Protesty v Bělorusku 2020

Tisíce Bělorusů se loučily s aktivistou, který zemřel na následky brutálního bití

Tisíce Bělorusů se v pátek v Minsku zúčastnily pohřbu aktivisty Ramana Bandarenka, jenž zemřel minulý týden poté, co ho brutálně zbili maskovaní muži, podle opozice patrně členové bezpečnostních složek. Lidé se s jednatřicetiletým malířem loučili zvednutýma rukama, ve kterých drželi květiny, popsala agentura Reuters. Podle agentury AFP na pohřeb přišlo na 5000 lidí, mnozí s květinami v opozičních barvách - červené a bílé.

Během pohřbu rovněž skandovali "Ať žije Bělorusko" nebo "Jdu ven", což byla poslední Bandarenkova slova, která napsal v chatu sociální platformy, než 11. listopadu opustil svůj byt, aby se podíval, co se děje na takzvaném náměstí Změn. Podle svědků tam tehdy neznámí muži chtěli strhnout vyvěšený symbol běloruské opozice - červeno-bílo-červenou vlajku.

Raman Bandarenko zemřel v nemocnici poté, co ho neznámí maskovaní muži brutálně zbili. Podle opozice šlo patrně o členy bezpečnostních jednotek. Ministerstvo vnitra tuto verzi odmítá a vyšetřovací výbor tvrdí, že Bandarenko měl kromě úrazů také otravu alkoholem a zemřel po potyčce s civilisty.

Zdroj: ČTK

Běloruská policie při nedělních protestech zadržela 300 lidí

Běloruská policie zadržela při nedělních demonstracích žádajících odstoupení autoritářského prezidenta Alexandra Lukašenka 300 lidí. Oznámila to agentura AFP s odvoláním na běloruské ministerstvo vnitra. Běloruská organizace na ochranu lidských práv Vjasna hovoří o 311 zadržených. Protesty v zemi trvají už skoro tři měsíce.

Na nedělní demonstraci vyrazilo podle AFP do ulic Minsku na 20 000 až 30 000 lidí. Část protestujících se v průvodu vydala do lesa Kurapaty na kraji metropole, kde byly objeveny masové hroby obětí stalinských čistek. Obyvatelé Minsku si oběti sovětských represí připomínají tradičně v rámci Dušiček, letos však úřady vzpomínkovou akci nepovolily.

Policie proti demonstrantům tvrdě zasáhla - použila zábleskové granáty a střelbu do vzduchu. Použitím střelných zbraní proti demonstrantům běloruské ministerstvo vnitra hrozilo už dříve, podle úřadů však v neděli nešlo o rány ze smrtících zbraní, uvedla agentura AP.

Zdroj: ČTK

Lukašenko navštívil ve vězení opoziční představitele. Probírali změnu ústavy

Běloruský prezident Alexandr Lukašenko navštívil ve vězení některé opoziční představitele. Podle opozičního portálu Nexta s nimi diskutoval o změnách ústavy, informovala dnes agentura DPA. V Bělorusku pokračují protesty proti úřady vyhlášenému vítězství Lukašenka v srpnových prezidentských volbách, které opozice považuje za zfalšované a které neuznává ani Evropská unie.

Rozhovory s představiteli opozice, včetně Viktara Babariky, se údajně konaly ve vyšetřovacím vězení běloruské tajné služby KGB a trvaly čtyři a půl hodiny. Babarika chtěl s Lukašenkem soupeřit v prezidentských volbách, ale skončil ve vězení ještě dříve, než naplno začal předvolební boj, píše DPA.

V neděli opozice plánuje protestní "pochod hrdosti", v jehož rámci by se měli demonstranti po celé zemi hlasitě dožadovat svého práva na nové volby. Doufá, že do protestu se zapojí 100 000 lidí. "Ukážeme, že neúnavně usilujeme o svobodu, pokrok a změnu," sdělila opozice.

Zdroj: ČTK
Pokračovat