V běloruské věznici zemřel člen opozice. Za mřížemi byl kvůli účasti na protestech

ČTK ČTK
22. 5. 2021 14:44
Ve vězení v Bělorusku zemřel jeden z aktivistů odsouzených do vězení za účast na loňských protestech proti prezidentovi Alexandrovi Lukašenkovi. List Naša Niva napsal, že Vitoľdu Ašurakovi bylo 50 let. Příčinou smrti byl podle deníku infarkt.
Protesty v Bělorusku, snímek z října 2020
Protesty v Bělorusku, snímek z října 2020 | Foto: Reuters

Zprávu potvrdil server Onliner.by, podle nějž Ašurakovu manželku informovala telefonicky vězeňská správa. "Řekli jí, že se srdce jejího muže zastavilo a že se to bude vyšetřovat," uvedl server.

Ašurak patřil ke koordinátorům občanského hnutí bojujícího proti Lukašenkovu režimu. V lednu byl ve veřejně nepřístupném procesu odsouzen k pětiletému vězení za narušení veřejného pořádku a násilí proti policii.

Bělorusko zažilo bezprecedentní masové protesty proti režimu po prezidentských volbách z loňského srpna, jejichž vítězem úřady opět vyhlásily dlouholetou hlavu státu Lukašenka. Lidé vyšli do ulic protestovat proti zfalšování voleb, ale pořádkové síly demonstrace nakonec potlačily, desítky tisíc lidí zadržely a opoziční vůdce uvěznily či přiměly k emigraci.

Opoziční vůdkyně Svjatlana Cichanouská, která žije v exilu, Ašurakovu smrt odsoudila. "Lidé pod běloruským režimem nejen trpí, ale také umírají," napsala na Twitteru. Mluvčí šéfa unijní diplomacie Peter Stano vyzval k propuštění všech politických vězňů v Bělorusku.

 

Právě se děje

před 3 minutami

Festival v San Sebastiánu spojí ceny pro nejlepšího herce a herečku

Mezinárodní filmový festival ve španělském San Sebastiánu bude nově udělovat genderově neutrální ceny. Od letošního září samostatné sošky pro nejlepšího herce a herečku nahradí jedno ocenění, Stříbrná mušle pro nejlepší herecký výkon, píše agentura AP. K podobnému kroku se nedávno odhodlala přehlídka Berlinale, pořádaná v německé metropoli.

"Změna vychází z přesvědčení, že pohlaví jakožto společenský a politický konstrukt už nadále není kritériem, kterým bychom se chtěli řídit," vysvětluje ředitel akce José Luis Rebordinos. "Úkolem poroty bude jednoduše rozlišovat dobré od špatných hereckých výkonů," dodává.

Letošní 69. ročník festivalu se koná od 17. do 25. září.

Zdroj: AP
před 1 hodinou

Devět omilostněných katalánských politiků a aktivistů opustilo věznici

Devět katalánských politiků a aktivistů, kteří dostali milost od španělské vlády, ve středu opustilo věznici Lledoners. V ní si odpykávali dlouhé tresty za uspořádání nelegálního referenda o nezávislosti v roce 2017. Informovala o tom agentura Reuters.

Političtí lídři včetně bývalého místopředsedy regionální vlády a několika exministrů byli odsouzeni v roce 2019 k trestům od devíti do 13 let vězení za vzpouru, protože referendum vypsali navzdory nesouhlasu vlády v Madridu a soudů. Za mřížemi dosud strávili asi 3,5 roku.

Španělská vláda dnes zdůraznila, že udělení milosti neznamená, že je kabinet připravený diskutovat o referendu o nezávislosti Katalánska. Doufá nicméně, že toto gesto dobré vůle podpoří dialog s cílem zachovat Katalánsko coby součást Španělska.

Zdroj: ČTK
Další zprávy