projev

Bolsonaro poprvé od voleb promluvil na veřejnosti, porážku neuznal a vítězi nepogratuloval

Brazilský prezident Jair Bolsonaro v pondělí večer poprvé vystoupil na veřejnosti od své porážky v nedělních prezidentských volbách a v krátkém projevu řekl, že bude dodržovat ústavu. Vítězi prezidentských voleb Luizi Ináciovi Lulovi da Silva přitom nepogratuloval a prohlásil, že podporuje nenásilné protesty. Bolsonarův ministr Ciro Nogueira potvrdil, že pracuje s týmem vítěze na předání moci.

Na začátku několikaminutového vystoupení Bolsonaro poděkoval svým voličům za hlasy, které mu dali. Svou porážku ale otevřeně neuznal a nepogratuloval ani vítězi Lulovi.

"Jako občan i jako prezident budu nadále dodržovat všechny body naší ústavy," řekl Bolsonaro. Po něm krátce vystoupil jeho ministr Nogueira, který potvrdil zprávy brazilského tisku, že začíná pracovat na předání moci vítězi voleb.

Proti vítězství levicového exprezidenta vyšlo do ulic mnoho Bolsonarových příznivců. Někteří z nich blokují silnice a dálnice. Podle prezidenta jsou demonstrace výsledkem pocitu nespravedlnosti a rozhořčení, které vyvolal volební proces. Podpořil přitom nenásilné protesty. "Naše metody nemohou být metodami levice, které vždy poškozovaly obyvatelstvo, jako obsazení nemovitostí, ničení majetku či omezování práva (svobodného) pohybu," uvedl Bolsonaro.

Zdroj: ČTK

Zelenskyj bude mít na Valném shromáždění OSN projev na dálku, dostal výjimku

Členské státy OSN dnes povolily ukrajinskému prezidentovi Volodymyru Zelenskému, jehož země se brání ruské invazi, aby příští týden vystoupil na Valném shromáždění OSN v New Yorku výjimečně na dálku prostřednictvím videozáznamu. Informovala o tom agentura AFP. Programem všeobecné rozpravy letos zamíchá i pondělní pohřeb britské královny Alžběty II., kterého se zúčastní mnozí světoví státníci.

Například americký prezident Joe Biden tak nepromluví hned v první den schůze, tedy v úterý, ale pravděpodobně až ve středu ráno, potvrdila dnes podle agentury Reuters velvyslankyně USA při OSN Linda Thomasová-Greenfieldová.

Ze 193 členských zemí OSN jich 101 hlasovalo ve prospěch rozhodnutí umožnit Zelenskému projev z předem nahraného videa. Proti bylo sedm zemí, podle očekávání i včetně Ruska, a 19 se hlasování zdrželo.

Ve zprávě, kterou zaslala ukrajinská mise při OSN jednotlivým členům Valného shromáždění, je uvedeno, že se Zelenskyj "nemůže zasedání Valného shromáždění OSN zúčastnit osobně kvůli probíhající ruské agresi proti Ukrajině". Podle programu by měl se svým projevem vystoupit ve středu 21. září.

Zdroj: ČTK

Fiala v neděli promluví k národu o energiích a výhledu na zimu, opozice projev kritizuje

Hlavní televizní kanály a Český rozhlas odvysílají v neděli ve 20:05 mimořádný projev premiéra Petra Fialy (ODS). Mluvčí vlády Václav Smolka řekl, že řeč se bude týkat aktuálních kroků vlády v energetické krizi a výhledu na zimu. Zástupci opozičních hnutí ANO a SPD ve Sněmovně označili premiérovo vystoupení za zneužití funkce předsedy vlády před obecními a senátními volbami, které budou zkraje příštího víkendu.

Sněmovna v pátek projednává návrh kabinetu na stanovení maximálních cen plynu a elektřiny pro menší odběratele. Vláda připravila i pomoc firmám. Podle opozice přichází kabinet s opatřeními pozdě, k tomu je má za nedostatečná. Premiér k lidem promluví je pět dní před komunálními a senátními volbami.

Bývalý předseda sněmovny Radek Vondráček (ANO) označil Fialův projev za "hrubé zneužití funkce premiéra". Podle Vondráčka pro mimořádné vystoupení předsedy vlády není důvod. "Neděje se nic mimořádného kromě toho, že to vláda mimořádně nezvládá," řekl Vondráček. Projev premiéra je podle něj "v rozporu se zákonem, v rozporu s férovou kampaní a v rozporu s principem rovného přístupu k veřejnoprávním médiím". Postupně třikrát vyzval Fialu, aby projev přednesl až po volbách.

Podobně poslanec SPD Jan Hrnčíř uvedl, že ministerský předseda "zneužil svou funkci pro politickou propagaci." Žádal, aby premiér stejný prostor vyjednal i pro opozici, což požadoval i Vondráček. Exministr životního prostředí Richard Brabec dodal, že projev je "nepovolená podpora a berlička, kterou koalice použije".

Zdroj: ČTK

Pákistánská policie obvinila expremiéra Imrana Chána z terorismu

Pákistánská policie na základě protiteroristického zákona obvinila sesazeného premiéra Imrana Chána. Informovala o tom v pondělí agentura AP, podle níž tento krok stupňuje politické napětí v zemi. Chán organizuje po celém Pákistánu masové demonstrace s cílem vrátit se k moci.

Obvinění z terorismu souvisí s projevem, který Chán pronesl v sobotu v Islámábádu. Vyhrožoval v něm policistům a soudkyni, a tvrdil, že jeho blízký spolupracovník byl po zatčení mučen. Podle AP by Chán mohl čelit několikaletému trestu vězení.

Agentura uvedla, že Chán je pravděpodobně stále na svobodě. Jeho politická strana zveřejnila na internetu videa, na nichž jsou vidět stoupenci politika rozmístění kolem jeho domova, aby mohli případně zabránit policejní akci. V pondělí ráno na místě stále zůstávaly stovky z nich, napsala agentura AP.

Zdroj: ČTK
Pokračovat