyvatele metropole nebo naopak regionů, staří a mladí na sebe navzájem," řekl Vondráček s tím, že doufal, že vir, který je společným nepřítelem, národ stmelí. "Nestalo se to a to mnohé vypovídá o naší společnosti," řekl a vyzval Čechy, aby nepřispívali k další nesnášenlivosti, nevěřili dezinformacím a nešířili je. 

"Více spolu mluvme, více naslouchejme, i když spolu třeba nesouhlasíme. Bavme se i s těmi, kteří mají jiné názory než my," apeloval Vondráček na vzájemnou toleranci. Připustil však obavy, že s nadcházejícími volbami bude štěpení společnosti spíše pokračovat.

"Nejvyšší hodnotou je lidskost a láska k bližnímu. Mějte rádi své blízké, své sousedy, ale i své nepřátele. Nikdy nevíte, kdy je budete potřebovat," zakončil Radek Vondráček svůj proslov.

Novoroční projevy parlamentních předsedů jsou reakcí na to, že prezident Miloš Zeman nahradil proslovy hlavy státu na počátku roku vánočním poselstvím, které se vysílá 26. prosince. V osm hodin večer má promluvit ještě předseda vlády Andrej Babiš.

 

Právě se děje

před 23 minutami

Produkce medu loni klesla o 40 procent, vyrobilo se ho nejméně od roku 1993

Produkce medu loni klesla o 40 procent na 4997 tun, uvedl Český statistický úřad (ČSÚ). To je nejméně od vzniku Česka v roce 1993. Podle Českého svazu včelařů může jít o nejhorší rok za půl století.

Zdroj: ČTK
před 41 minutami

Soud v Senegalu obvinil opozičního politika ze znásilnění. Zemi zaplavily protesty

Senegalský soud v pondělí obvinil opozičního politika Ousmana Sonka ze znásilnění a na kauci ho propustil. Oznámila to agentura Reuters, podle níž by mohlo Sonkovo propuštění pomoci uvolnit napětí, které v zemi panuje od minulého týdne.

Sonkovi příznivci považují obvinění za vyřizování politických účtů. Několik dní proti Sonkově uvěznění protestovali a v pondělí měl začít další třídenní protest. Senegal byl dosud považován za stabilní zemi v jinak neklidné oblasti. Současné nepokoje jsou největší za mnoho let.

Sonko vznesená obvinění odmítl a řekl, že jsou motivovaná politicky. Jeho případ obrací pozornost na prezidenta Mackyho Salla. Podle opozice se bezdůvodně zaměřuje na politické soupeře. Panuje podezření, že bude chtít své působení ve funkci prodloužit nad ústavně povolený dvojí mandát.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Basketbalistky čeká na ME Francie, Rusko a Chorvatsko

České basketbalistky se na červnovém mistrovství Evropy utkají v základní skupině D ve Štrasburku s domácí Francií, Ruskem a Chorvatskem. Rozhodl o tom dnešní los ve Valencii, kde turnaj vyvrcholí. V případě úspěchu se tam svěřenkyně trenéra Štefana Svitka budou stěhovat na semifinále či zápasy o konečné umístění.

před 1 hodinou

Praha poskytne šest bytů Bělorusům pronásledovaným režimem

Pražský magistrát poskytne šest bytů běloruským občanům, kteří se stali obětí represí režimu prezidenta Alexandra Lukašenka. Čtyři byty jsou určeny pro rodiny a dva byty pro jednotlivce. Nájemné bude 180 korun za metr čtvereční měsíčně. Vyplývá to z dokumentu, který v pondělí schválili pražští radní. Praha v minulosti podpořila opozici v Bělorusku například vyvěšením vlajky na magistrátu a nasvícením Petřínské rozhledny. O byty město požádal odbor azylové a migrační politiky ministerstva vnitra.

"Stojím za svobodným Běloruskem a demokratickými hodnotami a odsuzuji násilí proti tamním obyvatelům. Teď se navíc ze symbolické roviny posouváme ke konkrétním krokům," uvedl primátor Zdeněk Hřib (Piráti).

Ve většině případů se podle dokumentu jedná o rodiny v mladším produktivním věku. Stát běloruským občanům nabídne podporu sociálních pracovníků, tlumočníka nebo pomůže se zaplacením prvních nájmů a základním vybavením bytů.

Zdroj: ČTK
Další zprávy