Flétnistka vzdoruje Lukašenkovým mlátičkám. Když ji vyvezli na hranici, roztrhala pas

Martin Novák Martin Novák
10. 9. 2020 6:14
Tři ženy stály před měsícem v běloruských volbách proti Alexandru Lukašenkovi. Svjatlana Cichanouská jako opoziční prezidentská kandidátka, Maria Kalesnikavová a Veronika Cepkalová jako členky jejího štábu.
Maria Kalesnikavová.
Maria Kalesnikavová. | Foto: Reuters

Cichanouskou policisté z běloruské tajné služby KGB donutili odjet do Litvy, Cepkalová s dětmi odešla do Polska. V Bělorusku zůstává už jen Kalesnikavová, ale nikoliv na svobodě. Je zadržená ve vazební věznici Valadarska v Minsku jako podezřelá z údajného pokusu o státní převrat.

Z Kalesnikavové se v uplynulých týdnech stala hlavní tvář opozice. Mluvila za nově vytvořenou opoziční Koordinační radu, vystupovala na demonstracích v Minsku a dalších městech.

Dalo se očekávat, že proti ní Lukašenko zakročí a pokusí se ji umlčet. V pondělí ji přepadli ve čtyři hodiny ráno na dvoře domu, kde bydlí, maskovaní muži a zatlačili ji dovnitř dodávky. Dalších několik hodin nebylo o osudu osmatřicetileté ženy nic známo.

O tom, co se dělo v noci z pondělí na úterý, vypověděli po příjezdu do Kyjeva spolupracovníci Kalesnikavové, Anton Radiankau a Ivan Kraucov.

I oni dva byli zatčeni příslušníky jednotek ministerstva vnitra OMON a převezeni na hranici s Ukrajinou. V pohraniční zóně je policisté vysadili a převedli do jiného auta. Pak přijel další vůz s Kalesnikavovou. "Táhli ji násilím, vzdorovala. Křičela, že nikam neodjede. Svůj pas roztrhala na malé kousky a vyhodila je z okna mezi muže, kteří auto obklíčili. Pak se z okna vysoukala a šla zpět k běloruské hranici," cituje Rádio Svobodná Evropa právníka Antona Radiankaua.

Kraucov s Radiankauem pak překročili ukrajinskou hranici, zatímco Kalesnikavovou znovu zatkla běloruská policie. Na otázku, proč se nezachovali jako Kalesnikavová, neroztrhali pasy a nevrátili se, odpověděl Radiankau: "Nebyl jsem toho schopen."

Opoziční vůdkyně vstoupila do politiky teprve letos jako členka štábu prezidentského kandidáta, bankéře Viktara Babaryky. Ten se ale voleb nakonec zúčastnit nemohl, v červnu jej zadržela policie. Kalesnikavová tak přešla do štábu Svjatlany Cichanouské, které režim dovolil kandidovat. Po vynuceném povolebním odchodu Cichanouské do Litvy se stala hlavní a mediálně nejznámější představitelkou odporu proti Lukašenkovi.

Rodačka z Minsku vystudovala hru na flétnu a dirigentství na Běloruské hudební akademii. Později získala stipendium v německém Stuttgartu, kde se speciálně věnovala hře na barokní flétnu. V Německu celkem prožila dvanáct let, do Běloruska se natrvalo vrátila loni.

Zatímco příslušníci OMON a KGB rozhánějí protesty a zatýkají lidi, prezident Alexandr Lukašenko naznačil, že by se mohly v roce 2022 konat předčasné prezidentské volby. Uvedl to v rozhovorech s představitelem Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě a podle agentury RIA Novosti o tom spolu hovořili také ministři zahraničí Ruska a Běloruska Sergej Lavrov a Vladimir Makej.

Video: Záběry z údajného únosu Marie Kalesnikavové

Záběry ukazují údajný únos Kalesnikavové a neúspěšný pokus o její převezení přes ukrajinské hranice | Video: tut.by, Associated Press
 

Právě se děje

před 2 minutami

Mezi cenami mexické loterie budou dvě rezidence známých narkobaronů

Mezi hlavními cenami mexické národní loterie budou letos i dvě rezidence zabavené známým narkobaronům Joaquínovi Guzmánovi a Amadovi Carrillovi. Oznámil to mexický prezident Andrés Manuel López Obrador. Slosování se uskuteční na státní svátek 15. září, informovala agentura EuropaPress.

Vyhrát bude možné vilu mrtvého narkobarona Amada Carrilla v mexickém hlavním městě. Nemovitost má zastavěnou plochu 3000 metrů čtverečních, krytý bazén a saunu a její hodnota je odhadována na několik milionů dolarů. Vila narkobarona Guzmána, který má přezdívku El Chapo (Prcek) a odpykává si trest vězení v USA, se nachází v hlavním městě státu Sinaloa Culiacán. Vila se proslavila tím, že z ní v roce 2014 Guzmán uprchl při policejní razii za použití podzemního tunelu. Odhadovaná hodnota nemovitosti je ale podstatně nižší - 200 tisíc dolarů.

Zdroj: ČTK
před 15 minutami

iRozhlas: dotace na linku na toastový chleba pro Penam byla v pořádku, píše rezort průmyslu do Bruselu

"Podle nejnovější expertizy, kterou si resort zadal po auditu ke střetu zájmů Andreje Babiše (ANO) … projekt byl inovativní," píše server iRozhlas. Spor vede Česko s unijními institucemi ohledně příspěvku na stavbu nové výrobní linky na toastový chléb. Na ten získala firma Penam z koncernu Agrofert 100 milionů korun. Česko už firmě dotaci vyplatilo, naopak Evropská komise opakovaně říká, že do Prahy sumu nepošle. "Evropská komise posudek viděla, ale trvá na tom, že peníze nezaplatí. Podle ní o inovaci nešlo," dodává iRozhlas. 

Podle závěrečné zprávy auditu, kterou Evropská komise zveřejnila koncem dubna, Babiš ovládá svěřenské fondy, do kterých v roce 2017 vložil kvůli zákonu o střetu zájmů akcie svých firem. Premiér tak je podle auditu ve střetu zájmů a Agrofert nemá nárok na žádné dotace ze strukturálních fondů EU od 9. února 2017, kdy začala být účinná novela českého zákona o střetu zájmů.

Mluvčí Evropské komise Balázs Ujvari už dříve řekl, že Česko nemusí na základě auditu vracet unii žádné peníze. České úřady totiž nepožádaly o proplacení evropských dotací, které byly předmětem auditu. Dotace na některé z dotčených projektů už ale stát takzvaně předfinancoval ze státního rozpočtu. Jedná se kromě 100 milionů korun na stavbu linky firmy Penam také o 50 milionů pro firmu Lovochemie na vylepšení výroby hnojiv a dvě dotace dohromady za zhruba pět milionů na výměny sušáren zrnin pro firmu Cerea. Informaci zveřejnil v dubnu server iRozhlas.

Zdroj: Domácí , ČTK
před 19 minutami

Pašinjan se prohlásil vítězem arménských voleb, počítá s většinou v parlamentu

Arménský premiér Nikol Pašinjan se prohlásil vítězem nedělních předčasných parlamentních voleb, ve kterých podle dílčích výsledků s velkým náskokem vede jeho strana Občanská smlouva. Její hlavní soupeř ve volbách, koalice Arménská aliance exprezidenta Roberta Kočarjana podle tiskových agentur zpochybnila důvěryhodnost těchto předběžných výsledků.

"Už víme, že jsme dosáhli přesvědčivého vítězství a že v parlamentu budeme mít přesvědčivou většinu, i když ještě nebyly sečteny všechny hlasy," prohlásil Pašinjan v projevu zveřejněném na facebooku. "Lid nám dal mandát, abychom nastolili diktaturu právního státu, a musíme jej hned uplatnit," uvedl podle agentury AFP. Vyzval své stoupence, aby dnes večer přišli do centra Jerevanu. "Lid dal naší straně Občanská smlouva mandát, aby spravovala zemi a mně osobně, abych ji řídil jako předseda vlády," dodal.

Pašinjanova strana vítězí ve volbách se ziskem 58 procent hlasů, zatímco Kočarjanovo uskupení získalo přibližně 19 procent hlasů, uvedl TASS s odvoláním na údaje ústřední volební komise po sečtení hlasů z téměř poloviny volebních místností. Ostatních strany a koalice podle těchto dílčích výsledků dosud zůstávají pod volebním prahem pro vstup do parlamentu. Účast ve volbách činila 49,4 procenta z 2,6 milionu oprávněných voličů.

Zdroj: ČTK
Další zprávy