Protesty v Bělorusku 2020

Lukašenko navštívil ve vězení opoziční představitele. Probírali změnu ústavy

Běloruský prezident Alexandr Lukašenko navštívil ve vězení některé opoziční představitele. Podle opozičního portálu Nexta s nimi diskutoval o změnách ústavy, informovala dnes agentura DPA. V Bělorusku pokračují protesty proti úřady vyhlášenému vítězství Lukašenka v srpnových prezidentských volbách, které opozice považuje za zfalšované a které neuznává ani Evropská unie.

Rozhovory s představiteli opozice, včetně Viktara Babariky, se údajně konaly ve vyšetřovacím vězení běloruské tajné služby KGB a trvaly čtyři a půl hodiny. Babarika chtěl s Lukašenkem soupeřit v prezidentských volbách, ale skončil ve vězení ještě dříve, než naplno začal předvolební boj, píše DPA.

V neděli opozice plánuje protestní "pochod hrdosti", v jehož rámci by se měli demonstranti po celé zemi hlasitě dožadovat svého práva na nové volby. Doufá, že do protestu se zapojí 100 000 lidí. "Ukážeme, že neúnavně usilujeme o svobodu, pokrok a změnu," sdělila opozice.

Zdroj: ČTK

Případné vyslání ruských sil do Běloruska umožňují smlouvy, souhlas Rady federace není potřeba, zní z Kremlu

Pokud vyslání ruských sil do Běloruska bude nezbytné, nebude tento krok vyžadovat souhlas Rady federace, horní komory ruského parlamentu, uvedl podle agentury TASS mluvčí ruského prezidenta Vladimira Putina Dmitrij Peskov. Peskov to vysvětlil tím, že s vysláním pomoci spojenci počítají již ratifikované smlouvy.

Mluvčí Kremlu současně podle agentury Reuters ujistil, že situace v sousedním Bělorusku zůstává pod kontrolou a nevyžaduje vyslání ruských sil na podporu běloruského prezidenta Alexandra Lukašenka, který čelí masovým protestům od vyhlášení svého vítězství v prezidentských volbách z 9. srpna.

Zdroj: ČTK

Ministři zahraničí EU budou jednat o situaci v Bělorusku, proberou i možnost sankcí

V Bělorusku třetím týdnem pokračují protesty proti režimu autoritářského prezidenta Alexandra Lukašenka, jehož úřady vyhlášené vítězství v prezidentských volbách z 9. srpna pokládá opozice za zfalšované a Evropská unie je odmítá uznat.

Situace v Bělorusku má být jedním z velkých témat dvoudenního neformálního zasedání ministrů zahraničí EU, které ve středu začíná v Berlíně; Německo totiž toto pololetí stojí v čele "sedmadvacítky". Za Česko se zúčastní ministr zahraničí Tomáš Petříček.

Ministři se podle hostitelů schůzky mají radit o tom, jak by unie měla na vývoj v Bělorusku reagovat nad rámec už dohodnutých kroků, jako je příprava sankcí vůči konkrétním představitelům režimu v zemi či vyšší podpory tamní občanské společnosti.

Zdroj: ČTK
Pokračovat