Vedení ANO slibuje vyřešit brněnskou korupci co nejrychleji, lídrem má být Šimek

Radek Bartoníček ČTK Radek Bartoníček, ČTK
4. 6. 2020 22:08
Lídrem ANO do voleb na jihu Moravy by se mohl stát současný hejtman Bohumil Šimek (za ANO). Po jednání předsednictva ANO to řekl jeho člen Radek Vondráček. Dosavadní lídr kandidátky a místopředseda ANO Petr Vokřál v pondělí oznámil, že v hnutí končí, protože je v Brně napojeno na korupci. Podle informací Aktuálně.cz se vedení dohodlo, že do konce června musí být jasné, jak situaci v Brně vyřešit.
Hejtman Bohumil Šimek.
Hejtman Bohumil Šimek. | Foto: Krajský úřad Jihomoravského kraje

Napjatě očekávané večerní jednání předsednictva ANO za účasti předsedy hnutí Andreje Babiše se uskutečnilo v situaci, kdy z hnutí odešel místopředseda ANO Petr Vokřál. Ten si v pondělí on-line deníku Aktuálně.cz postěžoval, že brněnské ANO zůstává napojeno na podsvětí.

Před soud totiž půjde kvůli korupční kauze Stoka mimo jiné bývalý člen ANO Jiří Švachula, který byl podle obžaloby hlavním strůjcem korupce při zadávání zakázek na radnici Brno-střed. A Vokřál je přesvědčený, že spolustraníci v Brně i vedení celého hnutí nemá vůli se vypořádat s těmi, kteří měli s korupcí něco do činění.

Radek Vondráček a Tomáš Macura po jednání vedení hnutí ANO 4. června 2020
Radek Vondráček a Tomáš Macura po jednání vedení hnutí ANO 4. června 2020 | Foto: Radek Bartoníček

Hnutí tak přišlo odchodem Vokřála nejen o jednoho ze svých nejpopulárnějších politiků, ale také o muže, který měl letos na podzim vést kandidátku na jihu Moravy v krajských volbách.   

Když po čtvrtečním jednání vyšel mezi novináře místopředseda ANO a šéf sněmovny Radek Vondráček, bylo brzy jasné, že novým lídrem by se měl stát dosavadní hejtman Jihomoravského kraje za ANO Bohumil Šimek.

"Máme už lídra, který, jenom doufám, tu rukavici zdvihne," řekl Vondráček, jenž označil Šimka za logického kandidáta. Upozornil ale, že o kandidátce musí rozhodnout jihomoravská organizace ANO. Ovšem předsedkyně této organizace Taťána Malá také po jednání mluvila o Šimkovi. "Z mého pohledu je to nejpravděpodobnější kandidát," sdělila.

Vokřálovi se nelíbila Babišova cesta za Šimkem

Dění kolem lídra kandidátky mohlo být jedním z důvodů, proč Vokřál skončil. Šimek byl dosud na kandidátce, kterou sestavoval především Vokřál, až na čtvrtém místě. Jenže část delegátů chtěla v čele právě Šimka. A když se o víkendu vypravil za Šimkem předseda ANO a premiér Andrej Babiš, Vokřál to chápal tak, že vedení ANO nejen nechce řešit problémy ohledně korupce některých členů, ale ještě si místo něj vybralo za lídra právě Šimka.

Podle ostravského primátora Tomáše Macury, který je členem předsednictva ANO, to Vokřál mohl vnímat jako nedůvěru. "Pravda je taková, že mi Petr Vokřál takový pocit naznačil," uvedl Macura ve čtvrtek po jednání vedení. Podle něj ale Babiš popřel, že by Šimkovi místo lídra jihomoravské kandidátky nabízel. "Těžko se mi dělá soudce," dodal Macura.

Také Vondráček souhlasí s tím, že Babišova schůzka se Šimkem mohla sehrát roli při Vokřálově rozhodování o odchodu z hnutí. "Možná to zlomový okamžik byl, že si Petr Vokřál vyložil schůzku předsedy hnutí jinak, než byla," řekl Vondráček.

Napětí panuje kvůli kauze Stoka

Vedení ANO ale ve čtvrtek dlouze debatovalo také o tom, jak řešit budoucnost hnutí v Brně, pokud jsou někteří jeho členové namočeni do zmiňované kauzy Stoka. 

Vokřál navrhoval kvůli možnému napojení zrušit organizace ANO v brněnských Židenicích, Starém Lískovci a v Černovicích. Jenže rozhodnutí o jejich rozpuštění předsednictvo ANO v květnu zrušilo. Vondráček nicméně ve čtvrtek prohlásil, že zánik několika buněk ANO v Brně je stále ve hře.

Babiš se chystá do Brna znovu. Chce se setkat se všemi členy brněnských buněk a vyslechnout si jejich stanoviska. "Musíme dotáhnout ten očistný proces. Není vůbec vyloučeno, je to spíš pravděpodobně, že některé organizace budou zrušeny," uvedl Vondráček.

Podle Macury může být zrušených buněk víc než tři původně ohlášené. Ostravský primátor řekl, že předsednictvo ve čtvrtek "namalovalo scénář dalších kroků", které by měly vést k vyřešení situace v Brně. "V horizontu týdnů by mělo být jasno," řekl Macura. Termíny upřesnit nechtěl.

Macura v hnutí ANO zatím zůstává

Kromě řešení kandidátky na jihu Moravy a "očistě" od korupce musí vedení ANO řešit nebezpečí, že by jej opustila další výrazná a populární tvář - už zmíněný primátor Ostravy Macura. Ten měl v hnutí nejblíže právě k Vokřálovi a po jeho odchodu upozorňoval, že začíná pochybovat, jestli chce vedení skutečně problémy v Brně řešit. "Nikdo nesmí být v ANO nedotknutelný," řekl ve středu Aktuálně.cz.

Když ve čtvrtek přišel společně s Vondráčkem před novináře, tvrdil, že je s výsledkem jednání spokojený.

"Jestli odchod Petra Vokřála způsobil něco 'dobrého', tak alespoň to, že jsme si během tříhodinové debaty skutečně všichni sáhli do svědomí a řekli jsme, jestli jsme nemohli udělat něco rychleji, razantněji a očividněji," řekl s tím, že si vedení namalovalo scénář dalších kroků, které by měly vést k vyřešení problémů v Brně v horizontu týdnů.

Pokud jde o jeho členství v ANO, odpověděl, že toto nepřijel na vedení řešit. "Chtěl jsem se jenom ujistit v tom, že skutečně chce hnutí dodržet protikorupční étos. A nejenom étos, ale i praktické kroky. Odjíždím odsud celkem spokojený," uvedl Macura. 

Na dotaz Aktuálně.cz, kde vidí důvody pro svůj optimismus, odpověděl, že vedení se ve čtvrtek nezabývalo vůbec ničím jiným než Brnem. "Na jednání zaznívaly termíny jako 'Padni komu padni', což velmi kvituji. Může to dojít do fáze, že se skutečně zruší některé organizace, může jich být dokonce víc, než bylo avizováno. A hlavně byly stanoveny konkrétní kroky v celém harmonogramu, které by k tomu měly směřovat," vysvětloval Macura. 

Na otázku, jak konkrétně by toto řešení mělo vypadat, Macura mnoho neřekl, ale ujišťoval, že pro něj je zásadní, že se ke všem členům bude přistupovat stejně.  "V Brně je několik frakcí, které si jdou lidově řečeno po krku, pro nás je poměrně obtížné rozplést, kdo má pravdu, protože samozřejmě všichni proti sobě soupeří. Když se nedohodnou, tak tam nemá zůstat, obrazně řečeno, ani jeden z nich," avizoval Macura.

 

Právě se děje

před 3 hodinami

Na Aljašce udeřilo zemětřesení, úřady varují před vlnou tsunami

Americké úřady vydaly varování před ničivou vlnou tsunami poté, co Aleutské ostrovy ležící u Aljašky postihlo silné zemětřesení, dosahující podle americké geologické služby síly 7,5 stupně. Oznámily to dnes tiskové agentury.

Výstraha amerického střediska pro varování před tsunami se týká měst Sand Point a Cold Bay na Aleutách a města Kodiak na stejnojmenném ostrově, poznamenala agentura Reuters s tím, že tato města leží v řídce osídlené oblasti.

Epicentrum zemětřesení se nalézalo 94 kilometrů jihovýchodně od Sand Point. Otřesy vycházely z hloubky 41 kilometrů.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Egypťan Bahader je v téměř 75 letech fotbalovým rekordmanem

Egypťan Ezzeldin Bahader byl krátce před 75. narozeninami zapsán do Guinnessovy knihy rekordů jako nejstarší profesionální fotbalista na světě. Podle agentury Reuters získal tento primát po sobotním zápase v egyptské třetí lize, v níž podruhé nastoupil za tým 6th October a znovu odehrál celých 90 minut.

První duel zvládl Bahader v březnu, kdy dokonce skóroval z penalty, a pak na potřebný další start čekal déle, než myslel, protože sportovní svět zastavila pandemie koronaviru. O rekord dědeček šesti vnoučat nyní připravil Izraelce Isaaka Hayika. Ten ještě loni hrál ve věku 73 let, a to jako brankář. Hadaderovi bude pětasedmdesát let 3. listopadu.

Zdroj: ČTK
před 7 hodinami

Spojené arabské emiráty ratifikovaly dohody o normalizaci vztahů s Izraelem

Kabinet Spojených arabských emirátů dnes ratifikoval dohodu o navázání plnohodnotných diplomatických vztahů s Izraelem, kterou zástupci obou zemí podepsali ve Washingtonu v září. Informovala o tom agentura Reuters. Izraelská vláda a parlament dohodu se SAE ratifikovaly minulý týden.

Zdroj: ČTK
Další zprávy