Vedení ANO slibuje vyřešit brněnskou korupci co nejrychleji, lídrem má být Šimek

Radek Bartoníček ČTK Radek Bartoníček, ČTK
4. 6. 2020 22:08
Lídrem ANO do voleb na jihu Moravy by se mohl stát současný hejtman Bohumil Šimek (za ANO). Po jednání předsednictva ANO to řekl jeho člen Radek Vondráček. Dosavadní lídr kandidátky a místopředseda ANO Petr Vokřál v pondělí oznámil, že v hnutí končí, protože je v Brně napojeno na korupci. Podle informací Aktuálně.cz se vedení dohodlo, že do konce června musí být jasné, jak situaci v Brně vyřešit.
Hejtman Bohumil Šimek.
Hejtman Bohumil Šimek. | Foto: Krajský úřad Jihomoravského kraje

Napjatě očekávané večerní jednání předsednictva ANO za účasti předsedy hnutí Andreje Babiše se uskutečnilo v situaci, kdy z hnutí odešel místopředseda ANO Petr Vokřál. Ten si v pondělí on-line deníku Aktuálně.cz postěžoval, že brněnské ANO zůstává napojeno na podsvětí.

Před soud totiž půjde kvůli korupční kauze Stoka mimo jiné bývalý člen ANO Jiří Švachula, který byl podle obžaloby hlavním strůjcem korupce při zadávání zakázek na radnici Brno-střed. A Vokřál je přesvědčený, že spolustraníci v Brně i vedení celého hnutí nemá vůli se vypořádat s těmi, kteří měli s korupcí něco do činění.

Radek Vondráček a Tomáš Macura po jednání vedení hnutí ANO 4. června 2020
Radek Vondráček a Tomáš Macura po jednání vedení hnutí ANO 4. června 2020 | Foto: Radek Bartoníček

Hnutí tak přišlo odchodem Vokřála nejen o jednoho ze svých nejpopulárnějších politiků, ale také o muže, který měl letos na podzim vést kandidátku na jihu Moravy v krajských volbách.   

Když po čtvrtečním jednání vyšel mezi novináře místopředseda ANO a šéf sněmovny Radek Vondráček, bylo brzy jasné, že novým lídrem by se měl stát dosavadní hejtman Jihomoravského kraje za ANO Bohumil Šimek.

"Máme už lídra, který, jenom doufám, tu rukavici zdvihne," řekl Vondráček, jenž označil Šimka za logického kandidáta. Upozornil ale, že o kandidátce musí rozhodnout jihomoravská organizace ANO. Ovšem předsedkyně této organizace Taťána Malá také po jednání mluvila o Šimkovi. "Z mého pohledu je to nejpravděpodobnější kandidát," sdělila.

Vokřálovi se nelíbila Babišova cesta za Šimkem

Dění kolem lídra kandidátky mohlo být jedním z důvodů, proč Vokřál skončil. Šimek byl dosud na kandidátce, kterou sestavoval především Vokřál, až na čtvrtém místě. Jenže část delegátů chtěla v čele právě Šimka. A když se o víkendu vypravil za Šimkem předseda ANO a premiér Andrej Babiš, Vokřál to chápal tak, že vedení ANO nejen nechce řešit problémy ohledně korupce některých členů, ale ještě si místo něj vybralo za lídra právě Šimka.

Podle ostravského primátora Tomáše Macury, který je členem předsednictva ANO, to Vokřál mohl vnímat jako nedůvěru. "Pravda je taková, že mi Petr Vokřál takový pocit naznačil," uvedl Macura ve čtvrtek po jednání vedení. Podle něj ale Babiš popřel, že by Šimkovi místo lídra jihomoravské kandidátky nabízel. "Těžko se mi dělá soudce," dodal Macura.

Také Vondráček souhlasí s tím, že Babišova schůzka se Šimkem mohla sehrát roli při Vokřálově rozhodování o odchodu z hnutí. "Možná to zlomový okamžik byl, že si Petr Vokřál vyložil schůzku předsedy hnutí jinak, než byla," řekl Vondráček.

Napětí panuje kvůli kauze Stoka

Vedení ANO ale ve čtvrtek dlouze debatovalo také o tom, jak řešit budoucnost hnutí v Brně, pokud jsou někteří jeho členové namočeni do zmiňované kauzy Stoka. 

Vokřál navrhoval kvůli možnému napojení zrušit organizace ANO v brněnských Židenicích, Starém Lískovci a v Černovicích. Jenže rozhodnutí o jejich rozpuštění předsednictvo ANO v květnu zrušilo. Vondráček nicméně ve čtvrtek prohlásil, že zánik několika buněk ANO v Brně je stále ve hře.

Babiš se chystá do Brna znovu. Chce se setkat se všemi členy brněnských buněk a vyslechnout si jejich stanoviska. "Musíme dotáhnout ten očistný proces. Není vůbec vyloučeno, je to spíš pravděpodobně, že některé organizace budou zrušeny," uvedl Vondráček.

Podle Macury může být zrušených buněk víc než tři původně ohlášené. Ostravský primátor řekl, že předsednictvo ve čtvrtek "namalovalo scénář dalších kroků", které by měly vést k vyřešení situace v Brně. "V horizontu týdnů by mělo být jasno," řekl Macura. Termíny upřesnit nechtěl.

Macura v hnutí ANO zatím zůstává

Kromě řešení kandidátky na jihu Moravy a "očistě" od korupce musí vedení ANO řešit nebezpečí, že by jej opustila další výrazná a populární tvář - už zmíněný primátor Ostravy Macura. Ten měl v hnutí nejblíže právě k Vokřálovi a po jeho odchodu upozorňoval, že začíná pochybovat, jestli chce vedení skutečně problémy v Brně řešit. "Nikdo nesmí být v ANO nedotknutelný," řekl ve středu Aktuálně.cz.

Když ve čtvrtek přišel společně s Vondráčkem před novináře, tvrdil, že je s výsledkem jednání spokojený.

"Jestli odchod Petra Vokřála způsobil něco 'dobrého', tak alespoň to, že jsme si během tříhodinové debaty skutečně všichni sáhli do svědomí a řekli jsme, jestli jsme nemohli udělat něco rychleji, razantněji a očividněji," řekl s tím, že si vedení namalovalo scénář dalších kroků, které by měly vést k vyřešení problémů v Brně v horizontu týdnů.

Pokud jde o jeho členství v ANO, odpověděl, že toto nepřijel na vedení řešit. "Chtěl jsem se jenom ujistit v tom, že skutečně chce hnutí dodržet protikorupční étos. A nejenom étos, ale i praktické kroky. Odjíždím odsud celkem spokojený," uvedl Macura. 

Na dotaz Aktuálně.cz, kde vidí důvody pro svůj optimismus, odpověděl, že vedení se ve čtvrtek nezabývalo vůbec ničím jiným než Brnem. "Na jednání zaznívaly termíny jako 'Padni komu padni', což velmi kvituji. Může to dojít do fáze, že se skutečně zruší některé organizace, může jich být dokonce víc, než bylo avizováno. A hlavně byly stanoveny konkrétní kroky v celém harmonogramu, které by k tomu měly směřovat," vysvětloval Macura. 

Na otázku, jak konkrétně by toto řešení mělo vypadat, Macura mnoho neřekl, ale ujišťoval, že pro něj je zásadní, že se ke všem členům bude přistupovat stejně.  "V Brně je několik frakcí, které si jdou lidově řečeno po krku, pro nás je poměrně obtížné rozplést, kdo má pravdu, protože samozřejmě všichni proti sobě soupeří. Když se nedohodnou, tak tam nemá zůstat, obrazně řečeno, ani jeden z nich," avizoval Macura.

 

Právě se děje

před 4 hodinami

Rusko a Čína vetovaly v Radě bezpečnosti OSN rezoluci o dalším prodloužení přeshraniční humanitární pomoci pro Sýrii

Současné povolení platí jen do pátku, na dodávkách potravin a léků jsou přitom závislé miliony syrských civilistů.

Rezoluci navrhly společně Německo a Belgie, zástupci Číny a Ruska se ale během úterního jednání postavili proti. Podle DPA Moskva chce, aby se pro doručování pomoci nadále využíval jen jediný hraniční přechod z Turecka. Dalších 13 členů RB ale trvá na tom, že pro humanitární dodávky musí dál sloužit nejméně dva přechody jako dosud.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Moratův brzký gól Atléticu k vítězství nepomohl

Fotbalisté Atlética Madrid remizovali ve 35. kole španělské ligy 1:1 na půdě Celty Vigo. Po čtvrtečním zápase v Bilbau se tak na ně může bodově dotáhnout dosud čtvrtá Sevilla.

Atlético přitom vedlo proti zachraňujícímu se soupeři už po 52 vteřinách hry, kdy se prosadil Álvaro Morata. Po změně stran ale srovnal Fran Beltrán a Vigo navýšilo svůj náskok na sestupové příčky na sedm bodů. Atlético remizovalo v lize popatnácté v sezoně, což je klubový rekord.

Valencie udolala 2:1 Valladolid a vyhrála po čtyřech zápasech a poprvé pod vedením kouče Vora Gonzáleze. V 89. minutě o tom rozhodl Korejec I Kang-in. "Netopýři" se tak vrátili do boje o pohárové příčky a na sedmé místo zaručující účast v Evropské lize ztrácejí jeden bod.

Španělská fotbalová liga - 35. kolo:

Valencie - Valladolid 2:1 (30. Gómez, 89. I Kang-in - 47. V. García), Vigo - Atlético Madrid 1:1 (49. Beltrán - 1. Morata).

Tabulka:

1. Real Madrid 34 23 8 3 62:21 77
2. FC Barcelona 34 22 7 5 78:36 73
3. Atlético Madrid 35 16 15 4 47:26 63
4. FC Sevilla 34 16 12 6 49:33 60
5. Villarreal 34 16 6 12 54:44 54
6. Getafe 34 14 11 9 42:31 53
7. San Sebastian 34 15 6 13 51:43 51
8. Valencie 35 13 11 11 45:51 50
9. Bilbao 34 12 12 10 38:29 48
10. Granada 34 13 8 13 42:40 47
11. Pamplona 34 11 12 11 40:47 45
12. Levante 34 12 7 15 42:47 43
13. Valladolid 35 8 15 12 29:39 39
14. Betis Sevilla 34 9 11 14 44:55 38
15. Vigo 35 7 15 13 34:44 36
16. Eibar 34 9 8 17 34:51 35
17. Alavés 34 9 8 17 32:51 35
18. Mallorca 34 8 5 21 35:59 29
19. Leganés 34 6 10 18 25:49 28
20. Espaňol Barcelona 34 5 9 20 27:54 24
Další zprávy